Trwa ładowanie...

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Policzyliśmy

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? PoliczyliśmyŹródło: Haas
drtha1n
drtha1n

Moda na mieszkanie w domu jest coraz mocniej widoczna w ostatnich latach. Po boomie w latach 2004-2009, gdy ceny nieruchomości wzrosły kilkakrotnie, coraz więcej osób rezygnuje z ciasnych blokowisk na rzecz własnego domu. Na rynku panuje opinia, że wzniesienie budynku jednorodzinnego nie jest dużo droższe niż zakup przestronnego mieszkania w dużym mieście. We współpracy z serwisem Kalkulatory Budowlane obliczyliśmy, ile rzeczywiście kosztuje budowa i wykończenie domu.

Najpopularniejszymi rodzajami domów są obecnie te z poddaszem użytkowym o powierzchni nieprzekraczającej 150-200 m2, bez piwnicy, która jest wprawdzie wygodna w użytkowaniu, ale podnosi całkowite koszty budowy przynajmniej o 20-30 proc.

W związku z tym do obliczenia, ile kosztuje budowa domu, weźmiemy pod uwagę budynek z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 150 m2 – po 75 m2 na parter i piętro. Zakładamy, że parter składa się z:

  • salonu z jadalnią (25 m2)
  • wiatrołapu z holem i schodami (7 m2)
  • kuchni (10 m2)
  • WC (3 m2)
  • kotłowni (10 m2)
  • garażu (20 m2)

Na poddaszu użytkowym znajdzie się miejsce na:

  • 4 sypialnie (po 14 m2 każda)
  • przedpokój ze schodami (7 m2)
  • łazienkę (12 m2)
drtha1n

Kosztorys obejmuje średni standard cenowy, nie uwzględnia kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów. Dotyczy domu zbudowanego w tradycyjnej technologii, na obrzeżach średniej wielkości miasta w woj. dolnośląskim, gdzie ceny robocizny są najbardziej zbliżone do średniej krajowej, a wszystkie prace zostaną zlecone podwykonawcom.

Jest to wycena szacunkowa - zamieniając materiały na tańsze i wykonując samodzielnie większość prac, można obniżyć koszt budowy nawet o 50 proc., z drugiej strony nie oszczędzając na wykonawcach i standardzie wykończenia - za dom zapłacimy nawet o 100 proc. drożej.

Ile kosztuje budowa domu – fundamenty

Pierwszy etap to wykonanie fundamentów. Zastosujemy przy tym najbardziej popularną metodę - osadzenie na ławach. Prace ziemne ograniczają się wówczas do wykopów na głębokość 1 m. Do tego ściany fundamentowe z bloczków betonowych na zaprawie cementowo-wapiennej z obustronną izolacją pionową (przy założeniu, że izolacja termiczna zostanie wykonana ze styroduru o gr. 12 cm, a zwieńczeniem fundamentów będzie wykonanie płyty chudego betonu o gr. 15 cm). Podbudowa zostanie wykonana z podsypki piaskowej.

drtha1n

W sumie za komplet materiałów niezbędnych do wykonania fundamentów o powierzchni 75 m2 zapłacimy ok. 14,4 tys. zł, czyli średnio 192 zł za metr kwadratowy. Korzystając z najtańszych materiałów, koszt można obniżyć do ok. 146 zł/m2.

