Trwa ładowanie...

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?

Domy z keramzytu to innowacyjny trend - wielu ekspertów wypowiada się pozytywnie na temat technologii budowy i właściwości takiego budynku. Niewiele osób wie jednak, jakie są faktyczne koszty budowy domu z tego budulca, również internet milczy na ten temat. Poznaj szacunkowe koszty budowy domu z keramzytu oraz najważniejsze etapy inwestycji.

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?Źródło: Shutterstock
d30ycjd
d30ycjd

Domy z keramzytu to innowacyjny trend - wielu ekspertów wypowiada się pozytywnie na temat technologii budowy i właściwości takiego budynku. Niewiele osób wie jednak, jakie są faktyczne koszty budowy domu z tego budulca, również internet milczy na ten temat. Poznaj szacunkowe koszty budowy domu z keramzytu oraz najważniejsze etapy inwestycji.

O domach z keramzytu jest głośno już od kilkunastu lat. Keramzyt jest lekkim, ale bardzo trwałym i odpornym na pleśń i wilgoć materiałem. Cechą charakterystyczną wykonanych z niego budynków jest przygotowanie wszystkich elementów domu w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe, prefabrykowane moduły, z których wyspecjalizowane ekipy wznoszą nowy budynek w ciągu maksymalnie kilku tygodni. Więcej na temat samej technologii keramzytowej dowiesz siętutaj.

Koszt budowy takiego budynku jest ściśle uzależniony od projektu. W wyliczeniach przedstawimy niewielki dom parterowy z poddaszem użytkowym. Budynek ma kompaktową kubaturę oraz dwuspadowy dach z blachodachówki. Jego łączna powierzchnia użytkowa na obu kondygnacjach to 100 mkw.

Stan surowy zamknięty

Pierwszy etap prac to geodezyjne wytyczenie budynku, roboty ziemne oraz wykonanie fundamentów. Przy budowie domu z keramzytu najczęściej stosuje się fundament płytowy. Z reguły nie musi być zbyt masywny, bowiem ściany keramzytobetonowe są niemal dwukrotnie lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki (szacuje się, że 1 mkw. keramzytobetonowej ściany o grubości 38 cm waży zaledwie 420 kg). Mniejsza masa konstrukcji nośnej budynku przekłada się na ograniczenie wydatków na budowę fundamentu. Łączny koszt robót ziemnych oraz fundamentów pod dom o powierzchni zabudowy 50 mkw. to ok. 25 000 zł. W zakres prac wchodzi usunięcie warstwy humusu, wykonanie podbudowy, ustawienie styropianowych elementów brzegowych, a także betonowe wypełnienie płyty fundamentowej (grubości 15 cm). W przypadku fundamentów płytowych konieczne jest również wstępne rozprowadzenie instalacji, wykonanie przepustu wprowadzającego wodę do budynku, stworzenie podziemnej części kanalizacji, drenaż opaskowy oraz pozioma izolacja fundamentów.
Działania te podwyższą koszt budowy domu z keramzytu o kolejne 6 000 zł.

d30ycjd

Drugim etapem budowy jest wykonanie zewnętrznych i wewnętrznych ścian. Prace polegają na złożeniu domu z gotowych elementów wykonanych w fabryce i przewiezionych na plac budowy. W zakres działań wchodzi więc transport prefabrykatów, montaż, zbrojenie konstrukcji oraz szpachlowanie bruzd montażowych.

Ściany zewnętrzne z keramzytu są zazwyczaj jednowarstwowe, a ich grubość wynosi ok. 36 cm. Średnia izolacyjność termiczna to U = 0,3 W/(mkw.*K). Do łączenia pustaków można zastosować standardową zaprawę cementową bądź ciepłochronną. Druga opcja poprawia izolacyjność termiczną ścian, jednak jest nieco droższa. Zaprawa ciepłochronna ma dodatek perlitu bądź keramzytu. Podczas murowania wymaga się zastosowania 10-15 cm spoiny. Orientacyjny koszt wykonania 1 mkw. zewnętrznej ściany z bloczków keramzytobetonowych to 180 zł (140 zł bloczki i zbrojenie, 10 zł zaprawa ciepłochronna, 30 zł robocizna). Wykonanie ścian wewnętrznych będzie nieco tańsze, a średnia cena oscyluje wokół 150 zł/mkw. W domu o powierzchni użytkowej 100 mkw. znajduje się ok. 145 mkw. ścian zewnętrznych oraz 70 mkw. ścian wewnętrznych. Sumaryczny koszt ich wybudowania to 36 600 zł.

Kolejny etap to wykonanie drewnianego stropu i konstrukcji dachowej. Zarówno strop, jak i wewnętrzne ściany szczytowe będą obite płytami OSB, a prosta więźba dachowa (o powierzchni 75 mkw.) pokryta membraną i blachodachówką. W zakres prac wchodzi też wykonanie orynnowania, montaż kominów dymowych i wentylacyjnych. Orientacyjne ceny prac to:

 • 18 000 zł za drewniany strop i obicie płytami OSB.
 • 13 000 zł za konstrukcję dachową.
 • 1 600 zł za orynnowanie.
 • 6 000 zł za montaż kominów dymowych i wentylacyjnych.
d30ycjd

Łącznie ok. 38 600 zł.

