Wybór mebli do kuchni tworzonych na wymiar nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Bogata oferta producentów, różnorodność materiałów oraz zróżnicowane ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Przed podjęciem decyzji warto określić podstawowe wady i zalety każdego tworzywa. Warto również sprawdzić dokładne ceny mebli.
Wybór mebli do kuchni tworzonych na wymiar nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Bogata oferta producentów, różnorodność materiałów oraz zróżnicowane ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Przed podjęciem decyzji warto określić podstawowe wady i zalety każdego tworzywa. Warto również sprawdzić dokładne ceny mebli.
Płyty laminowane to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej ekonomicznych materiałów używanych do produkcji mebli. Laminat odznacza się bogatą paletą barw i względnie wysoką trwałością. Najtańsze meble kupisz już od 700 zł/mb. Niestety obrzeża najtańszych frontów są zazwyczaj zabezpieczane słabym jakościowo materiałem melaminowym. Jest to produkt wykonany na bazie laminowanego papieru. Z reguły nie zapewnia zbyt dużej ochrony frontów i blatów, może się odklejać od obrzeży i przepuszczać wilgoć. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem wilgotna płyta laminowana szybko pęcznieje i traci swoje właściwości.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Znacznie trwalszym rozwiązaniem jest zakup frontów laminowanych ze średniej półki cenowej. Orientacyjna cena zakupu to 1100-1300 zł/mb. Obrzeża mebli są zabezpieczone specjalną taśmą PCW. Taśma nie odkleja się i gwarantuje większy poziom ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli zabezpieczenie będzie wykonane dokładnie, laminowane fronty wytrzymają wiele lat w idealnym stanie.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Najdroższe wśród zabudowy laminowanej, a zarazem najlepsze jakościowo, są fronty zabezpieczone profilami aluminiowymi. Meble wykończone tym tworzywem zyskują nowoczesny wygląd i są dobrze chronione przed niszczącym działaniem wilgoci. Za najdroższe meble na wymiar wykonane z płyty laminowanej zapłacisz ok. 1700-1900 zł/mb.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki będzie łączny koszt wykończenia kuchni w takim standardzie, *poznaj przykładowy kosztoryspoznaj przykładowy kosztorys.*
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Płyta MDF pokryta folią PCV jest równie popularnym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem. To połączenie jakości oraz atrakcyjnej ceny. Fronty drzwiczek mogą przybierać dowolne kształty i nie tracą przy tym swoich właściwości. Dużym atutem jest też bogata paleta barw. Zabezpieczenie z folii PCV uniemożliwia wniknięcie wilgoci do płyty. Wybór kształtów oraz kolorów mebli z płyty MDF pokrytej folią jest niemal nieograniczony.
Cena zakupu najtańszych mebli to wydatek rzędu 800 zł/mb, takie płyty są jednak z reguły zabezpieczone słabą jakościowo folią, która ma tendencje do odklejania się. Czasem zdarza się też, że najtańsze fronty blakną pod wpływem promieni słonecznych i tracą walory dekoracyjne. Znacznie większą trwałością odznaczają się produkty ze średniej półki cenowej. Zapłacisz za nie ok. 1100-1250 zł/mb. Najlepsze jakościowo meble z foliowanej płyty MDF są dość dużym wydatkiem - mogą kosztować nawet 2000 zł/mb.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Niektóre meble z płyty MDF zabezpiecza się lakierem akrylowym. Jest to trwałe, a zarazem eleganckie rozwiązanie. Dobry lakier ochroni płytę przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Tego typu fronty mogą być matowe bądź połyskliwe. Ich barwa zależy wyłącznie od twoich preferencji. Jedyną wadą lakieru jest jego podatność na ścieranie i powierzchniowe zarysowania. Najtańsze produkty tego typu kosztują ok. 1100 zł/mb. Z reguły zabezpiecza się je gorszym jakościowo lakierem. Fronty ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu 1600 zł/mb. Na najdroższe i najtrwalsze meble musisz wydać ok. 2500 zł/mb.
Niewiele osób decyduje się na zakup najdroższych mebli z lakierowanej płyty MDF. Co prawda są najtrwalsze, nadal jednak pozostają podatne na powierzchniowe zarysowania. Pamiętaj też, że wszystkie meble lakierowane można w razie potrzeby ponownie przemalować i odnowić ich powierzchnię.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Fornir jest najlepszym jakościowo materiałem wykorzystywanym do wykończenia płyt MDF. Odznacza się największą trwałością oraz efektownym wyglądem. Fornirowane meble nadają się niemal do każdego wnętrza. Skutecznie imitują naturalne drewno, dostępne są jednak w bogatszej palecie barw. Dobrze wykonany front fornirowy będzie jednym z najtrwalszych rozwiązań. Najtańsza jest zabudowa matowa. Minimalna cena jej zakupu to ok. 1200 zł/mb. Większą popularnością cieszą się blaty błyszczące, które wyglądają bardziej efektownie. Za meble z połyskliwego forniru trzeba zapłacić przynajmniej 1400 zł/mb. Górna granica cenowa jest trudna do określenia. Za najlepsze jakościowo produkty trzeba czasem zapłacić ok. 2400 zł/mb.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Naturalne drewno to najbardziej szlachetna forma wykończenia frontów meblowych. Najczęściej wykonuje się je z buku, dębu, sosny oraz brzozy. Są to rodzime gatunki odznaczające się wysoką odpornością na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz podwyższoną wilgotność powietrza. Front może być dodatkowo barwiony lub pokryty bezbarwnym lakierem ochronnym, który podkreśli naturalny charakter drewna. Tego typu meble nadają się szczególnie do kuchni tradycyjnych, a także zainspirowanych stylem naturalistycznym. Najtańsze są meble z sosny bądź brzozy. Zapłacisz za nie ok. 1500 zł/mb. Produkty ze średniej półki cenowej (zazwyczaj z buku) są już wydatkiem rzędu 1800-2000 zł/mb. Jednak z najwyższymi kosztami muszą się liczyć osoby planujące zakup mebli z dębu bądź drewna egzotycznego. Orientacyjna cena zakupu waha się w granicach 2300-2700 zł/mb.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Jakie meble wybrać do kuchni? Wszystko zależy od twoich upodobań, stanu portfela oraz dominującego stylu aranżacji. Najtańsze fronty nie są zbyt odporne na działanie wilgoci, zmienne temperatury czy powierzchniowe zarysowania. Znacznie lepiej jest kupić meble na wymiar ze średniej półki cenowej. Dobra zabudowa z płyt laminowanych oraz MDF jest dostępna w dość atrakcyjnych cenach. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które szukają trwałego, a zarazem ekonomicznego rozwiązania. Z kolei meble z fornirowanymi, drewnianymi oraz szklanymi blatami to propozycja dla osób, które stawiają na trwały i najbardziej efektowny wystrój.