Ile kosztuje robocizna? Dobra ekipa budowlana za wykonanie takich fundamentów weźmie 5-6 tys. zł, czyli 67-81 zł/m2. Łącznie doprowadzenie inwestycji do tzw. stanu zero kosztuje niecałe 20 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu – ściany i stropy

Po osiągnięciu stanu zero można przystąpić do wykonania ścian oraz stropów. W domu z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 150 m2 znajdzie się łącznie ok. 220 m2 ścian nośnych. Załóżmy, że do ich wzniesienia wykorzystane zostaną popularne pustaki ceramiczne Porotherm P+W 25. Łącznie za komplet materiałów zapłacimy od 8 do 12,5 tys. zł. Robocizna murarza za postawienie takich ścian może być zróżnicowana – fachowiec z doświadczeniem weźmie niecałe 9 tys. zł, przy czym na rynku można znaleźć oferty kształtujące się od 5,6 do nawet 16 tys. zł w przypadku profesjonalnych firm budowlanych.

drtha1n

Ścian działowych w domu będzie zdecydowanie mniej niż nośnych - około 100 m2. Do ich wykonania użyjemy pustaków ceramicznych, ale tym razem o grubości 11,5 cm. Są one tańsze, dlatego za komplet materiałów zapłacimy średnio niecałe 3,7 tys. zł. Wynagrodzenie dobrego murarza wyniesie 2,4 tys. zł. Podsumowując, koszt wykonania ścian nośnych i działowych wyniesie ponad 25 tys. zł.

Ścian na górnym poziomie domu nie można wznosić bez wcześniejszego wykonania stropu nad parterem. W budynku znajdą się w sumie dwa stropy. Dolny (pomiędzy parterem i piętrem) o powierzchni 75 m2 musi wytrzymać znaczne obciążenia, w związku z tym wybieramy strop typu teriva. Za komplet niezbędnych materiałów zapłacimy ok. 23 tys. zł. Robocizna wyniesie niecałe 3,3 tys. zł, przy czym ceny kształtują się od 2 do 6 tys. zł.

Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany - jego powierzchnia będzie mniejsza ze względu na występujące na poddaszu skosy. Przyjmijmy, że będzie on miał 35 m2. Wszystkie materiały do jego wykonania (wraz z elementami konstrukcyjnymi) to koszt ok. 7 tys. zł, a montaż stropu - 1 tys. zł. W sumie za wykonanie dwóch stropów zapłacimy ok. 34,4 tys. zł.

drtha1n

Kolejny etap to kominy - zarówno wentylacyjne, jak i dymowe. W sumie w domu będzie potrzebnych około 5 kominów wentylacyjnych - przyjmując że ich wysokość nie przekroczy 9 m, za 5 sztuk zapłacimy ok. 1150 zł. Dodatkowo będziemy potrzebować dwóch kominów dymowych - ich wykonanie będzie bardziej kosztowne – zapłacimy za nie w sumie niecałe 6 tys. zł + 2,2 tys. zł za wykończenie cegłą klinkierową powyżej połaci dachu.

Podsumowując pierwszy etap budowy, za fundamenty, komplet ścian nośnych i działowych, dwa stropy oraz fundamenty zapłacimy ponad 89 tys. zł. Szczegółowy kosztorys prac można zobaczyć i zmodyfikować pod własny projekt domu, klikając w poniższy link.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego - stan surowy otwarty

Aby osiągnąć stan surowy otwarty, musimy wykonać zadaszenie. Jeżeli wybierzemy niedrogi dach dwuspadowy o kącie pochylenia 35o, będzie on miał powierzchnię ok. 110 m2.

drtha1n

Prace przy dachu rozpoczynamy od wykonania więźby. Zakup kompletu materiałów będzie się wiązał z wydatkiem od 4,5 do 7 tys. zł, montaż przez dobrych fachowców wyniesie kolejne 3,1 tys. zł (przy czym ceny takiej usługi kształtują się od 2 do 6 tys. zł w przypadku profesjonalnych firm budowlanych).

Następnie na więźbie montujemy poszycie. W obliczeniach bierzemy pod uwagę popularne obecnie zastosowanie nowoczesnej membrany. Jej koszt wraz z montażem odchudzi portfel tylko o 1,3 tys. zł.