Ostatnim etapem jest wykonanie schodów wewnętrznych na poddasze. Przybliżony koszt schodów jednozabiegowych w domu z keramzytu jest taki sam jak w przypadku budynków tradycyjnych i wynosi ok. 5 000 zł.

Koszt do stanu surowego zamkniętego zamyka się więc w kwocie ok. 111 200 zł. Co ciekawe, przybliżony termin realizacji to 7 tygodni, czyli o wiele krócej niż w przypadku domów budowanych w technologii tradycyjnej.

Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty na budowę domu z keramzytu, wypełnij ten formularz.

Stan surowy z wykończeniem elewacji

Wykończenie elewacji zewnętrznej obejmuje:

d30ycjd

Ocieplenie– w domach keramzytowych najczęściej stosuje się ocieplenie ze styropianu grubości 12 cm. Na styropianie układa się siatkę zbrojącą, podkład pod tynk oraz właściwy tynk akrylowy. Naroża wokół budynków, okienne oraz drzwiowe są zabezpieczone listwami narożnikowymi z siatką zbrojącą. Cokoły budynku pokrywa się tynkiem mozaikowym. Koszt wykonania takiego ocieplenia wynosi ok. 14 000 zł.

Podbitka – przyjmujemy wykonanie podbitki okapu z drewna sosnowego bądź świerkowego, jednokrotnie pomalowanego preparatem głęboko penetrującym. Jej koszt nie powinien przekroczyć 3 000 zł.

Parapety zewnętrzne – w zewnętrznych otworach okiennych zostaną ulokowane parapety z powlekanej blachy stalowej. Ich zakup wraz z montażem nie powinien kosztować więcej niż 2 000 zł.

Łącznie prace przy elewacji domu z keramzytu kosztują niecałe 20 tys. zł.

Wykończenie wnętrz do stanu deweloperskiego

Wykończenie domu do stanu deweloperskiego właściwie nie różni się specjalnie od wykańczania tradycyjnego domu w technologii murowanej. Trzeba wziąć pod uwagę następujące koszty:

 • Wykończenie instalacji elektrycznej w obrębie budynku wraz ze skrzynką z bezpiecznikami (przyłącze energii elektrycznej do budynku musi być wykonane przez inwestora i stanowi dodatkowy koszt na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od odległości od sieci energetycznej). Szacujemy, że w domu znajdzie się ok. 75 punktów instalacji elektrycznej. Koszt ich rozprowadzenia oraz podłączenia skrzynki bezpiecznikowej to ok. 8 000 zł.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna. Za wykonanie 17 punktów instalacyjnych zapłacimy ok. 6 700 zł.
 • Centralne ogrzewanie. Za wykonanie instalacji co, zakup i montaż grzejników zapłacimy 11 000 zł. Dom będzie zasilany kotłem gazowym, którego koszt zakupu nie powinien przekroczyć 17 000 zł (wraz z montażem i dodatkowym osprzętem kotłowni).
 • Ocieplenie poddasza użytkowego - do prac zostanie wykorzystana wełna mineralna grubości 25 cm, ruszty z kształtowników metalowych, folia paroizolacyjna oraz płyty gipsowo-kartonowe. Bruzdy będą jednokrotnie zaszpachlowane. Powierzchnia ścian i skosów do ocieplenia wynosi 70 mkw. Koszt powyższego etapu prac powinien zamknąć się w kwocie 6 500 zł.
 • Stolarka okienna. W domu o powierzchni użytkowej 100 mkw. powinno znaleźć się ok. 20 mkw. okien. Łączny koszt zakupu oraz montażu standardowych okien z PCW to 8 200 zł. Warto rozważyć również okna energooszczędne, ale w ich wypadku koszt może być nawet trzykrotnie wyższy.
 • Drzwi zewnętrzne. Zakres prac obejmuje transport i montaż stalowych drzwi antywłamaniowych. Koszty powinny zamknąć się w kwocie 2 300 zł.
 • Tynki. Ściany wykonane z prefabrykatów keramzytowych mają jednolitą fakturę, która nie wymaga tynkowania, lecz jedynie gładzi gipsowej. Łączna powierzchnia ścian oraz sufitów do gładzenia wynosi 360 mkw. Koszt tego etapu prac to ok. 7 600 zł.
d30ycjd

Ostateczny koszt budowy domu z keramzytu

Budowa niewielkiego domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje ok. 200 tys zł. W przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej daje to kwotę 2 000 zł.

Suma niecałych 200 tys. zł nie jest mała, jednak budowa podobnego budynku w technologii murowanej byłaby droższa (a także znacznie bardziej czasochłonna). Ponadto dom będzie wykonany systemem zleconym - inwestor nie musi kontrolować przebiegu prac. W cenę wchodzi też pełna dokumentacja projektowa, projekt zagospodarowania terenu, uzgodnienia branżowe, złożenie dokumentacji o pozwolenie na budowę/zgłoszenie zamiaru budowy, a także nadzór prac przez kierownika budowy.

Powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartość orientacyjną. Ostateczny koszt budowy domu z keramzytu zależy głównie od specyfikacji technicznej projektu budowlanego. Nie bez znaczenia jest także standard wykończenia nieruchomości.

d30ycjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ycjd