Trwa ładowanie...
d25nkgh

Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile kosztuje ocieplenie poddasza?
(Shutterstock)
d25nkgh

Połacie dachu warto starannie ocieplić - to zabezpieczy je przed wpływem zmiennych temperatur, a wydatek zwróci się w przyszłości w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ocieplenie wykonuje się przeważnie z wełny mineralnej montowanej na suficie, ściankach kolankowych i fragmentach połaci dachowej. Na koszt ocieplenia poddasza wpływa stopień skomplikowania dachu, stawka robocizny, cena materiałów oraz całkowita powierzchnia do ocieplenia.

Jak zmierzyć powierzchnię do ocieplenia?

Dokładne wyliczenie powierzchni poddasza może być dość skomplikowane. Pamiętaj, że powierzchnia do ocieplenia nie równa się powierzchni górnej kondygnacji. W wyliczeniach trzeba uwzględnić wymiary sufitów oraz wszystkich skosów. Dokładne kalkulacje wykonasz wyłącznie poprzez wymierzenie całego poddasza. Możesz też skorzystać z uniwersalnego wzoru, który pozwoli na uzyskanie orientacyjnego wyniku. Należy przyjąć, że na każdy 1 m2 powierzchni górnego piętra przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

d25nkgh

Niezbędne materiały

Duży wpływ na łączny koszt ocieplenia poddasza ma rodzaj zastosowanych materiałów. Do prac będą potrzebne:

Wełna mineralna – bardzo dobrze sprawdza się podczas ocieplania poddaszy użytkowych. Możesz wybrać pomiędzy wełną mineralną a szklaną. Alternatywą może być jedynie dobry jakościowo styropian. Pamiętaj jednak, że nie jest to materiał elastyczny, a jego montaż na skomplikowanych skosach rodzi wiele problemów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakościowo wełny mineralnej, która pozwoli wyeliminować mostki termiczne. W wyliczeniach uwzględniamy zakup wełny mineralnej ze średniej półki cenowej, o grubości 25 cm.

Profile stalowe – potrzebne do wykonania stelażu, który przytrzyma wełnę mineralną. Nieco tańszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie drewnianych łat, tyle że drewno nie będzie tak trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur.

d25nkgh

Folia paroizolacyjna – warstwa izolująca powinna być dodatkowo zabezpieczona folią paroizolacyjną, która uchroni wełnę mineralną przed zawilgoceniem. To szczególnie ważne, jeśli na poddaszu znajdzie się kuchnia bądź łazienka. Są to pomieszczenia, w których wilgotność powietrza jest dość wysoka.

Taśmy izolacyjne – stosowane w miejscach połączeń folii paroizolacyjnej. Pozwalają stworzyć szczelną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci.

Przykładowa kalkulacja kosztów

Załóżmy, że górna kondygnacja domu jednorodzinnego zajmuje 100 m2. Po przemnożeniu powyższej powierzchni przez 1,4 otrzymujemy 140 m2 do ocieplenia. W wyliczeniu uwzględniony zostanie zakup materiałów ze średniej półki cenowej. Do prac zostanie zatrudniona niedroga ekipa z polecenia.

  • Koszt zakupu materiałów powinien zamknąć się w kwocie 6225,80 zł.
  • Cena robocizny to wydatek rzędu 6879,60 zł.

Z powyższych kalkulacji wynika, że sumaryczne wydatki na ocieplenie poddasza o łącznej powierzchni 140 m2 wyniosą ok. 13 105,40 zł. Kosztorys prac znajdziesz tutaj.

d25nkgh

Kalkulacje alternatywne

Powyższy kosztorys dotyczy robocizny i materiałów w standardzie pośrednim, można jednak zdecydować się także na standard ekonomiczny bądź luksusowy.

Kalkulacja ekonomiczna – obejmuje zakup najtańszych materiałów oraz wynajęcie najtańszych fachowców. Minimalna cena ocieplenia poddasza wyniesie w tym wypadku 10 584 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i wynajęciem tanich (często niedoświadczonych) fachowców stanowią pewne ryzyko. Materiały z najniższej półki nie zapewnią optymalnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może się to wiązać z późniejszym zwiększeniem kosztów poniesionych na ogrzewanie poddasza.

Kalkulacja w najwyższym standardzie – to rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują najwyższej jakości, a wysokie koszty nie są dla nich odstraszające. W najwyższym standardzie kupujemy najlepsze materiały wykończeniowe i zatrudniamy drogą, ale sprawdzoną ekipę fachowców. Ocieplenie poddasza w najwyższym standardzie obejmie koszty rzędu 18 229 zł (czyli niemal o 8000 zł więcej niż w standardzie ekonomicznym).

d25nkgh

Czy ocieplenie poddasza można wykonać samodzielnie?

Ocieplenie możesz wykonać samodzielnie. Prace nie są zbyt skomplikowane, ale wymagają dużego doświadczenia i wiedzy, dlatego nie powinni zabierać się do nich nowicjusze. Samodzielne ocieplenie może przynieść pewne oszczędności, łatwo jednak wykonać prace w sposób niewłaściwy. Pamiętaj, że wełna mineralna musi być odpowiednio łączona. Wszelkie niedokładności i szczeliny spowodują powstawanie mostków termicznych. Te z kolei wpłyną na zmniejszenie poziomu izolacji poddasza. Dlatego w wielu przypadkach samodzielne wykonanie ocieplenia jest tylko pozorną oszczędnością. Pieniądze zaoszczędzone na fachowcach trzeba później poświęcić na intensywniejsze ogrzewanie pomieszczeń w okresach zimowych.

Warto więc zebrać oferty od kilku firm zainteresowanych wykonaniem ocieplenia, porównać je i zastanowić się, czy wybór profesjonalnego wykonawcy nie będzie bardziej korzystny. Najłatwiejszym sposobem zebrania ofert jest wypełnienie formularza - otrzymasz bezpłatnie oferty od kilku sprawdzonych firm.

Kiedy ocieplać poddasze?

Prace związane z ociepleniem następują po zakończeniu robót związanym z montażem połaci dachowej. Jeśli nie chcesz użytkować poddasza od razu, nie musisz się spieszyć z pracami. Odczekaj do pierwszych intensywnych opadów atmosferycznych - będzie to test szczelności pokrycia dachowego. Ocieplenie skosów wykonaj dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że pokrycie dachowe jest całkowicie szczelne. Takie działania pozwolą uniknać zawilgocenia wełny mineralnej od zewnątrz.

d25nkgh

Podobna sytuacja dotyczy ocieplenia poddaszy w starych budynkach. Przed rozpoczęciem prac należy najpierw ocenić szczelność dachu oraz stan więźby dachowej. Dobrym pomysłem będzie dodatkowe zabezpieczenie krokwi, które zostaną ukryte pod ociepleniem.

d25nkgh

Podziel się opinią

Share

d25nkgh

d25nkgh