Idealnie ostre noże. Sprawdź jak utrzymać je w dobrym stanie
Utrzymanie noży w należytej ostrości to jedno z wyzwań stojących przed każdym domorosłym kucharzem. Jeśli nowe noże tępią się w zastraszającym tempie, to być może problem nie tkwi w materiale, ale tym jak obchodzisz się z ostrzem.
22.06.2020 14:22
Nie potrzebujesz wiele, by utrzymać stary nóż w dobrej formie. Warto pamiętać o kilku zasadach i wyrobić sobie dobre nawyki.
Problem z przechowywaniem
Każda osoba, która lubi gotować, ma w kuchni minimum dwa noże. Nie można przechowywać ich byle gdzie, zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci. Najodpowiedniejszym miejscem jest stojak umieszczony w bezpiecznym miejscu na blacie. Dzięki niemu możesz szybko sięgnąć po nóż i zawsze wiesz, gdzie powinien się znajdować. Pamiętaj jednak, że należy dokładnie umyć i osuszyć nóż przed włożeniem go do stojaka, szczelina jest bardzo wąska i trudno ją wyczyścić.
Używaj wedle przeznaczenia
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że używanie noży niezgodnie z ich przeznaczeniem może trwale je uszkodzić. Jeśli na przykład chcesz filetować rybę i zamiast giętkiego noża użyjesz zwykłego noża szefa, możesz poczynić nieodwracalne szkody ostrzu. Podobnie sprawa ma się wtedy, gdy usiłujesz przekroić kość lub mrożoną żywność bez pomocy profesjonalnego tasaka.
Zwróć uwagę na deskę
Pamiętaj, że liczy się nie tylko co, ale również jak kroisz. Nie wszystkie deski nadają się do krojenia, część poza funkcją dekoracyjną nie ma zbyt wiele funkcji. Lepiej nie używać regularnie desek szklanych i ceramicznych, w ten sposób możesz szybko doprowadzić ostrze do ruiny, ponieważ ścierają się o wiele trudniej niż ostrze noża. Znacznie lepiej będzie wybrać klasyczną deskę drewnianą lub nieco tańszą plastikową.
Pamiętaj o regularnym ostrzeniu
Nic tak nie przedłuży żywotności noża jak użycie ostrzałki o optymalnej ziarnistości i stopniu twardości materiału. Użycie prostych modeli szczelinowych jest bardzo proste, wystarczy umieścić je na stabilnej powierzchni, włożyć nóż w miejsce zagłębienia kółek i energicznie przesuwać do przodu i do tyłu lekko dociskając. Wystarczy kilka pociągnięć, by nóż znacznie zyskał na ostrości. Pamiętaj jednak, by nie dociskać zbyt mocno, w przeciwnym wypadku ostrze noża może się postrzępić.
Bardziej skomplikowane ostrzałki prętowe i kamienie ostrzące wymagają już znacznie większej wprawy. Liczy się przede wszystkim odpowiedni kąt ostrzenia, od którego zależy wysokość szlifu, a co za tym idzie właściwości tnące noża. Pamiętaj, że dla noży kuchennych odpowiedni kąt ostrzenia wynosi od 17 do 20 stopni. Bardziej skomplikowane kamienie ostrzące dają najlepszy efekt, ale są również o wiele bardziej wymagające pod względem użytkowania. Jeśli jednak zaopatrzysz się w specjalne prowadnice pozwalające utrzymać nóż pod odpowiednim kątem, ostrzenie będzie jedynie formalnością.