Trwa ładowanie...
19-08-2015 16:50

Ile kosztuje wykończenie domu? Znamy dokładną cenę

Doświadczeni budowlańcy mówią, że stan surowy zamknięty to mniej więcej 40 proc. kosztów wybudowania, wykończenia i podstawowego wyposażenia domu. Połowa z pozostałych 60 proc. to zwykle stan deweloperski, druga to wykończenie pod klucz i wyposażenie. Postanowiliśmy sprawdzić tę tezę - obliczyliśmy koszt doprowadzenia domu od stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego, bez wykańczania pod klucz poszczególnych pomieszczeń.

Ile kosztuje wykończenie domu? Znamy dokładną cenęŹródło: Shutterstock
d3gachy
d3gachy
Doświadczeni budowlańcy mówią, że stan surowy zamknięty to mniej więcej 40 proc. kosztów wybudowania, wykończenia i podstawowego wyposażenia domu. Połowa z pozostałych 60 proc. to zwykle stan deweloperski, druga to wykończenie pod klucz i wyposażenie. Postanowiliśmy sprawdzić tę tezę - obliczyliśmy koszt doprowadzenia domu od stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego, bez wykańczania pod klucz poszczególnych pomieszczeń.

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski

W poprzednim artykule (znajdziesz go TUTAJ)
obliczyliśmy, że budowa domu o powierzchni 150 m2 to wydatek około 140 tys. zł do stanu surowego zamkniętego (bryła budynku, dach oraz stolarka zewnętrzna). Doprowadzenie budowy do stanu deweloperskiego oznacza osiągnięcie na zewnątrz i we wnętrzu stanu analogicznego do nowego mieszkania kupowanego od dewelopera, czyli wykonania:

  • Elewacji zewnętrznej budynku wraz z ociepleniem ścian
  • Instalacji: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i grzewczej
  • Posadzek betonowych oraz tynków gipsowych
  • Sufitów podwieszanych wraz z ociepleniem poddasza użytkowego
  • Parapetów
d3gachy

Dopiero po zakończeniu tych prac można przystąpić do wykańczania poszczególnych pomieszczeń, w tym wykonania podłóg, malowania ścian i wyposażenia w niezbędne urządzenia.

Ile kosztuje elewacja zewnętrzna domu?

Prace wykończeniowe roczpoczynamy na zewnątrz budynku - wraz z elewacją zostanie wykonane ocieplenie ścian. Przy założeniu, że dom ma powierzchnię użytkową 150 m2, po 75 m2 na parterze i poddaszu użytkowym, średnia powierzchnia ścian zewnętrznych będzie wynosiła około 180 m2.

Do ocieplenia najczęściej stosuje się wełnę mineralną i styropian - jest on wprawdzie trochę tańszy, ale analogicznej jakości wełna zapewnia lepsze parametry użytkowe, dlatego zakładamy wykorzystanie wełny mineralnej uznanego producenta o gr. 15 cm. W sumie koszt materiałów w przeliczeniu na metr kwadratowy wyniesie od 87 do 123 zł (w zależności od jakości użytych produktów). Przy materiałach ze średniej półki cena wyniesie ok. 107,5 zł, czyli ponad 19 tys. zł za 180 m2 powierzchni.

Osobnym kosztem jest wynagrodzenie fachowców. Przy zastosowaniu wełny mineralnej najtańsze oferty na rynku zaczynają się od ok. 33 zł/m2, przy czym średnia cena kształtuje się w okolicach 41-42 zł. Profesjonalne i drogie firmy budowlane mogą wziąć za swoje usługi nawet 50 zł/m2. Zakładając średnią cenę, można założyć, że za 180 m2 powierzchni zapłacimy fachowcom niecałe 7,4 tys. zł.

d3gachy

W sumie koszt wykonania elewacji zewnętrznej z ociepleniem wynosi niecałe 27 tys. zł. Kompletny kosztorys od fundamentów aż do elewacji zewnętrznej można znaleźć i zmodyfikować pod własne potrzeby, klikając w link:

Ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Instalacje wewnętrzne można podzielić na:

  • wodno-kanalizacyjną – czyli doprowadzenie wody i późniejsze odprowadzenie ścieków
  • elektryczną – czyli rozprowadzenie po domu kabli elektrycznych włącznie z zakupem i montażem gniazdek oraz włączników światła (nie wliczamy lamp ani żarówek)
  • grzewczą – czyli rozprowadzenie ogrzewania podłogowego lub instalacji pod grzejniki (wraz z ich zakupem lub montażem)
d3gachy

Koszt montażu każdej instalacji w dużym stopniu zależy od położenia względem siebie poszczególnych punktów. Aby jednak ujednolicić obliczenia, przyjęliśmy w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej cenę w przeliczeniu za punkt, natomiast w przypadku instalacji grzewczej w przeliczeniu na ogrzewany metr kwadratowy powierzchni.

