Trwa ładowanie...

Ile kosztuje kupno pensjonatu, a ile - domku kempingowego?

Pensjonaty, domki kempingowe, hotele, gospodarstwa agroturystyczne – przed sezonem letnim nieruchomości turystyczne kuszą inwestorów. Do włożenia pieniędzy w takie obiekty zachęcają coraz lepsze wyniki rodzimej branży noclegowo-hotelowej.

Share
Ile kosztuje kupno pensjonatu, a ile - domku kempingowego?Źródło: ppart/Shutterstock
d3clhna

Pensjonaty, domki kempingowe, hotele, gospodarstwa agroturystyczne – przed sezonem letnim nieruchomości turystyczne kuszą inwestorów. Do włożenia pieniędzy w takie obiekty zachęcają coraz lepsze wyniki rodzimej branży noclegowo-hotelowej.

Po latach wojaży zagranicznych Polacy znów chętniej spoglądają na wypoczynek w kraju. Na pewno wpływ na to ma niepewna sytuacja polityczna. W wielu tradycyjnych krajach turystycznych jest dziś, jeśli nie niebezpiecznie, to przynajmniej niepewnie – na tyle, by odstraszyć część turystów. Można tu wymienić choćby Egipt, Tunezję, Maroko, Grecję, Izrael.

Drugi powód jest może bardziej prozaiczny. Wraz z wejściem Polski do Unii i otwarciem granic krajów europejskich za wojażami zagranicznymi w dużej mierze stał efekt nowości i ciekawości. Polacy mogli bez większych przeszkód podróżować po Europie Zachodniej. Jeśli dodać do tego bogacenie się społeczeństwa, na pewno był to motor wakacji pod palmami.

Turyści nad Wisłą

Dziś zagranica w dużej mierze straciła efekt nowości, z wyjątkiem niektórych dalszych kierunków – w Azji czy Ameryce Południowej. A te są z kolei ciągle dosyć drogie w stosunku do naszych zarobków. Stąd być może turystyczny powrót do kraju. Potwierdzają go statystyki wskazujące co więcej także na rosnącą liczbę zagranicznych turystów wypoczywających w Polsce. Według GUS w 2015 roku w naszym kraju wypoczywało blisko 27 mln turystów, z czego blisko 5,7 mln to turyści zagraniczni (najwięcej Niemców i Brytyjczyków). Wynik osiągnięty przez branżę noclegową jest lepszy o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

d3clhna

Wśród najpopularniejszych destylacji niezmiennie króluje wybrzeże Bałtyku oraz Tatry. W zeszłym roku najwięcej gości przyjęło województwo zachodniopomorskie, gdzie udzielono ponad 12 mln noclegów (o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej). Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z wynikiem blisko 11 mln nocujących, a na trzecim województwo pomorskie, gdzie zanocowało blisko 8 mln odwiedzających. Należy się spodziewać, że obiekty noclegowe w takich lokalizacjach będą najdroższe.

Ceny nieruchomości turystycznych i noclegowych

Ceny są bardzo zróżnicowane. Mowa o dużej rozpiętości w zależności od lokalizacji, typu nieruchomości, wieku, rentowności obiektu. Wśród ofert WGN ceny nieruchomości typu pensjonat mieszczą się w przedziale od 1000 zł za metr do nawet blisko 7000 tys. zł. Kupno funkcjonującego pensjonatu o powierzchni ok. 1000 mkw., położonego w atrakcyjnej, turystycznej lokalizacji to wydatek rzędu 2,5-3 mln zł.

Najtańsze są obiekty stare, jeszcze z czasów PRL. Przykład – pensjonat z 1988 r. w Łagowie, w woj. lubuskim - znanej lokalizacji turystycznej nad jeziorami, wyceniono na nieco ponad 1200 zł/mkw. Podobną stawkę ma pensjonat z Ełku na Mazurach, postawiony w 1980 roku. Obiekt wypoczynkowy z miejscowości Kościelisko na Podhalu, wybudowany w 1990 roku, wyceniono z kolei na 1200 zł za metr.

Na drugim biegunie cenowym są nieruchomości wypoczynkowe stosunkowo nowe i wyróżniające się najlepszymi lokalizacjami. Mowa o kurortach bałtyckich czy górskich – jak Zakopane, Wisła, Karpacz. Blisko 1000-metrowy pensjonat to wydatek około 3-5 mln zł. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji, stanu technicznego i rentowności. Od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych trzeba zapłacić za hotel w znanej lokalizacji wypoczynkowej albo w dużym mieście.

d3clhna

Cenę zwiększa atrakcyjna lokalizacja i umiejscowienie w nieruchomości zabytkowej. Przykładowo – hotel w Karpaczu z udokumentowaną wysoką rentownością wystawiono na sprzedaż za ponad 14 mln zł. Hotel na gdańskiej starówce, zlokalizowany w zabytkowej kamienicy, uzyskał cenę ofertową metra kwadratowego w wysokości 27 tys. zł! 15,5 mln zł to z kolei cena za hotel w zabytkowym zamku rycerskim na Pomorzu – w miejscowości Krąg. 13,5 mln zł oczekuje natomiast jeden z oferentów za sprzedaż hotelu w Wiśle na podhalu, wraz z centrum wypoczynkowo – konferencyjnym.

A może domek kempingowy?

Stosunkowo najtańsze, jeśli chodzi o typ nieruchomości, są domki kempingowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Teren z domkami letniskowymi można kupić w cenie już od 100 tys. zł. Gospodarstwo agroturystyczne, na które najczęściej składa się po prostu dom z kilkoma, czasem kilkunastoma pokojami gościnnymi oraz działką i dodatkowymi zabudowaniami, kosztuje około 300-700 tys. zł.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

d3clhna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3clhna
d3clhna