Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wykończenie i wyposażenie kuchni?

Powszechnie panuje opinia, że łazienka jest najdroższym do wykończenia pomieszczeniem w domu, w zdecydowanej większości przypadków przekonanie to jest jednak błędne. Obliczyliśmy, ile kosztuje nowa kuchnia o powierzchni 10 mkw., przy wykorzystaniu mebli i sprzętów wysokiej jakości.

Ile kosztuje wykończenie i wyposażenie kuchni?Źródło: Kalkulatory Budowlane
d1hosty
d1hosty
Powszechnie panuje opinia, że łazienka jest najdroższym do wykończenia pomieszczeniem w domu, w zdecydowanej większości przypadków przekonanie to jest jednak błędne. Obliczyliśmy, ile kosztuje nowa kuchnia o powierzchni 10 mkw., przy wykorzystaniu mebli i sprzętów wysokiej jakości.

Wykończenie i wyposażenie kuchni - założenia

Do wykonania obliczeń przyjmujemy, że kuchnia ma 10 mkw. i jest oddzielona od połączonej z salonem jadalni. W pomieszczeniu są już przygotowane instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie podłogowe wraz z posadzką, podwieszany sufit oraz ściany wykończone tynkiem gipsowym. Wykończenie i wyposażenie kuchni obejmuje przede wszystkim:

  • wykończenie podłóg i ścian,
  • zakup mebli na wymiar, granitowych blatów oraz armatury kuchennej,
  • zakup kompletu wysokiej jakości urządzeń AGD.

Szczegółowy kosztorys można znaleźć pod poniższym linkiem:

d1hosty

Wykończenie kuchni: podłogi, ściany i sufit

Za 12 mkw. wysokiej jakości płytek podłogowych (zakładamy 10-20 proc. nadwyżki na docinanie materiału) zapłacisz ok. 1000 zł. Na ścianach płytki będą potrzebne na powierzchni ok. 12 mkw - zakup przyzwoitej jakości ceramiki z nadwyżką 20 proc. będzie kosztował niecałe 1200 zł. Za niezbędną chemię budowlaną (2 kg preparatu gruntującego, 110 kg kleju do płytek, 8 kg fugi) zapłacimy kolejne 250 zł, natomiast za położenie płytek fachowiec weźmie około 50 zł/mkw., czyli w sumie 1100 zł. Podsumowując, płytki podłogowe oraz ścienne będą kosztować ponad 3500 zł.

Po położeniu płytek można przystąpić do malowania. Po odjęciu powierzchni wyłożonej płytkami oraz otworów okiennych i drzwiowych powierzchnia ścian do malowania wynosi ok. 18 mkw. Dodając do tego 10 mkw. sufitu, do pomalowania jest 28 mkw. Do dwukrotnego gruntowania będzie potrzebne niecałe 5 l farby gruntującej, a następnie 2,5 l farby lateksowej do położenia ostatniej warstwy (w kuchni, podobnie jak w łazience, nie należy używać zwykłych emulsji - wysoka wilgotność powietrza sprawia, że zwykła farba szybko odchodzi od ściany). W sumie koszt farby wyniesie niecałe 100 zł. Jeżeli nie zamierzasz malować samodzielnie, niezbędne będzie również dodanie robocizny malarza. Średnia cena trzykrotnego malowania 1 mkw. powierzchni to ok. 10 zł, czyli usługa malarska wyniesie 280 zł, a łączny koszt malowania zbliży się do 400 zł.

Przy wykańczaniu sufitu warto uwzględnić jeszcze oświetlenie punktowe. Dobrej jakości oprawka stropowa (tzw. punktor) kosztuje około 16 zł (cena bez żarówki), a montaż to wydatek ok. 50 zł za sztukę. Przy założeniu, że w kuchni będziesz mieć 6 punktów świetlnych, ich łączny koszt wyniesie niecałe 400 zł. Jeżeli do oświetlenia chcesz dodać jeszcze halogenowe lampy podszafkowe, musisz doliczyć kolejne 240 zł.

d1hosty

Ile kosztują meble kuchenne?