W domu znajdzie się miejsce dla 15 punktów wodno-kanalizacyjnych (jako jeden punkt rozumiemy doprowadzenie i odprowadzenie wody) - w łazience, toalecie, kotłowni, kuchni i garażu. Ceny za punkt wynoszą od 324 do 560 zł, średnio ok. 400 zł, więc przy 15 punktach wynagrodzenie hydraulika wraz z kosztami materiałów wyniesie ok. 6 tys. zł. Oczywiście są to ceny przybliżone - rzeczywisty koszt zależy również od rozmieszczenia punktów.

W przypadku instalacji elektrycznej będzie potrzebnych przynajmniej 120 punktów (oprócz zakupu kabli, gniazdek czy przełączników niezbędny będzie też zakup tablicy rozdzielczej i kompletu bezpieczników). W przeliczeniu na jeden punkt koszty materiałów wyniosą od 27 do 53 zł. Usługa fachowca będzie mniej więcej dwa razy droższa, na elektryku jednak nie warto oszczędzać, gdyż problemy z wadliwie wykonaną instalacją mogą się ciągnąć latami, a ich naprawa generuje znaczące koszty. W sumie średni koszt kompletnej instalacji elektrycznej o 120 punktach wyniesie niecałe 12 tys. zł. W tej cenie jest już zakup kompletu gniazdek elektrycznych i włączników światła, ale bez oświetlenia.

Ostatnią częścią prac przy instalacjach będzie ogrzewanie. Na parterze warto się zdecydować na montaż ogrzewania podłogowego, natomiast na piętrze oraz w garażu wystarczą grzejniki. Ogrzewanie podłogowe na powierzchni 45 m2 to wydatek na poziomie 6,2 tys. zł (w tym materiały, jak również fachowy montaż). Cena nie uwzględnia natomiast wylewki posadzki na rozłożoną instalację.

d3gachy

W pozostałych pomieszczeniach wybieramy klasyczną instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami. Koszt rozprowadzenia rur i ich montażu to ok. 9,5 tys. zł - cena uwzględnia zakup i montaż grzejników stalowych z głowicami termostatycznymi.

Osobnym wydatkiem jest wyposażenie kotłowni. Niestety zdecydowana większość domów nie jest podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej, w związku z czym niezbędne jest zastosowanie indywidualnego źródła ciepła. Jeżeli dom ma dostęp do sieci gazowej, zdecydowanie najwygodniejszym (choć nie najtańszym) rozwiązaniem jest kocioł gazowy. Jeśli jednak dostępu nie ma, niezbędny staje się kocioł na paliwo stałe. Do obliczeń zastosujemy piec gazowy, w związku z tym do wyposażenia kotłowni poza piecem będziemy potrzebować również sterownika, zasobnika c.w.u. 150 l, komina systemowego i pompy cyrkulacyjnej. W sumie za dobrej (ale nie najwyższej) jakości osprzęt zapłacimy niecałe 16 tys. zł. Za montaż wszystkich urządzeń fachowiec weźmie 2 tys. zł.

Podsumowując, komplet instalacji wewnętrznych kosztuje blisko 50 tys. zł., a koszty budowy na tym etapie wzrastają do prawie 216 tys. zł. Link do kompletnego kosztorysu wraz z możliwością stworzenia własnego znajdziesz poniżej:

Ile kosztuje wykończenie domu wewnątrz?

Po wykonaniu elewacji oraz instalacji wewnętrznych możemy przejść do wykończenia ścian, sufitów i podłóg oraz wykonania parapetów. Po zakończeniu tego etapu budynek osiągnie stan deweloperski.

d3gachy

Pierwszym etapem będą posadzki. Na parterze w miejscach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe, są one wykonywane częściowo równolegle z ogrzewaniem podłogowym, ale z uwagi na brak piwnicy lepsze docieplenie posadzki na parterze będzie konieczne także w garażu i kotłowni. Zastosujemy tam twardy styropian o gr. 15 cm, do tego na spód izolacja przeciwwilgociowa, folia, a na górę szlichta cementowa 5 cm. W sumie komplet materiałów na posadzkę na parterze to koszt ponad 3,4 tys. zł (przy zastosowaniu tanich materiałów może być to nawet 2,8 tys. zł, jeżeli natomiast wybierzesz materiały z najwyższej półki, cena wzrośnie do 4,4 tys. zł). Na piętrze wystarczy zastosować styropian 5 cm - wraz z pozostałymi materiałami na posadzkę na piętrze zapłacisz nieco ponad 2,1 tys. zł. Za wykonanie posadzek fachowcy wezmą od 9 do 26 zł/m2. Przyjmując średnią cenę na poziomie 14 zł, można założyć, że wynagrodzenie fachowców wyniesie nieco ponad 2,1 tys. zł. Podsumowując, koszt wykonania posadzek to 7,7 tys. zł.

