Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wykończenie łazienki? My wiemy

Łazienka jest pomieszczeniem generującym najwyższe koszty wykończenia, największy wpływ ma na nie jednak nie tyle jej powierzchnia, ile standard wykończenia. Łazienkę można wykończyć za 5, ale też 50 tys. zł, a na pewno znajdą się tacy gotowi zapłacić jeszcze więcej. Sprawdziliśmy, ile wydasz na wykończenie łazienki w solidnym standardzie.

Ile kosztuje wykończenie łazienki? My wiemyŹródło: Shutterstock
d1m5c3y
d1m5c3y
Łazienka jest pomieszczeniem generującym najwyższe koszty wykończenia, największy wpływ ma na nie jednak nie tyle jej powierzchnia, ile standard wykończenia. Łazienkę można wykończyć za 5, ale też 50 tys. zł, a na pewno znajdą się tacy gotowi zapłacić jeszcze więcej. Sprawdziliśmy, ile wydasz na wykończenie łazienki w solidnym standardzie.

Wykończenie łazienki - założenia

Pomieszczeniem, od którego zwykle zaczyna się wykończenie mieszkania czy domu, jest łazienka. Do obliczeń przyjmijmy, że ma ona 12 m2, a dodatkowo wykonujemy toaletę o powierzchni 3 m2. W łazience znajdują się już odpowiednio rozprowadzone instalacje hydrauliczne i elektryczne, a do urządzenia zostaną użyte materiały ze średniej półki z dużych marketów budowlanych.

Wykończenie łazienki - podłogi i ściany

Do wykończenia podłóg i ścian w łazience wykorzystuje się różne rodzaje płytek ceramicznych. Ceny metra kwadratowego płytek w promocji zaczynają się już od 15-18 zł/m2, takie materiały nie gwarantują jednak odpowiednich parametrów oraz trwałości. Dlatego w łazience zastosujemy płytki ze średniej półki cenowej – ok. 45 zł/m2. Uwzględniając 20% nadwyżki (na docinanie), za 18 m2 płytek zapłacimy ok. 810 zł. Do tego niezbędna będzie chemia budowlana (ok. 68 kg kleju do płytek, 5 kg fugi i ponad kilogram (lub litr) preparatu gruntującego) oraz wykwalifikowany glazurnik (średnia cena fachowca pracującego na własny rachunek to 50 zł/m2 przy nieskomplikowanych wzorach i prostych powierzchniach). Łączny koszt wyniesie więc ponad 1,7 tys. zł.

Płytkami zostaną też wykończone całe ściany. Po odjęciu otworów drzwiowych i okiennych ich łączna powierzchnia wyniesie ok. 42 m2. Uwzględniając analogiczne założenia cenowe jak przy płytkach podłogowych, koszt ich wykończenia to niecałe 5 tys. zł.

d1m5c3y

Do trzykrotnego malowania sufitów odporną na wilgoć farbą lateksową potrzeba niecałe 5 litrów farby. Przy cenie 24 zł/l wiąże się to z wydatkiem 108 zł. Należy również uwzględnić koszt robocizny - cena za położenie trzech warstw farby przez malarza wyniesie ok. 10 zł/m2, czyli 150 zł za sufity w łazience i toalecie.

Podsumowując, wykończenie podłóg, ścian i sufitów w łazience oraz toalecie kosztuje w sumie niecałe 7 tys. zł. Szczegółowy kosztorys prac wraz z dokładnym wykazem ilości potrzebnych materiałów znajdziesz, klikając w poniższy link:

Wykończenie łazienki: sanitariaty

Załóżmy, że do łazienki wybieramy skromne, ale trwałe rozwiązania, które zagwarantują możliwość wygodnego funkcjonowania. Nie ma więc w niej miejsca dla granitowych blatów czy wanien z hydromasażem, ale znajdą się w niej wszystkie potrzebne urządzenia sanitarne.

d1m5c3y

Za przyzwoitej jakości wannę akrylową w markecie budowlanym zapłacimy około 610 zł. Oczywiście można nabyć droższe modele za 1000, a nawet 3000 zł, ale przy stosunkowo skromnym wyposażeniu nie będzie to potrzebne. Do wanny niezbędna będzie też obudowa. Można kupić tanie obudowy plastikowe (280-400 zł) lub obudować wannę płytkami ceramicznymi. W drugim przypadku cena uzależniona będzie od płytek i podkładu – najtańszym rozwiązaniem jest styropian, pośrednim polistyren, natomiast najdroższy, ale też najbardziej trwały będzie podkład ceglany. Decydujemy się na pośrednie rozwiązanie, za które łącznie z obudową z płytek zapłacimy niecałe 1000 zł. Za niezłą baterię do wanny zapłacimy 230 zł, natomiast montaż całości wyniesie nieco ponad 100 zł. W sumie za wannę zapłacimy niecałe 2000 zł.

