Idealny mały dom. Stonowana elewacja i tradycyjna architektura
29.04.2018 | aktual.: 01.05.2018 07:25
Dom marzeń nie musi być od razu rozległą willą z kolumnadowym frontem i rozbudowanym dachem pełnym lukarn. Większości z nas do szczęścia wystarczy nieduży budynek z poddaszem użytkowym o powierzchni porównywalnej z dużym mieszkaniem. Choć z zewnątrz dom zaprojektowany przez niemiecką pracownię Fingerhaus wygląda dość skromnie, wystarczy przekroczyć jego próg, by przekonać się, że jest wyjątkowo przytulny.
Dom marzeń nie musi być od razu rozległą willą z kolumnadowym frontem i rozbudowanym dachem pełnym lukarn. Większości z nas do szczęścia wystarczy nieduży budynek z poddaszem użytkowym o powierzchni porównywalnej z dużym mieszkaniem.
Choć z zewnątrz dom zaprojektowany przez niemiecką pracownię Fingerhaus wygląda dość skromnie, wystarczy przekroczyć jego próg, by przekonać się, że jest wyjątkowo przytulny. Urokliwa architektura nawiązuje do tradycji i doskonale wpisuje się w otaczającą budynek naturę. Dzięki temu, że garaż został wybudowany w formie wolnostojącej, cała powierzchnia budynku mieszkalnego jest w pełni użytkowa i z powodzeniem spełnia wymagania dwojga mieszkańców.
Wdzięk prostoty
Budynek o prostej formie, przykryty dwuspadowym dachem, tworzy wewnątrz optymalną pod względem zagospodarowania powierzchnię. Zarówno na parterze, jak i na poddaszu wstawiono ozdobne okna ze szprosami. Dodatkowo w dachu zamontowano okna połaciowe. Kawowy odcień tynku elewacyjnego zestawiono z tradycyjną białą oblicówką drewnianą na wyższej kondygnacji.
Przyjazny przedpokój
Od wejścia do domu w oczy rzuca się konsekwencja kolorystyczna, którą zapowiada już sama elewacja. Biel, kolory ziemi, w tym kawowy brąz, przeplatają się z zielenią roślin ozdobnych. Wszechobecne naturalne materiały ocieplają wnętrze.
Otwarta strefa dzienna
Na parterze zaplanowano salon z jadalnią połączony z kuchnią. Drewniane deski posadzkowe są nieco rozbielone, przez co zyskały nieco postarzany klimat. Sielankowy nastrój wprowadza też wszechobecne drewno - w swej naturalnej barwie (uwagę zwraca szczególnie łatwa do zrobienia dekoracja ze starych drzwi na jednej ze ścian). Tkaniny, kuty metal i zieleń dopełniają kompozycji.
Strefa relaksu w salonie
Cała przestrzeń salonu została zagospodarowana z myślą o relaksie domowników. Wypoczywając w wiklinowym fotelu, można podziwiać ogród przez duże przeszklone drzwi, wokół zaś pną się w górę efektowne domowe rośliny. Nastrojowe świece i dodatki z naturalnych tkanin umilą błogie chwile.
Rustykalna kuchnia
Również kuchnia pełna jest urokliwych detali. Większość z nich nawiązuje do stylu rustykalnego, choć architekci nie bali się go połączyć z nowoczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Drewniane meble i sprzęty stylizowane na stare konsekwentnie wprowadzają klimat sielskości we wnętrzu.
Łazienka na poddaszu
Łazienkę usytuowano na poddaszu. W trudnym do zagospodarowania miejscu pod skosem umieszczono wannę. Narożny model doskonale wkomponowuje się w przestrzeń, a korzystanie z niego nie będzie trudne. Tu także królują stylowe dodatki z rustykalną nutą.