Trwa ładowanie...

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hortensja bukietowa ‘Polar Bear’ (polska nazwa to hortensja wiechowata ‘Polar Bear’) jest odmianą wyhodowaną w Holandii. Ze względu na estetyczne walory znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach, dekoruje parki i miejskie klomby. Chętnie ozdabiamy jej kwiatami mieszkania, nadaje się bowiem na kwiaty cięte i stanowi oryginalny składnik suchych bukietów.

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, poradyŹródło: Shutterstock.com
d5itfs6
d5itfs6

Opis odmiany
Hortensja bukietowa odmiany ‘Polar Bear’ jest szeroko rozrastającym się krzewem, osiągającym do 1,5-2 m wysokości. Na sztywnych pędach rosną ciemnozielone, szorstkie, owłosione obustronnie liście. Na ich tle ciekawie prezentują się płonne kwiaty ujęte w kwiatostany o kształcie stożków. Ciężkie wiechy mogą osiągnąć 40 cm długości. Kwiaty w początkowej fazie kwitnienia wybarwiają się na żółtozielono, by następnie przybrać śnieżnobiały kolor, a pod koniec kwitnienia – różowawy.

Duże kwiaty pojawiają się latem, na jednorocznych pędach. Hydrangea paniculata kwitnie od sierpnia do końca października. Po przekwitnięciu możemy pozostawić zaschnięte kwiatostany na krzewach, dla dekoracji. Liście krzewu na zimę opadają. Hortensja ‘Polar Bear’ jest wytrzymała na mróz sięgający nawet -24 st. Celsjusza. Sadzonki tej odmiany pojawiły się na polskim rynku w 2013 roku i zdobyły od razu popularność wśród miłośników hortensji. Odmiana nadaje się do zasadzenia na terenie całego kraju. Za zdrową, dobrze ukorzenioną sadzonkę w pojemniku 2 -3-litrowym zapłacimy około 26-30 zł. Natomiast za hortensję ‘Polar Bear’ na pniu musimy zapłacić około 70-100 zł, w zależności od wysokości drzewka.

Sadzenie
Sadzonki hortensji wiechowatej ‘Polar Bear’ sadzimy w rozstawie 150 cm. Najlepiej zapewnić krzewom stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Dobrze rośnie na glebie próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej, o pH 5,5. Sadzonki nabywamy już ukorzenione, w doniczkach. Kiedy sadzić hortensje na wybrane stanowisko? Można to robić przez cały czas wegetacji, ale zalecane jest sadzenie od kwietnia do sierpnia.
Przygotowanie gleby polega na jej odchwaszczeniu i wykopaniu odpowiednio dużego dołka, by bezproblemowo zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Dokładnie wypełniamy miejsce wokół korzenia. Wskazane jest wymieszanie ziemi z kwaśnym torfem, w stosunku 1:1. Wokół rośliny rozścielamy ściółkę, np. z igliwia lub kory sosnowej. Sadzenie rośliny kończymy obfitym jej podlaniem. Jeśli woda wypłucze część podłoża, odsłaniając korzeń, koniecznie musimy dosypać ziemię, by dobrze okryła bryłę korzenia.

Hortensja bukietowa wymaga nawożenia specjalistycznymi nawozami. Zasilamy rośliny na wiosnę, przed pojawieniem się kwiatów. Nawóz sypki, w postaci granulatu, rozsypujemy wokół hortensji, mieszając go z ziemią i podlewając krzew, co spowoduje rozpuszczenie się granulków i uwolnienie substancji odżywczych. Nawozy w postaci żelów i koncentratów należy dodać do wody, według załączonej receptury i podlewać rośliny, na ogół 1-2 razy w miesiącu. Zaprzestajemy zasilania najczęściej na początku sierpnia.

*Pielęgnacja *
Pielęgnacja krzewów hortensji polega na odpowiednim podlewaniu oraz radykalnym przycinaniu pędów. Pozbycie się słabszych i cienkich gałązek pozwoli roślinie się rozkrzewić, a na przyciętych pędach pojawią się kwiatostany. Zabieg przeprowadzamy wiosną, w czasie bezchmurnej pogody. Młode gałęzie tniemy nad 4.-5. parą oczek, natomiast starsze pędy przycinamy nad 3.-4. parą oczek. Cięcie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Hortensja na pniu, w postaci atrakcyjnego drzewka, może stanowić ozdobę ogrodu, tarasów i balkonów. Pielęgnacja roślin wymaga stałej troski o wilgotne podłoże oraz odpowiedniego przycinania i zasilania.

d5itfs6

Drzewko można wyhodować samodzielnie. Po wyłonieniu najmocniejszego pędu pozostałe gałązki należy wyciąć, a pozostawiony pęd przywiązać do palika. Systematycznie pozbywamy się przyrostów, pielęgnując jedynie górny pąk. Kiedy hortensja na pniu osiągnie wymaganą wysokość, przycinamy wierzchołek, co zahamuje dalszy wzrost i umożliwi roślinie utworzenie korony.

Jeśli planujesz uprawę tej wyjątkowej rośliny w ogrodzie, zobacz więcej informacji na temat hortensji.

d5itfs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5itfs6