Grzejnik elektryczny dla oszczędnych. Wybieramy najlepsze modele

Jesienią powraca problem niedogrzanych pomieszczeń. Jeśli centralne ogrzewanie nie daje rady, trzeba pomyśleć o zapewnieniu sobie ciepła w inny sposób. Grzejniki konwekcyjne i radiacyjne nie kosztują wiele, a odpowiednio używane nie nadszarpną twojego budżetu.

Elektryczny grzejnik ma wiele zalet
Elektryczny grzejnik ma wiele zalet
Źródło zdjęć: © Shutterstock

14.10.2021 14:15

Wiele osób spodziewa się, że używanie ogrzewania elektrycznego gwałtownie podniesie rachunki za prąd. Jeżeli grzejnik działa na zasadzie dodatkowego, a nie jedynego źródła ciepła, koszty nie będą wygórowane. Niemniej jednak warto postawić na grzejnik, który zapewni ciepło nawet po odłączeniu od źródła zasilania.

Grzejniki konwekcyjne – do szybkiego nagrzewania pomieszczenia

To najtańsze modele dostępne na rynku, które działają błyskawicznie i dają upragnione ciepło od razu po podłączeniu do prądu. Ich zasada działania opiera się na konwekcji czyli unoszeniu się ciepłego powietrza. Powietrze zasysane jest do grzejnika z jednej strony, tam zostaje podgrzane dzięki specjalnej grzałce, a następnie wypuszczone na zewnątrz. Zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia szybkość. W krótkim czasie będziesz w stanie solidnie nagrzać nawet największe pomieszczenia. Niestety, po odłączeniu od prądu grzejnik przestaje emitować ciepło, sprawdza się więc głównie w przypadku okazjonalnego nagrzewania pomieszczeń, na przykład łazienki przed kąpielą.

Grzejnik ceramiczny – zatrzymaj ciepło na dłużej

Przy wyborze grzejnika kluczowy jest materiał, z którego wykonano wkład grzewczy. Modele ceramiczne są nieco droższe od konwekcyjnych, ale za to mogą działać dłużej bez dostępu do prądu. Po podłączeniu do gniazdka urządzenie nagrzewa wkład ceramiczny, który długo oddaje ciepło. Podobnie jak modele konwekcyjne, grzejniki ceramiczne są stosunkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu, możesz więc korzystać z nich w kilku pomieszczeniach, w zależności od potrzeb. Jeżeli potrzebujesz grzejnika, który będzie używany tylko w jednym pomieszczeniu, pomyśl o modelu, który możesz zamontować na ścianie. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca.

Grzejnik olejowy – na największe chłody

Solidny grzejnik olejowy działa na zasadzie radiacji – nagrzewa się nie tylko grzałka, ale cała powierzchnia. Pod tym względem najbardziej przypomina klasyczne grzejniki, które znajdziemy w naszych domach. W środku, zamiast wody znajduje się olej, który stosunkowo szybko się nagrzewa, a dodatkowo bardzo wolno stygnie. Wystarczy kilka minut, by rozgrzać go do pełnej temperatury. Grzejnik olejowy jest więc najbardziej ekonomiczny ze wszystkich zaprezentowanych model. Aby oszczędzić jeszcze więcej, zainwestuj w grzejnik z termostatem, który odetnie zasilanie w momencie, gdy urządzenie nagrzeje się do określonej temperatury. W ten sposób nie musisz pamiętać o ręcznym odłączeniu grzejnika, a co za tym idzie nie zapłacisz zbyt wiele za prąd.

Umiejętne używanie grzejników ceramicznych i olejowych może skutecznie dogrzać mieszkanie, a jednocześnie sprawi, że rachunki za prąd utrzymają się na podobnym poziomie. Jeśli zależy ci na tym, by dogrzać mieszkanie niedrogim kosztem, wydajny grzejnik olejowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)