Harmonijne wnętrza: wiemy, jak je urządzić
Harmonia, czyli ład i symetria, a zgodnie z koncepcją yin i yang - uzupełniające się przeciwieństwa. Zachowanie właściwych proporcji to sztuka ważna nie tylko w życiu, ale także w domu. Specjaliści RuckZuck podpowiadają, jak zaaranżować domową przestrzeń, by zapewniała mieszkańcom poczucie równowagi.
03.10.2014 10:25
Harmonia, czyli ład i symetria, a zgodnie z koncepcją yin i yang - uzupełniające się przeciwieństwa. Zachowanie właściwych proporcji to sztuka ważna nie tylko w życiu, ale także w domu. Specjaliści RuckZuck podpowiadają, jak zaaranżować domową przestrzeń, by zapewniała mieszkańcom poczucie równowagi.
– Znawcy feng shui, starożytnej sztuki planowania przestrzeni, przekonują, że właściwa aranżacja wnętrza to pierwszy krok do wprowadzenia harmonii w życiu. Jak zatem zadbać o równowagę i ład w mieszkaniu? Do osiągnięcia tego efektu nie są konieczne radykalne zmiany. Czasem wystarczy odpowiedni dobór kolorów i dodatków, by w domu zapanował kojący spokój – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu w RuckZuck.
Aby wprowadzić harmonię we wnętrzu, należy przede wszystkim dbać o utrzymanie porządku. Czyste okna i drzwi, zamknięte półki, posegregowana zawartość szaf i komód umożliwiają zachowanie dobrej energii, którą blokuje bałagan. Zgodnie z zasadami feng shui, jeśli w mieszkaniu znajdują się niepotrzebne rzeczy (stare ubrania, nieużywane przedmioty), powinniśmy się ich jak najszybciej pozbyć.
Co sprzyja osiągnięciu harmonii we wnętrzu?
- symetria– identyczne poduszki ułożone po obu stronach kanapy, jednakowe stoliki nocne przy obu brzegach łóżka, taka sama liczba krzeseł po każdej stronie stołu - to proste rozwiązania, które wprowadzają ład i porządek, a jednocześnie dają domownikom poczucie większej kontroli nad otaczającymi ich przedmiotami;
- zrównoważona kompozycja barw – właściwości kojące i odprężające przypisuje się pastelowym kolorom, jak również jasnym i ciepłym odcieniom. Inspirowane naturą brązy, beże, zielenie czy błękity tworzą przyjazny klimat wnętrza. Nie można też zapomnieć o ponadczasowej bieli, która nie tylko sprzyja wyciszeniu, ale także rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń, czyniąc ją jednocześnie bardziej uporządkowaną;
- akcesoria i dodatki– dla zachowania równowagi w pomieszczeniu warto postawić na minimalizm i ograniczoną liczbę ozdób, dobierając je tak, by współgrały ze stylem całego wnętrza. Odprężeniu sprzyjać będzie klimatyczne oświetlenie, np. świece, lampy stojące, kinkiety, a także aromatyczne zapachy kadzideł lub świeżych kwiatów.
Harmonijne znaczy nudne?
– Harmonijne wnętrze nie musi być monotonne, harmonia nie wyklucza bowiem kontrastu. Proste, a jednocześnie wyraziste połączenia kolorów, np. czerni i bieli (nawiązujące do koncepcji yin i yang), dodają wnętrzu energii oraz elegancji. Warto przy tym pamiętać, że odważne zestawienia mogą pojawić się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze – dodaje Katarzyna Śliwińska.
To też cię zainteresuje: Spektakularny powrót w pięknym stylu. Spójrz w dół!
W harmonijnym wnętrzu sprawdzą się deski o równomiernej, gładkiej strukturze, zarówno w jasnych, jak i ciemnych dekorach. Mogą to być panele podłogowe z kolekcji Nature (Dąb Luton jasny) bądź z linii Discovery (Dąb Argenta jasny, Dąb Verden grafitowy), które odwzorowują wygląd prawdziwego drewna, nadając pomieszczeniom kameralny, przytulny charakter.