Trwa ładowanie...

Ile kosztuje brama garażowa?

Podobnie jak drzwi wejściowe i okna, brama garażowa chroni nasze mienie. Dlatego też powinna być trwała i bezpieczna, ale te jej cechy kosztują najwięcej. Sprawdź, która brama jest na twoją kieszeń.

Ile kosztuje brama garażowa?Źródło: Shutterstock
d3310oy
d3310oy

Podobnie jak drzwi wejściowe i okna, brama garażowa chroni nasze mienie. Dlatego też powinna być trwała i bezpieczna, ale te jej cechy kosztują najwięcej. Sprawdź, która brama jest na twoją kieszeń.

Koszt bramy garażowej zależy od wielu czynników. Do wyboru mamy wrota pojedyncze, podwójne, z różnym systemem otwierania, wykonane z odmiennych materiałów, ocieplone, wzmocnione przeciwpożarowo, z drzwiami itp. Na cenę wpływa też rodzaj wykończenia, a nawet kolor farby zastosowanej do wykończenia bramy. Droższe będą bramy renomowanych firm i z wieloletnią gwarancją. Przyjrzyjmy się ofercie producentów...

Wymiary bram garażowych

Brama garażowa z jednym miejscem postojowym najczęściej ma wymiary 2,3x2 m. To minimalne wymiary zapewniające samochodowi średniej wielkości wjazd w światło bramy. Dla komfortu i wygodniejszego manewrowania warto jednak wybrać bramę przynajmniej o 20 cm szerszą i wyższą - to standardowe wymiary najczęściej kupowanych bram.

Rzadszym wyborem jest podwójna brama, która jako masywniejsza wymaga dużo lepszego systemu otwierania. Z tego względu często buduje się wydłużone garaże, w których parkujemy samochody jeden za drugim. Wymiary podwójnych wrót to 5x2,25 m (maksymalnie mogą mieć 5,5-6 m). Szersze bramy są dostępne na specjalne zamówienie. Można też skorzystać z montażu dwóch oddzielnych bram. Jest to rozwiązanie droższe niż brama podwójna, ale wymaga prostszych mechanizmów otwarcia. Skrzydło prowadzące do dwustanowiskowego garażu jest cięższe i potrzebuje solidnego montażu oraz lepszego napędu.

d3310oy

Sposoby otwierania

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest brama rozwieralna, czyli otwierająca się jak drzwi. Jej koszt zamknie się w kwocie 1000 zł. Nie jest to najwygodniejszy model, gdyż wymaga przestrzeni na podjeździe na otwierające się wrota. Z tego względu jest najczęściej wykorzystywana na dużych posesjach, zwłaszcza utrzymanych w tradycyjnej stylistyce.

Dużo wygodniejsze są bramy uchylne, czyli podnoszone do góry. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Mogą być manualne lub mechaniczne. Potrzebują mniej miejsca na podjeździe podczas otwierania, gdyż tylko część wrót będzie wystawała poza obrys budynku. Najwygodniejsze pod tym względem są modele segmentowe, czyli składające się z przęseł nawijających się na rolkę umieszczoną nad wjazdem do garażu lub wsuwających się na prowadnicach równolegle pod sufitem. Są wyposażane w mechanizm automatycznego otwierania - ich koszt zaczyna się od 2500 zł. Otwieranie bram segmentowych wymaga odpowiednio dużej przestrzeni nad miejscem postojowym.

Wyposażenie bramy garażowej

Ciepła brama garażowa, czyli wyposażona w izolację termiczną, może kosztować o 1000 zł więcej od modelu podstawowego. Jest ona tak zbudowana, że nie tylko chroni przed ucieczką ciepła, ale także wycisza wnętrze. Dodatkowo może być wyposażona w pakiet antywłamaniowy oraz przeciwpożarowy. Cenę bramy podnosi też jej system otwierania: najtańsza będzie manualna. Do wyboru mamy też jednak bramy mechaniczne, zdalnie otwierane, z fotokomórką itp. Średnia cena najczęściej wybieranej bramy pojedynczej, segmentowej, wyposażonej w napęd to blisko 3000 zł. Taka sama podwójna kosztuje około 6000 zł.

Sam napęd do wybranego modelu bramy to koszt około 1000 zł (w zależności od urządzenia, funkcji, szybkości działania i użytych siłowników możemy wybrać rozwiązanie za 600 lub nawet za 2000 zł). Oddzielny koszt mogą też stanowić klamka i zamek. Z tego względu najbardziej opłacalny jest zakup pakietowy, obejmujący wszystkie elementy i montaż. I tak za ocieploną, pojedynczą bramę segmentową z napędem (już z montażem) zapłacisz u producenta ok. 4000 zł.

d3310oy

Cena a gwarancja

Trwałość bram garażowych określają cykle zamknięcia i otwarcia. Producenci podają wartość kilkudziesięciu tysięcy cykli, co można przeliczyć na lata, znając średnią częstotliwość otwierania jej w ciągu doby. Niektóre bramy mają gwarancję wynoszącą 5 lub 10 lat. Czasem same wrota dostają gwarancję na przykład na 2 lata, a napęd na 5 lat. Pamiętaj, że rościć sobie do niej prawo mogą właściciele garaży, w których montaż bramy wykonała profesjonalna ekipa. Koszt usługi to około 500-1000 zł, w zależności od regionu. Tańszy jest montaż bram rozwieralnych i uchylnych. Przy samodzielnym montażu gwarancja nie obowiązuje. Od bram malowanych droższe będą te z okleiną, np. drewnopodobną. Najtańsze są kolory dostępne w standardzie, rzadziej spotykana barwa zawsze wiąże się z dopłatą. Na wybraną powłokę również możesz uzyskać oddzielną gwarancję.

d3310oy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3310oy