Idealny stół do niewielkiego mieszkania. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model
Wokół niego skoncentrowane jest całe życie rodzinne. To miejsce spotkań, obiadów i uroczystości. Podpowiadamy, jak wybrać stół, aby był komfortowy, funkcjonalny i dopasowany do charakteru naszego domu.
16.09.2020 | aktual.: 21.09.2020 16:21
Stół jest nieodłącznym elementem naszego mieszkania. Przy nim jadamy posiłki, rozmawiamy i cieszymy się towarzystwem bliskich osób. Gdy przychodzą nasi przyjaciele, ich także gościmy właśnie przy stole. Czasami stół zastępuje nam także biurko, dlatego ważne, aby był wygodny i dobrze dobrany do stylu naszego mieszkania. Mając duże mieszkanie, mamy w zasadzie nieograniczone możliwości. Jeżeli zaś dysponujemy niewielką przestrzenią, postawmy przede wszystkim na sprytne rozwiązania.
Okrągły stół – do jadalni i kuchni
Niewątpliwą zaletą okrągłych stołów jest ich funkcjonalność. Mebel ten świetnie nadaje się zarówno do salonu, jak i dużej kuchni, np. w stylu angielskim lub skandynawskim. Nowoczesna i uniwersalna forma sprawia, że taki stół można zestawić zarówno z meblościankami w stylu retro, jak i nowoczesnymi modułami systemowymi z laminatu – jednym z hitów ostatnich lat był okrągły stół z białym blatem na drewnianych nóżkach.
Opływowy kształt powoduje, że każda osoba czuje się wygodnie, nie ma barier między domownikami, a wszyscy goście zwróceni są twarzami do siebie. Ułatwia to kontakt, a spotkania rodzinne i towarzyskie stają się jeszcze bardziej przyjemne. W jakim miejscu najlepiej będzie prezentował się okrągły stół? Przede wszystkim powinien stać w centralnej części jadalni. Niezbyt dobrze będzie wyglądał, gdy ulokujemy go pod ścianką. Wówczas zabierze sporo miejsca i sprawi, że mieszkanie stanie się optycznie mniejsze.
Inteligentne rozwiązania dopasowane do potrzeb
Jeśli szukamy stołu do niewielkiej jadalni, a jednocześnie chcemy zabezpieczyć się na wypadek dużej liczby gości, wybierzmy stół rozkładany. Jednym z takich rozwiązań jest zaprojektowany przez firmę Halex stół Oskar, dzięki któremu nawet w niewielkim mieszkaniu możemy ugościć sporą liczbę osób. Stół wyróżnia się tradycyjnym wyglądem w nowoczesnym wydaniu i pasuje do jadalni oraz kuchni. Choć ma obły kształt, jego nogi wykonane z drewna bukowego, zapewniają mu pełną stabilność. Dzięki temu nie tylko brak ostrych kantów, ale również solidna podstawa sprawiają, że mebel ten jest bezpieczny – szczególnie dla dzieci.
Kluczową zaletą stołu Oskar jest jednak wielofunkcyjność. W jednej chwili mebel o średnicy 100 cm może przekształcić się w stół, przy którym usiądzie kilkunastu gości. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą sprytnej funkcji, która umożliwia szybkie i łatwe rozkładanie. Co więcej, maskownica pozwala ukryć łączenia, przez co w ogóle nie widać, że stół zmieniał swój kształt. Gdy rodzinne przyjęcie dobiegnie końca, a goście rozejdą się do swych domów, z łatwością złożymy mebel, a nasze mieszkanie znów będzie wyglądać minimalistycznie.
Skoro mowa o niewielkich pomieszczeniach, idealnym wyborem będzie również okrągły stół Kuga o wymiarach 100x250. Wykonano go z naturalnego surowca i zapewniono masywną, trwałą konstrukcję, a jednocześnie lekki wygląd. To sprytna alternatywa dla mieszkań, w których nie ma miejsca na prostokątny lub kwadratowy stół. Brak zbędnych zdobień sprawia, że stół wpisuje się praktycznie w każdą aranżację. Jego dodatkowym atutem jest możliwość personalizacji – możemy zamówić model w konkretnym wybarwieniu drewna, dzięki czemu łatwo dopasujemy jego kolor do pozostałych mebli w salonie.
Prostokątny czy kwadratowy?
Zarówno prostokątne, jak i kwadratowe stoły świetnie wpisują się w stylistykę z lat 60., która od jakiegoś czasu dominuje w trendach wnętrzarskich. Drewniane meble w jadalni łączymy z naturalnymi dodatkami i egzotyczną roślinnością. Pamiętajmy jednak, że stół z ostrymi krawędziami powinien być umieszczony był w odpowiednim miejscu – najlepiej w centralnej części jadalni lub pod ścianą. Będzie pasował do mieszkań z otwartą kuchnią, gdy nie ma typowej wyspy – wówczas stanowić będzie swego rodzaju granicę pomiędzy tymi dwoma ważnymi pomieszczeniami.
O ile kwadratowe i prostokątne stoły sprawdzają się przy dużej liczbie osób, to nie zawsze dają pełen komfort w trakcie wspólnych spotkań. Zdarza się, że duża odległość dzieląca gości utrudnia kontakt i prowadzenie rozmów. Pamiętajmy też, że przy stole musi być wygodnie, dlatego optymalna odległość wolnej przestrzeni od ściany powinna wynosić około 80 centymetrów. Ponieważ duże stoły niekoniecznie zdają egzamin, kiedy chcemy zjeść posiłek w kameralnym gronie, optymalnym rozwiązaniem będą te rozkładane. Przykładowo, stół Aston marki Halex na co dzień nie zajmuje wiele miejsca w jadalni, a w trakcie przyjęcia pomieści kilkanaście osób. Co więcej, dzięki połączeniu dębowego blatu i czarnych nóg możemy idealnie wkomponować go do nowoczesnych loftowych wnętrz. Dowolna konfiguracja kolorystyczna blatu oraz nóg sprawia, że możemy stworzyć mebel, który spełni nasze oczekiwania.
Jak widać, stworzenie funkcjonalnego salonu czy przytulnej kuchni nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani konieczności robienia dużego remontu. Czasami wystarczy jeden bardzo dobrej jakości mebel, który nada charakter danemu pomieszczeniu. Taki, który sprawi, że nasza jadalna stanie się sercem domu, będzie wyglądać na większą i w razie potrzeby pomieści wszystkich naszych bliskich – rodziców, krewnych i przyjaciół.