Drugim poważnym wydatkiem będzie tynkowanie ścian. Powierzchnia do tynkowania wyniesie ok. 340 m2 plus 30 m2 sufitów w garażu i kotłowni. W pomieszczeniach mieszkalnych na parterze wykonamy sufit podwieszany, a na poddaszu użytkowym płyty g-k na suficie zamontujemy przy okazji ocieplania stropu i skosów. Do tynkowania wykorzystamy tynki gipsowe, które gwarantują gładką i równą powierzchnię bez konieczności używania gładzi szpachlowej. Ich cena wynosi od 75 gr do 2,3 zł za kg (pomijamy drogie masy tynkarskie), a średnia wydajność to ok. 8 kg/cm/m2. Łączny koszt materiałów na jeden metr kwadratowy tynków (nie licząc najtańszych) wynosi od 12 do 16 zł/m2. Trzeba do tego doliczyć wynagrodzenie tynkarza, który weźmie od 11 do 17 zł/m2. W sumie metr kwadratowy tynku będzie kosztował od 23 do 34 zł, przy średniej cenie na poziomie nieco ponad 29 zł/m2. Wynika z tego, że za tynki gipsowe na powierzchni 370 m2 zapłacisz prawie 11 tys. zł.

Sufit podwieszany na parterze można wykonać z płyt g-k na stelażu lub zastosować nowoczesne sufity systemowe. Do charakteru domu znacznie bardziej pasują jednak jednolite sufity z płyt g-k, dlatego zastosujemy właśnie to rozwiązanie. W sumie w przeliczeniu na metr kwadratowy komplet materiałów będzie kosztował ok. 42 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę robocizny – fachowiec za sufit o powierzchni 45 m2 weźmie w sumie 3,6 tys. zł (w zależności od rodzaju firmy i regionu Polski). Łącznie za sufit podwieszany w pomieszczeniach mieszkalnych na parterze zapłacimy ok. 5,5 tys. zł.

Na poddaszu użytkowym poza wykonaniem sufitu z płyt g-k trzeba też wykonać ocieplenie. Powierzchnia sufitu (łącznie ze skosami) wyniesie ok. 105 m2. Zakładając, że do ocieplenia wykorzystamy wełnę mineralną 25 cm na stelażu z profili, a następnie zamontujemy na niej płyty g-k 12,5 mm, koszt wykonania docieplenia włącznie z materiałami wyniesie niecałe 10 tys. zł. Koszty materiałów i robocizny rozkładają się mniej więcej po połowie.

d3gachy

Ostatnim wydatkiem, który należy uwzględnić przed zamknięciem stanu deweloperskiego, będą parapety. W domu będzie potrzebnych łącznie 25 m parapetów zewnętrznych i tyle samo wewnętrznych. W środku zastosujemy niedrogie parapety z PCW. Ich koszt w przeliczeniu na mb to około 26 zł z uwzględnieniem elementów montażowych. Można oczywiście zdecydować się na droższe parapety drewniane lub granitowe, ale nie wydaje się to potrzebnym wydatkiem przy niskobudżetowej budowie. Montaż parapetów wewnętrznych to kolejne 50 zł/mb. Na zewnątrz zastosujemy parapety z aluminium. Metr bieżący takiego parapetu będzie kosztował ok. 32 zł, a jego montaż kolejne 70 zł/mb. W sumie za komplet parapetów o łącznej długości 50 mb (25 + 25) zapłacimy blisko 4,5 tys. zł.

Oczywiście parapety zewnętrzne montujemy w czasie wykonywania elewacji, natomiast wewnętrzne podczas tynkowania ścian. Znalazły się one na końcu zestawienia ze względy na logiczną kolejność pozycji w kosztorysie, a nie ze względu na zalecaną kolejność prac.

Podsumowując, wykończenie posadzek, ścian i sufitów w domu wraz z ociepleniem górnego stropu i montażem parapetów wyniósł ok. 35 tys. zł.

Podsumowanie kosztów stanu deweloperskiego

Doprowadzenie domu ze stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego kosztuje ponad 115 tys. zł, czyli nieco mniej niż stan surowy zamknięty. Łączny koszt budowy domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 150 m2 wyniósł na tym etapie prawie 255 tys. zł, czyli ok. 1,7 tys. zł/m2. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac można znaleźć, klikając w poniższy link.

d3gachy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gachy