Idzie wiosna, zadbaj o oświetlenie domu. Lampy zewnętrzne w atrakcyjnych cenach
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc już teraz warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu zewnętrznym. Właściwa aranżacja światłem może mieć zaskakujące efekty, trzeba tylko dobrze przemyśleć, jaki efekt chcesz uzyskać.
09.03.2018 | aktual.: 04.02.2019 11:26
Poniżej znajdziesz kilka propozycji na świetlne dekoracje zewnętrzne. Podpowiemy również, jakie kinkiety i lampy sprawią, że posesja będzie się prezentować pięknie i nastrojowo.
Choć wybór konkretnych elementów oświetlenia jest kwestią typowo estetyczną i powinno się wybierać je według własnego gustu, to trzeba mieć na uwadze styl architektoniczny. Nowoczesny dom z klasycznymi kinkietami czy lampami stojącymi może wzbudzać mieszane uczucia. Podobnie klasyczny dom oświetlony chłodnym światłem dogruntowym może sprawiać nieco upiorne wrażenie.
Oświetlenie frontu: podjazd, garaż, drzwi
Światło frontowe musi być przede wszystkim praktyczne. Zamontowanie oszczędnej lampy z czujnikiem ruchu musi przecież odstraszyć potencjalnych amatorów cudzego mienia, jak i ułatwić domownikom poruszanie się po posesji w nocy. Światło z czujnikiem zamontowane nad podjazdem ułatwi wjazd do garażu. Podczas planowania oświetlenia frontu domu musisz zadbać o to, by promienie pokrywały całą strefę wejściową.
Oświetlenie ogrodu: oczko wodne, krzewy, skalniak
W przeciwieństwie do fasady, ogród nie musi być całkowicie rozświetlony, warto skupić się na kilku najważniejszych miejscach.
Ścieżki zwykle oświetla się na dwa sposoby. Z jednej strony można użyć lampy słupkowej, w której promień światła jest o wiele szerszy. Dzięki temu możesz oświetlić stosunkowo dużą przestrzeń przy małej liczbie latarni.
Z drugiej strony lampy dogruntowe zapewniają o wiele mniej światła, jednak pozwalają na oświetlenie ścieżki i okolicznych krzewów od dołu, co buduje ciekawy, nastrojowy efekt.
Chcąc oświetlić konkretne miejsce, na przykład oczko wodne, skalniak lub krzew, który niedługo zacznie kwitnąć, dobrze natomiast wybrać światła kierunkowe. Wystarczy umieścić je w dyskretnym miejscu, skierować reflektor w odpowiednią stronę i gotowe. Uważaj jednak, by promień nie oślepiał jadących ulicą samochodów, ani nie świecił na przykład prosto w okno sąsiada.
Światło nie zawsze musi być jednak ukryte. Ciekawym rozwiązaniem zapewniającym oświetlenie od dołu są specjalne kule, które zapewniają równomierny i delikatny blask. Dzięki szpikulcom możesz umieścić je w dowolnym miejscu, a lampa nie zostanie uszkodzona na skutek wiatru. Obudowa wykonana z wytrzymałego materiału jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a także duże mrozy.
Oświetlenie balkonu i tarasu
Przy oświetlaniu balkonu należy skupić się przede wszystkim na lampach, w których promień skierowany jest ku dołowi, w ten sposób kinkiet nie będzie świecił w pustkę. Posiadacze zadaszonego tarasu lub altany mogą wypróbować kinkiety, w których klosz jest otwarty od góry i dołu. Z jednej strony oświetlą stół czy grill, z drugiej blask odbijający się od sufitu stworzy ciekawy efekt.
Odpowiednie oświetlenie musi wyglądać estetycznie i być praktyczne. Najważniejszymi miejscami, które warto oświetlić są: furtka, tabliczka z numerem domu, drzwi i podjazd. W zależności od upodobań warto również podkreślić najładniejszą część ogrodu, a także taras.