Najtańsze gotowe zestawy mebli kuchennych w marketach budowlanych kosztują poniżej 1000 zł, jednak ich trwałość i jakość wykonania jest bardzo wątpliwa - za zestaw mebli dobrej jakości trzeba zapłacić 3-7 tys. zł. Dla porównania: przyzwoite meble wykonane na wymiar można zamówić już za 1200-1400 zł/mb. Biorąc pod uwagę konieczność optymalnego wykorzystania powierzchni kuchennej, decydujemy się właśnie na to rozwiązanie. W kuchni potrzebne będą 4 mb szafek (uwzględniając meble do zabudowania lodówki czy piekarnika). Przyjmując, że chcemy zapłacić nieco więcej za wyższą jakość materiałów, przystosowanie do dużych obciążeń i bardziej skomplikowane rozwiązania, cena za metr bieżący szafek wyniesie 1800 zł, czyli w sumie 7200 zł za 4mb z montażem (jako metr bieżący rozumiemy łącznie metr szafek górnych i dolnych).

Osobnym wydatkiem będzie zakup blatu. Mając na uwadze zarówno estetykę, jak i trwałość, decydujemy się na najdroższe rozwiązanie – blat granitowy. Jego koszt ustala się na podstawie indywidualnej wyceny i uzależniony jest on nie tylko od ilości materiału, ale również od konieczności jego obróbki (szlifowanie kantów, wycięcie otworów na zlewozmywak czy płytę grzewczą). 4 mb blatu granitowego o szerokości 60-62 cm z obróbką i montażem będą kosztowały 3800 zł, czyli 950 zł/mb.

d1hosty

Do granitowego blatu wypada zastosować zlewozmywak z takiego samego materiału - ten wpuszczany w blat to wydatek przynajmniej 500-600 zł. Do tego wysokiej jakości bateria kuchenna (450 zł) oraz montaż (230 zł z materiałami montażowymi). W sumie zlewozmywak będzie kosztował przeszło 1200 zł.

Kolejnym wydatkiem będzie zakup i montaż drzwi - drewniane wraz z ościeżnicą i montażem to wydatek ok. 1200 zł. W takiej cenie otrzymasz ozdobne drzwi wysokiej jakości z eleganckimi elementami szklanymi. Do kosztów warto też dodać zakup rolet do dwukomorowego okna kuchennego – 360 zł za rolety na wymiar z montażem.

Wyposażenie kuchni w sprzęt AGD i inne elementy wykończenia

Ostatnim elementem wyposażenia są sprzęty AGD. Przy projekcie mebli na wymiar uwzględniliśmy miejsca na sprzęty do zabudowy, dlatego będziemy szukać właśnie takich produktów. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale dużo bardziej funkcjonalne i estetyczne niż wolno stojące AGD.

d1hosty

Ceny dobrej jakości produktów kształtują się następująco:

  • Lodówka do zabudowy w klasie energetycznej A++ – od 1400 do 2300 zł.
  • Płyta indukcyjna do zabudowy – od 1200 do 2000 zł.
  • Piekarnik do zabudowy – od 1000 do 2000 zł.
  • Zmywarka do zabudowy – od 1100 do 2000 zł.
  • Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – od 750 do 1500 zł.
  • Okap podszafkowy – od 180 do 260 zł.

Podsumowując, na opisany powyżej sprzęt AGD wydamy prawie 9000 zł, w zamian mamy jednak kompletne wyposażenie. Montaż jest zwykle wykonywany przez firmę, która wykonuje meble na zamówienie.

d1hosty

Łączne koszty wykończenia i wyposażenia kuchni

Podsumowując, wykończenie 10-metrowej kuchni kosztuje ponad 27 tysięcy złotych – czyli prawie o 50% więcej niż wykończenie łazienki i WC. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac można znaleźć, klikając w poniższy link.

Na tak wysoki koszt wpływały przede wszystkim trzy czynniki: meble kuchenne, blat oraz AGD. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na najtańszy zestaw mebli z marketu, tani, laminowany blat kuchenny oraz niedrogie, wolno stojące sprzęty AGD oraz niższą jakość niektórych produktów (np. drzwi kuchennych), można obniżyć cenę do kwoty niższej niż 10 000 zł.

d1hosty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hosty