Trwa ładowanie...

Ile kosztuje jeden arkusz blachodachówki

Blachodachówki są często wybierane ze względu na swoją przystępną cenę. Jednak inwestorzy doceniają także to, że blaszane pokrycia są trwałe, solidne, a szeroka oferta umożliwia zrealizowanie każdej wizji architektonicznej. Nie ma co ukrywać, że kilka ostatnich sezonów przyniosło wzrost cen blachodachówek. Ile dzisiaj musimy zapłacić za arkusz blachodachówki?

Materiał Sponsorowany przez Blachy Pruszyński
 Źródło: materiały partnera
d3vz7rv
d3vz7rv

Wzrost cen blachodachówek, a także pozostałych materiałów budowlanych, jaki można było zaobserwować po pandemii i kilka następnych sezonów wywoływał – zresztą słusznie – niepokój wśród inwestorów. Niektórzy wstrzymywali się z budową, czekając na stabilizację cen i licząc na obniżki, inni twierdzili, że taniej już nie będzie. Jak pokazał czas, z tymi drugimi raczej trzeba się zgodzić. Mimo że pod koniec 2023 roku ceny wyhamowały, to na pewno nie wrócą do stanu przed kilku lat. Na podwyżki wpływ miało wiele czynników, np. pandemia, wojna w Ukrainie, brak surowców (w tym stali), inflacja czy podwyżki cen energii. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Co przyniesie przyszłość? Nie wiadomo, ale jeśli ceny blachodachówki wzrosną, to prawdopodobnie nie będą to radykalne podwyżki.

Cena za arkusz blachodachówki

Blachodachówki dostępne są w wersji ciętej na wymiar i jako panele. Zazwyczaj tańsze są blachodachówki w arkuszach, ponieważ sprzedawane są w większych jednostkach – jeden arkusz to 5-9 m2. Także ich produkcja jest mniej wymagająca niż blachodachówek modułowych – nie ma konieczności wykonywania wielu krawędzi, elementów wykończeniowych czy otworów montażowych. Jednak blachodachówki cięte na wymiar sprawdzają się na dachach prostych, jedno- czy dwumodułowych, w takich przypadkach odpady ograniczone są do minimum. Natomiast cena jednostkowa blachodachówek panelowych jest nieco wyższa, ponieważ arkusze są znacznie mniejsze, jeden moduł ma powierzchnię 0,4-1 m2. Ich zaprzeczalną zaletą jest to, że sprawdzą się na każdym dachu, nawet najbardziej skomplikowanym, ponadto materiał na cały dach dostaniemy od ręki. Szacuje się również, że odpady wynoszą maksymalnie 5%. Ile musimy zapłacić za blachodachówkę? Porównując ceny, pod uwagę należy wziąć nie cenę arkusza, lecz cenę za m2 efektywny (cena po montażu pokrycia), a nie całkowity (cena przed montażem).

Blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński materiały partnera
Blachodachówka panelowa FIORD Blachy PruszyńskiŹródło: materiały partnera

Ile kosztuje blachodachówka

Cena blachodachówki zależy również w dużej mierze od ceny stali, wysokości fali, a także zastosowanej powłoki ochronno-dekoracyjnej – do wyboru mamy powłoki poliestrowe, poliuretanowe i ich hybrydy. I tak, jeśli zdecydujemy się na blachodachówki z powłoką poliestrową, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 50-60 zł, a z powłoką poliuretanową 60-80 zł. Pamiętajmy, że cena za m2, to nie cena arkusza! Najczęściej za arkusz zapłacimy mniej – 30-60 zł. Aktualne ceny blaszanych pokryć najwygodniej sprawdzić na stronach producentów m.in firmy Blachy Pruszyński – to rzetelne źródło informacji. Oczywiście, każdy dach wycenia się indywidualnie, gdyż oprócz ceny blachodachówki pod uwagę należy wziąć także m.in. kąt nachylenia dachu, liczbę połaci oraz elementów i akcesoriów wykończeniowych. Mówiąc o kosztach dachu, nie sposób nie wspomnieć o poszyciu.

 materiały partnera
Blachodachówka panelowa TIGRA_Blachy PruszyńskiŹródło: materiały partnera
Materiał Sponsorowany przez Blachy Pruszyński
d3vz7rv
d3vz7rv