W dużej łazience (12 m2) oprócz wanny zmieści się też kabina prysznicowa. Za taką ze szkła hartowanego wraz z akrylowym brodzikiem zapłacimy od 500 do 2000 zł, przy czym już za ok. 1200 zł znajdziemy przyzwoitej jakości zestaw. Bateria to koszt min. 150 zł, a montaż zestawu będzie kosztował 200-250 zł. W sumie kabina prysznicowa z montażem kosztuje niecałe 1600 zł.

Do łazienki wybieramy dobrej jakości umywalkę podwieszaną - za wysokiej jakości model z półpostumentem zapłacimy ponad 500 zł, do tego 130 zł za baterię i 70 zł za montaż. W przypadku WC zastosujemy średniej jakości umywalkę podszafkową (w zestawie z szafką ok. 350 zł) i identyczną baterię jak na piętrze (130 zł). Montaż to koszt 70 zł.

d1m5c3y

Ostatnim podstawowym elementem sanitariatu będzie toaleta. Na piętrze zdecydujemy się na taką z zabudowanym zbiornikiem (ok. 800 zł za zestaw dobrej, ale nie najwyższej jakości). Jej montaż będzie kosztował dodatkowe 200 zł. Warto wspomnieć, że montaż zbiornika należy zrobić jeszcze przed położeniem płytek. Na parterze zdecydujemy się natomiast na niedrogi WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym (390 zł + 80 zł montaż). W sumie dwie toalety kosztują około 1500 zł.

Opcjonalnym rozwiązaniem spotykanym coraz częściej jest montaż bidetu. Kosztuje on od 260 do ok. 800 zł. Bateria to ok. 200 zł, a montaż to kolejne 70 zł. Warto wspomnieć, że producenci zalecają montaż bidetu na specjalnym stelażu. Wzmacnia on wytrzymałość konstrukcji, gdyż jest przymocowany do ścian w większej liczbie punktów, pozwala również na korektę źle wyprofilowanej hydrauliki. Koszt takiego stelaża to ok. 330 zł. W sumie więc zakup i montaż bidetu będzie kosztował od 700 do 1000 zł.

Podsumowując wszystkie wydatki związane z wyposażeniem i montażem w łazience oraz WC sanitariatu, łączny koszt wyniósł 7200 zł.

Pozostałe elementy wyposażenia łazienki

Do zamknięcia kosztów wykończenia łazienki pozostało jeszcze uwzględnienie kilku ważnych drobiazgów. Pierwszym z nich będzie montaż oświetlenia. W luksusowych łazienkach montowane są bardzo zróżnicowane i skomplikowane systemy oświetlenia, aby nie podnosić specjalnie kosztów, zdecydujemy się jednak na pojedyncza lampę sufitową za 90 zł. Niezbędne będą również drzwi wejściowe. Za takie przyzwoitej jakości z ościeżnicą i montażem zapłacimy niecałe 800 zł.

d1m5c3y

Warto też uwzględnić ceny podstawowego umeblowania. W przypadku toalety nie zdecydujemy się na dodatkowe meble poza szafką pod umywalkę, w głównej łazience natomiast przydadzą się dwie szafki wiszące (dwudrzwiowe). W marketach nabędziemy je za ok. 240 zł od sztuki. Do tego przyda się jedna szafka w formie wąskiego, wysokiego słupka (wys. 100-120 cm, szerokość ok. 40 cm) – cena od 150 do 700 zł. Średniej jakości model nabędziemy za ok. 430 zł. Wiklinowy koszt na pranie to koszt 69 zł. W sumie więc za podstawowe umeblowanie zapłacimy niecały 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć lustro, wieszaki i podstawowe akcesoria – w sumie około 500 zł.

Ostatnim dużym wydatkiem jest pralka. Najtańsze modele można nabyć już za 750 zł, a górny pułap cenowy sięga kilku tysięcy złotych. Generalnie za przyzwoitą pralkę, która powinna działać przez minimum 5-6 lat, zapłacimy ok. 1100-1300 zł. Jeżeli zamierzamy kupić droższy model z najwyższym certyfikatem energooszczędności i wieloma programami pracy, musimy wydać przynajmniej 2000 zł.

Łączny koszt wykończenia łazienki

Podsumowując wszystkie koszty, wykończenie i wyposażenie łazienki i toalety kosztuje ponad 18,4 tys. zł. W tej cenie nabyliśmy produkty ze średniej półki dużych marketów budowlanych i zleciliśmy wykonanie wszystkich prac fachowcom. Łazienka z pewnością nie została wykończona w sposób luksusowy, ale solidny i elegancki, gwarantujący brak większych remontów przez blisko 10 lat. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac można znaleźć, klikając w link poniżej.

d1m5c3y
d1m5c3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m5c3y