Trwa ładowanie...

Ile kosztuje nowa kuchnia: 15, 20 czy 40 tys. zł?

Wykończenie kuchni jest skomplikowanym przedsięwzięciem, do którego warto się dobrze przygotować. Wielu specjalistów podkreśla, że przed rozpoczęciem prac wykończeniowych należy wykonać kompleksowy projekt kuchni. Czy rzeczywiście warto płacić za projekt? Jakie są jego ceny i ile kosztuje wykończenie oraz wyposażenie całego pomieszczenia?

Share
Ile kosztuje nowa kuchnia: 15, 20 czy 40 tys. zł?Źródło: Shutterstock
d1tbrq3
Wykończenie kuchni jest skomplikowanym przedsięwzięciem, do którego warto się dobrze przygotować. Wielu specjalistów podkreśla, że przed rozpoczęciem prac wykończeniowych należy wykonać kompleksowy projekt kuchni. Czy rzeczywiście warto płacić za projekt? Jakie są jego ceny i ile kosztuje wykończenie oraz wyposażenie całego pomieszczenia?

Projekt kuchni – potrzebny czy zbędny?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na funkcjonalne wyposażenie kuchni. Wszystko zależy od stylu życia, liczby domowników oraz od wielkości pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że kuchnia (szczególnie ta połączona z jadalnią) to centralny punkt domu. Dlatego warto zadbać zarówno o efektowny design, jak i o wygodę każdego użytkownika.

Doświadczony projektant będzie w stanie podsunąć ciekawe pomysły aranżacyjne, wskazać wiele pomysłowych rozwiązań, które pomogą w poczynieniu dodatkowych oszczędności. Dobrze wykonany projekt kuchni da ci pewność, że wnętrze spełni twoje oczekiwania estetyczne - jego koszt to ok. 150 zł/m2. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu ani wiedzy z zakresu aranżacji wnętrz.

d1tbrq3

Założenia do kosztorysu

Załóżmy, że kuchnia ma powierzchnię 20 m2, z sufitem na wysokości 2,7 m. Pomieszczenie jest doprowadzone do standardu deweloperskiego - podłoga i ściany są przygotowane pod prace wykończeniowe. Czeka nas ułożenie płytek, pomalowanie ścian, rozprowadzenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Wyposażanie kuchni obejmie zakup mebli, armatury, oświetlenia oraz niezbędnych sprzętów.

Szczegółowy kosztorys wszystkich prac, wraz z wyszczególnieniem kosztów minimalnych, średnich oraz wysokich, znajdziesz tutaj.

Koszt projektu

To pierwszy wydatek, który poniesiesz w związku z wykończeniem kuchni. Projekt wykonany przez specjalistę to wydatek rzędu 150 zł/m2. W tej cenie otrzymasz kompleksowy, spersonalizowany projekt wraz z wizualizacją 3D. W przypadku kuchni o powierzchni 20 m2 całościowy koszt będzie wydatkiem rzędu 3000 zł.

Koszt wykończenia kuchni

Aranżacja kuchni w stanie deweloperskim obejmuje kilka etapów. Są to:

d1tbrq3

Wykończenie podłóg. Wybieramy płytki podłogowe ze średniej półki cenowej (koszt 42 zł/m2). Do ułożenia płytek na podłodze o powierzchni 20 m2 potrzeba 7 kg fugi (100 zł), 100 kg kleju do płytek (120 zł) oraz 1,67 l preparatu gruntującego (10 zł). Koszt robocizny powinien wynieść ok. 1000 zł. Całkowita cena wykończenia podłogi zamyka się zatem w kwocie 2065 zł.

Wykończenie ścian. Na dwóch ścianach układamy płytki (do wysokości 1,5 m2) o łącznej powierzchni 12,5 m2. Za płytki, chemię oraz robociznę zapłacimy ok. 1250 zł. Po ułożeniu płytek można przystąpić do malowania. Łączna powierzchnia sufitu oraz fragmentów malowanych ścian to 55 m2. Do trzykrotnego pomalowania takiej powierzchni potrzeba 9 l preparatu gruntującego (35-40 zł) oraz 4,5 l farby powierzchniowej (77 zł). Do prac wynajmij sprawdzonego malarza (średnia stawka to 10 zł/m2). Sumaryczny koszt malowania ścian wyniósł niecałe 700 zł.

