OgródHortensja. Duma każdego ogrodnika

Hortensja. Duma każdego ogrodnika

Hortensja. Duma każdego ogrodnika
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.10.2019 14:56, aktual.: 11.10.2019 15:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nazwa potoczna tego krzewu pochodzi od ukochanej pewnego francuskiego botanika i lekarza, Philiberta Commersona, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tę przepiękną roślinę. Ujrzał ją w kraju kwitnącej wiśni. Do Europy hortensja przybyła w XVIII wieku i od tamtej pory budzi zachwyt – nie ma chyba osoby, która obojętnie przeszłaby obok niej podczas kwitnienia. Nazwa łacińska tymczasem pochodzi od słowa "hydrangeam" – co oznacza pojemnik na wodę. Odnosi się to do jej wysokich wymagań wodnych.

Najpopularniejszą przedstawicielką swojego rodzaju jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla. Rośliny te charakteryzują się okrągłymi kwiatostanami, które pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Wyróżnia je także budowa - podbaldach składa się z dwóch rodzajów kwiatów: wewnątrz kwiatostanu znajdują się malutkie, niepozorne kwiaty płodne, natomiast na zewnątrz są większe kwiaty – płonne, a to właśnie one nadają roślinie spektakularny wygląd.

1 / 5

Hortensja bukietowa

Obraz
© gardenpark

Popularną odmianą są hortensje bukietowe. Rośliny te dorastają do 2-3 m i charakteryzują się pionowo wzniesionymi pędami, kwitnieniem na pędach tegorocznych oraz specyficznymi spiczastymi kwiatostanami. Wiechy – stożki mogą osiągać nawet 30 cm, a u niektórych odmian w miarę przekwitania - zmieniać kolor kwiatów.

2 / 5

Hortensja drzewiasta

Obraz
© Shutterstock.com

Pod koniec czerwca można podziwiać hortensję drzewiastą, nazywaną także krzaczastą. Ma ona luźny pokrój i przeważnie dorasta do 1,5 m wysokości. Odmianę charakteryzuje to, że kwiatostany zbudowane są tylko z kwiatów płonnych. Są one krągłe, o barwie kości słoniowej i potrafią osiągnąć nawet 25 cm średnicy. Przy tym okazują się tak dekoracyjne, że nawet po zakończeniu kwitnienia zdobią krzewy aż do późnej jesieni.

3 / 5

Hortensja dębolistna

Obraz
© Shutterstock.com

Bardzo ciekawą odmianą, godną polecenia w ogrodzie, jest hortensja dębolistna. Ma ona wzniesiony pokrój i osiąga 1,5 m wysokości. Zachwyca nie tylko kwiatostanami, ale także liśćmi. Kształtem przypominają liście dębu, lecz są od nich znacznie większe. Dodatkowo pięknie przebarwiają się jesienią - można podziwiać intensywne odcienie czerwieni i fioletu. Kwiatostany są zbliżone kształtem do hortensji bukietowej – lekko stożkowe.

4 / 5

Hortensja piłkowana

Obraz
© Shutterstock.com

Nie można zapomnieć o koronkowej hortensji piłkowanej. Jej kwiaty przypominają koronkę. Mają one nawet 20 cm średnicy i mogą być zarówno wklęsłe, jak i wypukłe. Te mniejsze – płodne, przeważnie są białe lub niebieskie, lecz kwiaty większe - płonne - najczęściej mają różowy lub niebieski kolor.
Wiadomo, tak jak u wszystkich hortensji – barwa zależy w dużej mierze od odczynu gleby. Im kwaśniejszy, tym bardziej kwiaty stają się niebieskie.

5 / 5

Hydrangea petiolaris

Obraz
© Shutterstock.com

Hortensja to nie tylko krzewy – to także piękne pnącze. Hydrangea petiolaris bez problemu zasłoni widok płotu nielubianego sąsiada, zamaskuje nieładną ścianę domu, a co najważniejsze – rozjaśni ciemny kąt ogrodu. Kwiaty są może trochę mniejsze niż u krzaczastych odmian – ale równie efektowne, w białym kolorze. Roślina nie potrzebuje prowadzenia, pozostawiona bez żadnych podpór będzie się wiła po ogrodzie jak każda inna roślina płożąca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)