Harmonijna aranżacja ogrodu w zgodzie z feng shui
Aranżacja ogrodu według zasad feng shui pomoże ci przyciągnąć witalne moce oraz otoczyć siebie oraz domowników dobrobytem. Wielkość ogrodu nie ma znaczenia - najważniejsze jest jego odpowiednie zaplanowanie.
24.06.2015 12:22
Aranżacja ogrodu według zasad feng shui pomoże ci przyciągnąć witalne moce oraz otoczyć siebie oraz domowników dobrobytem. Wielkość ogrodu nie ma znaczenia - najważniejsze jest jego odpowiednie zaplanowanie. Dobra energia przepływa przede wszystkim pośród rabat i łagodnych nierówności terenu ukształtowanych na podobieństwo krajobrazu naturalnego, jak również wzdłuż łagodnie meandrujących ścieżek i strumieni.
Chińska filozofia projektowania feng shui wywodzi się od dwóch pojęć – wiatru i wody, które według tradycyjnych wierzeń stanowią źródło życiodajnej energii. Ta, nazywana chi, gwarantuje dobrobyt i szczęście, dlatego tak ważne jest, by zapewnić jej podtrzymanie i właściwy przepływ. Feng shui przeważnie stosuje się we wnętrzach, jednak również w ogrodzie tajniki tej sztuki znajdują zastosowanie. Nawet jeśli feng shui nie budzi twojego zaufania, warto zastosować kilka zasad tej filozofii podczas aranżacji otoczenia domu. Dzięki temu w przemyślany sposób uzyskasz, harmonijny i ekologiczny ogród przepełniony fakturami i kolorami.
Wielka piątka
Na niej opiera się wszechświat. Ziemia, woda, ogień, drewno i metal współgrają ze sobą, tworząc kosmiczną harmonię. W ogrodzie koniecznie zadbaj o równowagę między tymi elementami, by wzajemnie się nie znosiły. Na przykład zbyt dużo elementów wodnych może negatywnie wpływać na żywioł ognia, zaburzając symetrię w aranżacji ogrodu, a tym samym spokój ducha.
Zbilansowanie yin i yang...
...czyli przeciwstawnych pierwiastków męskich i żeńskich, ciemności i jasności, przestrzeni i bujności czy też miękkości i twardości. Tylko pozornie pozostają one w opozycji, a w rzeczywistości wzajemnie się dopełniają, tworząc najbardziej udane kompozycje.
Porządek rzeczy
To także porządek myśli. Aranżację ogrodu warto zacząć od zapewnienia sobie prywatności, czyli oddzielenia się płotem czy zadrzewieniem od hałaśliwych dróg czy spojrzeń przechodniów. W pobliżu domu według feng shui należy unikać stawiania głazów czy krzewów zaburzających energetyczny szlak wokół budynku. Niepożądane są zalegające w ogrodzie stosy gałęzi czy liści – należy je szybko uprzątnąć. Płynne przechodzenie kształtów, brak ostrych zakrętów, delikatnie falujące ścieżki umożliwią swobodny przepływ chi i wprowadzą cię w stan relaksu podczas przechadzek po ogrodzie.
Bagua jako wyznacznik projektowy
Bagua to mapa w formie ośmiokąta, podzielona na dziewięć sektorów odpowiadających za poszczególne aspekty życia. Każdemu z nich jest przypisany jakiś kolor i materia. Są to:
**
Kariera.**Jej sektor wyznacz na północy. Pomyślność w tej dziedzinie zgodnie z zasadami feng shui zapewni ci akcent wodny oraz dekoracje w czerni lub ciemnym granacie.
Wiedza.Północno-wschodnia sfera ogrodu, skąd czerpiesz energię do rozwoju osobistego, to idealne miejsce do rozmyślań, kontemplacji i poczucia bliskości z ziemią. Kolorem przewodnim powinien tu być niebieski.
Rodzina. Sektor wyznaczony we wschodniej części ogrodu zapewni twoim najbliższym zdrowie i długowieczność, o ile zadbasz o obecność drewnianych elementów, np. w postaci ogrodowej ławy, a dominującym kolorem uczynisz zieleń.
Bogactwo. Według feng shui to nie tylko pieniądze, lecz także życiowe spełnienie. W tej sekcji, położonej na południowym-wschodzie powinny dominować odcienie fioletów i drewniane akcenty. Można je wspomóc motywami żab i ryb, symbolizującymi zamożność.
Sława.Tę sferę zaplanuj na południu. Odpowiada ona nie tylko za popularność, lecz także za życiowe uznanie i sukcesy zawodowe. W tej części ogrodu warto odnieść się do żywiołu ognia, sadząc tam chociażby kwiaty w kolorach żółci, pomarańczu oraz czerwieni albo ustawiając lampiony.
Relacje. Ten południowo-zachodni obszar stanowi odzwierciedlenie międzyludzkich czy małżeńskich kontaktów. Idealnym wsparciem dla tej części ogrodu są naturalne kolory, w tym rozmaite odcienie różu. Kojarzące się z ziemią ceramiczne i kamienne detale umieść parami.
Dzieci. Dziecięca kreatywność i żywiołowość najlepiej uwypukla się w zachodniej części ogrodu, gdzie warto zaplanować kącik zabaw. Radość wniosą tam dzwonki wietrzne czy inne metalowe ozdoby. Pożądane są tu rośliny kwitnące na biało.
Pomocni ludzie. Zgodnie z filozofią feng shui sfera północno-zachodnia zapewnia ludzką życzliwość. Ustawiona tam kamienna rzeźba może zaowocować poznaniem życiowego mentora, wpływowego poplecznika czy oddanego przyjaciela. Nie zaszkodzi szary akcent.
Tai chi. To centralnie położona sfera wpływająca o ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Stwórz tam wolną, niczym niezakłóconą, dobrze oświetloną przestrzeń. Jej pozytywne oddziaływanie wzmocnią używane w feng shui, pobudzające przepływ energii remedia w formie spiral czy kryształów.