Trwa ładowanie...

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Żeby mieć w domu klimatyzację, trzeba nie tylko kupić klimatyzator, ale jeszcze go zainstalować, a później płacić za energię, którą pobiera. Ile to wszystko kosztuje? Jak różnią się koszty klimatyzatora przenośnego i typu split?

Share
Ile kosztuje klimatyzacja w domu?Źródło: Shutterstock
d2241r0

Żeby mieć w domu klimatyzację, trzeba nie tylko kupić klimatyzator, ale jeszcze go zainstalować, a później płacić za energię, którą pobiera. Ile to wszystko kosztuje? Jak różnią się koszty klimatyzatora przenośnego i typu split?

Jest kilka rodzajów klimatyzatorów - choć ich użytkownicy przyznają, że jest to jeden z najlepszych i najpraktyczniejszych domowych wynalazków, rozpiętość cenowa, liczba modeli i funkcjonalności, w jakie są one wyposażone, może przyprawić o zawrót głowy...

Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Najtańsza

Tak zwane klimatyzery, klimatory i klimatyzatory ewaporacyjne, czyli wentylatory ze zbiornikiem na wodę lub lód, powodują ochłodzenie powietrza, lecz mają stosunkowo niewielką wydajność i nie dają możliwości wyboru temperatury utrzymywanej w pomieszczeniu. Za to niewątpliwą ich zaletą jest niska cena – te do niewielkich pokoi w mieszkaniach można kupić już za 200-300 zł, choć te o większej wydajności kosztują nawet kilka tysięcy. Instalacja polega jedynie na włożeniu wtyczki do gniazdka - są to urządzenia przenośne i nie trzeba się martwić o ich montaż. Energia elektryczna jest potrzebna tylko do napędu wentylatora i niewielkiej pompy wody. Pobór mocy przez klimatyzator ewaporacyjny przeznaczony do chłodzenia pomieszczenia o powierzchni 30 mkw. wynosi zaledwie około 180 W, więc godzina jego pracy kosztuje niespełna 0,11 zł.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Klimatyzator przenośny

Działanie klimatyzacji w domu powinno polegać na utrzymywaniu w pomieszczeniu zadanej temperatury. Najczęściej stosuje się do tego klimatyzator ze sprężarkowym obiegiem chłodniczym. Takie urządzenia występują w wersji przenośnej i stacjonarnej.

d2241r0

Klimatyzatory przenośne są dostępne nawet w hipermarketach budowlanych w dość atrakcyjnych cenach. Zapewniają moc chłodniczą 2-3,5 kW, która pozwala schładzać powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 10-28 mkw. (w zależności od wielkości i usytuowania okien względem stron świata oraz położenia pomieszczenia – na niższej kondygnacji bądź na poddaszu). Ceny takich urządzeń o mocy nominalnej 2 kW wynoszą 700-1300 zł, a o mocy 3,5 kW - 1300-2000 zł. W tym wypadku nie płaci się za instalację urządzenia, natomiast koszt energii pobieranej przez klimatyzator o mocy 2 kW to mniej więcej 0,4 zł/h, a o mocy 3,5 kW 0,7 zł/h.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Klimatyzator typu split

Klimatyzatory stacjonarne to najczęściej urządzenia dwuczęściowe – typu split. Składają się z jednostki zewnętrznej, którą należy umieścić poza domem, i jednostki wewnętrznej do zawieszenia na ścianie lub suficie w pomieszczeniu. Takie urządzenie wymaga wykonania instalacji – hydraulicznej, w której krąży czynnik chłodniczy między obiema jednostkami, odprowadzającej do kanalizacji skropliny z jednostki wewnętrznej oraz elektrycznej zasilającej obie jednostki. Rury trzeba napełnić czynnikiem chłodniczym zgodnie z określonymi procedurami, używając odpowiedniego sprzętu, którym dysponują fachowcy. Za montaż i rozruch klimatyzatora trzeba im zapłacić 1-2 tys. zł w zależności od zakresu prac (długości rur, liczby przebić przez ściany).

To cię też zainteresuje: Fakty i mity o klimatyzacji

Ceny klimatyzatorów typu split o nominalnej mocy chłodniczej 2,5 kW zaczynają się od 1,2 tys. zł, ale wysokiej jakości urządzenie dobrej marki ze sprężarką inwerterową (o zmiennej wydajności), z dodatkowymi funkcjami (jonizacja powietrza, sterowanie przez Wi-Fi) w wysokiej klasie energetycznej może kosztować nawet ponad 3 tys. zł. W zamian za wyższą cenę otrzymuje się niższy koszt eksploatacji – poniżej 0,34 zł/h, podczas gdy działanie najtańszych, bardziej energochłonnych klimatyzatorów split tej samej mocy kosztuje mniej więcej 0,5 zł/h.

d2241r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2241r0
d2241r0