Instalacja hydrauliczna oraz elektryczna.Kuchnia w stanie deweloperskim wymaga wykończenia instalacji. Zakładamy, że w pomieszczeniu są dwa punkty instalacji wodno-kanalizacyjnej, które niestety nie pokrywają się z tym, co zaprojektował architekt. Ich przeniesienie kosztuje ok. 800 zł. Podczas projektowania zdecydowano też o przeniesieniu 8 punktów elektrycznych. Powinno się to zamknąć w kwocie 550 zł. Ostatnim wydatkiem związanym z instalacjami będzie zakup oraz montaż oświetlenia. Zakup oraz montaż dwóch lamp ściennych zasilanych trzema żarówkami kosztuje ok. 278 zł. Łączna cena wykonania instalacji i zakupu oświetlenia to 1228 zł.

Zakup drzwi wewnętrznych. To ostatni wydatek związany z wykończeniem kuchni. Za zakup i montaż dobrych jakościowo, drewnianych drzwi z ościeżnicą zapłacisz 650 zł.

d1tbrq3

Sumaryczna cena wszystkich powyższych prac wyniosła niecałe 6000 zł.

Koszt wyposażenia kuchni

Zakup niezbędnych elementów wyposażenia kuchni jest najdroższym etapem prac. Do wyboru masz meble gotowe bądź na wymiar. Drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektowne, jednak pociąga za sobą dodatkowe wydatki. Sam zakup mebli na wymiar ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu 1200 zł/mb. Do kosztów całkowitych dochodzi także zakup sprzętów pod zabudowę, które są średnio o 1/3 droższe niż ich wolno stojące odpowiedniki.

Meble pod zabudowę są dość drogie, ale stają się standardem wyposażenia nowoczesnej kuchni. Dlatego przy projektowaniu warto uwzględnić zakup ok. 4 mb mebli na zamówienie (minimalny koszt przyzwoitej jakości mebli to 6000 zł). Do kosztów dolicza się także zakup lodówki (1400 zł), indukcyjnej płyty grzewczej (1200 zł), piekarnika (1000 zł), zmywarki (1100 zł) oraz kuchenki mikrofalowej (750 zł) - ceny dotyczą sprzętów pod zabudowę.

Podczas obliczania kosztów wyposażenia kuchni pamiętaj także o zakupie okapu (180 zł za dobry jakościowo model podszafkowy) oraz zlewozmywaka z baterią (637 zł z montażem).

d1tbrq3

Gdy kuchnia będzie spełniała także funkcję jadalni, już na etapie projektu warto przewidzieć zakup podstawowego zestawu mebli. Za komplet czterech krzeseł i niewielkiego stołu wykonanego z lakierowanego drewna rodzimego zapłacisz ok. 1100 zł.

Ostatnim wydatkiem będzie zakup dwóch rolet. Dobre jakościowo rolety tekstylne typu mini to wydatek rzędu 360 zł.

Według obliczeń całkowity koszt wyposażenia kuchni wyniósł ok. 13 800 zł.

W obliczeniach przyjęto uśrednione ceny robocizny, materiałów oraz elementów wyposażenia. Na poszczególnych etapach prezentowały się one następująco:

  • projekt aranżacji – 3000 zł.
  • wykończenie kuchni – 5873 zł.
  • wyposażenie kuchni – 13 727 zł.
d1tbrq3

Szczegółowe podsumowanie wszystkich kosztów można znaleźć tutaj.

Łączna wysokość wszystkich wydatków to 22 600 zł, przy czym zakup projektu aranżacyjnego stanowi niewielką część kosztów. Najwięcej pieniędzy wydasz na etapie zakupu elementów wyposażenia. Pamiętaj jednak, że rezygnacja z mebli pod zabudowę może zredukować wydatki przynajmniej o 4000 zł.

Wszystkie powyższe wyliczenia dotyczyły pośredniego wariantu cenowego. Alternatywne rozwiązania pochłonęłyby wydatki w wysokości:

  • Niska cena – 14 500 zł.
  • Wysoka cena – 38 500 zł.

Różnice cenowe są dość duże i wiążą się z różnorodnością ofert handlowych. W wariancie ekonomicznym kupujesz najtańsze materiały i wynajmujesz najtańszych fachowców. Z kolei wariant luksusowy obejmuje koszty zatrudnienia najdroższych fachowców oraz zakup materiałów i elementów wyposażenia z górnego segmentu cenowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1tbrq3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tbrq3
d1tbrq3