Ostatnim etapem budowy dachu jest montaż pokrycia. Najbardziej popularnymi materiałami są tania blachodachówka, dachówka betonowa oraz ceramiczna. To ostatnie rozwiązanie jest najdroższe, ale gwarantuje największy komfort użytkowania, dlatego zdecydujemy się na możliwie tanią dachówkę ceramiczną. Za materiały na pokrycie dachu zapłacimy od 6 do 8 tys. zł. Wynagrodzenie dekarza to od 3 do 8,5 tys. zł. Przyzwoity fachowiec powinien wziąć ok. 6,4 tys. zł.

drtha1n

Do wykończenia dachu potrzebne będzie jeszcze pełne orynnowanie, montaż okien dachowych i wyłazu oraz wykonanie podbitki okapu. Tak więc za komplet rynien PCW wraz z montażem zapłacimy ok. 1,7 tys. zł, wyłaz z montażem to wydatek 420 zł, natomiast za 4 okna dachowe z montażem zapłacimy od 3,2 tys. do 5,3 tys. zł. Podbitka okapu z szalówki drewnianej na powierzchni 15 m2 oznacza wraz z montażem wydatek kolejnych 1,4 tys. zł.

Za wykonanie dachu zapłacimy w sumie ok. 28,4 tys. zł. Koszt nie uwzględnia ocieplenia skosów oraz górnego stropu. Wraz z pracami konstrukcyjnymi i kominami osiągnięcie stanu surowego otwartego kosztuje w sumie ponad 117 tys. zł. Szczegółowy kosztorys wraz z możliwością modyfikacji i adaptacji do własnych potrzeb znajdziesz, klikając z poniższy link.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego - stolarka zewnętrzna

Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wiąże się z montażem kompletu stolarki zewnętrznej – okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej.

Zanim wybierzemy okna, trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwsza to materiał, z którego wykonane są okna. Obecnie najpopularniejsze są te z PCW (białe lub oklejone folią) oraz drewniane. W latach 90. okna PCW zyskały ogromną popularność, ale technologiczny postęp w produkcji okien drewnianych odwrócił ten trend. Obecnie to stolarka drewniana jest uważana za produkt z najwyższej półki, taką zatem wybieramy do obliczeń.

Koszt zakupu okien najłatwiej obliczyć na podstawie ich łącznej powierzchni. Oczywiście inna będzie cena 5 okien o powierzchni 1 m2, a inna jednego o powierzchni 5 m2, ale przyjmując pewne założenia, można stwierdzić, że okna drewniane kupi się w cenie od 480 do 660 zł/m2, przy czym średnia cena wynosi niecałe 550 zł/m2. Poszczególne zakresy cenowe różnią się przede wszystkim parametrami okna oraz jakością wykonania. Zakładając, że w domu znajduje się około 30 m2 okien, zapłacimy za nie średnio ok. 16,5 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt montażu, który powinien się zamknąć w kwocie 2,2 tys. zł.

Do zamknięcia stanu surowego potrzeba jeszcze drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Dobrej jakości stalowe drzwi wejściowe klasy C wraz z profesjonalnym montażem kosztują w zależności od modelu od 1,9 tys. do 2,6 tys. zł. Uchylna brama garażowa o wymiarach 2,50 x 2,25 m to natomiast wydatek na poziomie od 1,3 do 2,4 tys. zł. Jeżeli szukamy optymalnej cenowo bramy, za model dobrej jakości zapłacimy ok. 1,6 tys. zł.

Podsumowując, kompletna stolarka zewnętrzna kosztuje ponad 22 tys. zł. W jej skład wchodzą wydatki związane z zakupem kompletu okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej.

Koszt doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wydatki, doprowadzenie domu z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 150 m2 kosztuje niecałe 140 tys. zł. Kompletny kosztorys prac można znaleźć, klikając w poniższy link.

Jest to uśredniony koszt budowy przy wykorzystaniu dobrej jakości materiałów ze średniej półki cenowej. Komplet prac został przeprowadzony przez fachowe ekipy, ale nie przez drogie firmy budowlane.

drtha1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtha1n