Idealny dom na małą działkę. Wygodny, choć bez garażu

W zabudowie miejskiej przeważają niewielkie działki, które wymagają specjalnego zagospodarowania. Nie każdy dom uda się wybudować na skromnej rozmiarowo parceli. Jakie parametry i powierzchnię zabudowy powinien mieć projekt domu na małą działkę?

Idealny dom na małą działkę. Wygodny, choć bez garażu
Źródło zdjęć: © Pracownia Domy z Wizją

16.04.2018 | aktual.: 18.04.2018 14:17

Szczególnie trudne do zabudowy są wąskie działki nieprzekraczające 17 m. Zgodnie z przepisami od granicy parceli sąsiada dom musi dzielić 3 m. Jeżeli jednak działka nie przekracza 16 m, ta odległość zmniejsza się do 1,5 m (pod warunkiem, że ściana wychodząca na posesję sąsiada nie ma drzwi ani okien). Dobrym rozwiązaniem na niedużej posesji jest zabudowa bliźniacza, jeśli naturalnie sąsiad zgodzi się na takie rozwiązanie.

Bryła na małą działkę

Wygodną powierzchnię mieszkalną uzyskasz najłatwiej, decydując się na bryłę rozbudowaną w górę. Jeśli na twoim terenie dopuszczalna jest budowa domów piętrowych, będzie to doskonałe rozwiązanie. Oczekiwania rodziny z dziećmi spełni również budynek z poddaszem użytkowym. Już na powierzchni 160 mkw. można zorganizować sobie wygodne gospodarstwo.

Warto też wziąć pod uwagę projekt z piwnicą. Duże możliwości daje dom przykryty stropodachem, czyli z dachem płaskim. Taka bryła pozwala na maksymalne wykorzystanie całkowitej przestrzeni budynku, czego nie można niestety powiedzieć o powierzchni pod skosami.

Wybierając dom na małą działkę, warto zdecydować się na projekt przewidujący strefę wypoczynkową w ramach bryły, czyli z tarasem w podcieniu, załomie ścian zewnętrznych lub z balkonem czy tarasem na wyższej kondygnacji. Wówczas w sposób naturalny powstaje pod nim zadaszenie dla ganku czy miejsca parkingowego. W przypadku projektu domu z dachem płaskim, taras można zaaranżować na jego połaci. Wówczas nie zajmuje on ani przestrzeni mieszkalnej, ani powierzchni działki. Do tego mieszkańcy zyskują wyjątkowo atrakcyjny widok.

Usytuowanie domu na małej działce

Najczęściej domy przeznaczone na małą i wąską działkę mają kalenicę (krawędź dachu powstałą na przecięciu jego połaci) skierowaną prostopadle do wjazdu. Przy równoległym usytuowaniu rzut budynku będzie bardziej zbliżony do kwadratu, podczas gdy przy odwrotnej orientacji może być prostokątny. Jeśli zdecydujesz się wybudować dom blisko ogrodzenia frontowego, zyskasz więcej przestrzeni zielonej za domem. Sprzyja ona założeniu trawnika i wygospodarowaniu miejsca do grillowania. Często przy tak usytuowanym budynku w gęstej zabudowie i bezpiecznej dzielnicy rezygnuje się wręcz z ogrodzenia. Dzięki temu łatwiej dostać się do strefy wejścia lub wjechać do garażu.

Projekt domu a komunikacja na działce

Powszechnym problemem na niedużej działce jest miejsce dla auta. Ze względu na ograniczone możliwości zabudowy wjazd do garażu nie jest łatwy, często wręcz rezygnuje się z jego budowy, by zaoszczędzić powierzchnię mieszkalną. Wówczas musi nam wystarczyć miejsce postojowe. Jeśli osłonisz je pergolą, konstrukcja nie zajmie zbyt dużo przestrzeni, a strefa parkowania zostanie efektownie osłonięta przez pnącza. Ażurowe ogrodzenia wydzielające np. śmietnik to doskonałe rozwiązania na małą działkę. Nie ograniczają przenikania światła i nie zacieśniają przestrzeni pod względem wizualnym. Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie na małej działce garażu w przyziemiu lub piwnicy.

Do niedawna nieduża działka wymagała wykonania projektu na specjalne zamówienie, dziś jednak znajdziesz wiele propozycji gotowych projektów, które spełniają wszystkie warunki wygodnego życia na niewielkiej posesji. Poza tym projekt z katalogu będzie kilkakrotnie tańszy niż indywidualny.

Zdjęcia w tekście: pracownia architektoniczna Domy z Wizją

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie