Trwa ładowanie...

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu?

Trudno jest wycenić instalację elektryczną, nie widząc jej projektu. Wykonawcy zwykle nie chcą podawać ceny, dopóki nie przeprowadzą wizji lokalnej budynku, w którym mają pracować. Można jednak oszacować, ile kosztuje instalacja elektryczna, na podstawie ogólnie przyjętych stawek.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu?Źródło: Shutterstock
d3mlp2m
d3mlp2m

Zakres robót związanych z elektryką w domu może obejmować nie tylko montaż przewodów, gniazd, łączników i oświetlenia, ale też instalacji telewizyjnej, telefonicznej, komputerowej, odgromowej, tablicy rozdzielczej, złącza kablowego i przyłącza. Domowa instalacja elektryczna może się składać z mniejszej lub większej liczby obwodów, możesz też zamontować w niej elementy automatyki, np. czujniki ruchu, zmierzchowe czy sterowniki czasowe bądź wykonać ją w systemie inteligentnego budynku. Informacja o liczbie tzw. punktów to zdecydowanie za mało, by można było podać w miarę dokładny koszt całości. Kompletna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym o powierzchni 150 mkw. może kosztować od 10 do nawet 100 tys. zł.

Ile kosztuje instalacja elektryczna? Różnice w cenie

Ceny osprzętu elektrycznego mieszczą się w bardzo szerokim zakresie - np. najprostszy łącznik jednobiegunowy do oświetlenia może kosztować 10 zł, ale za wyposażony w ozdobną szklaną czy metalową ramkę trzeba zapłacić nawet powyżej 100 zł. Tak niepozorny element jak podstawowy przewód typu YDYP 3 x 2,5 mmkw. (do gniazd 230 V) można kupić już za 2,2 zł za metr, ale są sklepy, w których kosztuje blisko 4 zł/m, a do wykonania instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym potrzeba kilkaset metrów takiego przewodu. Różnica w cenie wynika nie tylko z wielkości marży sprzedawcy, jest też związana z jakością produktu – stop, z którego są wykonane żyły taniego przewodu, może zawierać mniej miedzi, a ich przekrój bywa wyraźnie mniejszy od nominalnego.

Ile kosztuje instalacja elektryczna? Cenne drobiazgi

Przewody i osprzęt to oczywiście najistotniejsze elementy instalacji elektrycznej, ale nie można zapominać, że do jej wykonania potrzeba mnóstwa akcesoriów takich jak uchwyty montażowe, złączki czy puszki. Wydają się tanie, jednak do przeciętnej instalacji potrzeba ich około setki, przez co mają znaczny wpływ na ostateczny koszt inwestycji. A robocizna to nie tylko wykonanie połączeń elektrycznych, ale też sporo pracochłonnego wiercenia i kucia w ścianach.

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu? Średnie stawki

Żeby umożliwić oszacowanie kosztu prac instalacyjnych, podajemy orientacyjne ceny poszczególnych czynności:

 • punkt oświetlenia – 50-75 zł
 • punkt łącznika oświetlenia – 80-90 zł
 • punkt pojedynczego gniazda elektrycznego 230 V – 50-75 zł
 • punkt wielokrotnego gniazda elektrycznego 230 V – 90-110 zł
 • punkt gniazda siłowego – 110-125 zł
 • punkt gniazda telefonicznego – 50-65 zł
 • punkt gniazda komputerowego – 80-160 zł
 • punkt zasilania rolet – 130-170 zł
 • montaż gniazda – 10-15 zł
 • montaż łącznika – 10-20 zł
 • montaż oprawy oświetleniowej – 40-100 zł
 • montaż tablicy rozdzielczej do 36 pól – 150-180 zł
 • montaż osprzętu tablicy rozdzielczej – 600 zł (12-24 moduły) – 1000 zł (36-48 modułów)
 • podłączenie płyty kuchennej, piekarnika, podgrzewacza wody – 120-180 zł.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3mlp2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mlp2m