**Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z szeregiem niespodzianek pozostawionych przez poprzednich mieszkańców, takich jak resztki starych farb, popękane kafelki, podniszczone tapety itp. Takie niedogodności wymagają gruntownego remontu. Warto wiedzieć, jak go sprawnie przeprowadzić, by poprawić wygląd wnętrza i lepiej się w nim poczuć.**
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z szeregiem niespodzianek pozostawionych przez poprzednich mieszkańców, takich jak resztki starych farb, popękane kafelki, podniszczone tapety itp. Takie niedogodności wymagają gruntownego remontu. Warto wiedzieć, jak go sprawnie przeprowadzić, by poprawić wygląd wnętrza i lepiej się w nim poczuć.
W nieodnowionym mieszkaniu najczęściej mamy do czynienia ze starą tapetą, łuszczącymi się farbami, niemodnymi lamperiami oraz zmatowiałymi, spękanymi kaflami. Wobec każdego z tych materiałów wykończeniowych należy zastosować inne sposoby usuwania, jednak cel jest ten sam: odnowienie ścian i przygotowanie podłoża pod nowe warstwy dekoracyjne.
Po usunięciu starych warstw wierzchnich (farb, tapet, kafli) najważniejszą rzeczą jest wyrównanie i zagruntowanie ścian. Przez lata mogło na nich dojść do spękania, powstania rys, wgnieceń. Przy tym należy sprawdzić również równość ścian – zakrzywienia nie powinny wynosić więcej niż 10 mm. - Wszelkie nierówności czy ubytki wypełniamy i wyrównujemy masą szpachlową lub gipsową. Przed ich nałożeniem powierzchnię należy pokryć gruntem. Jeśli jest taka potrzeba, na koniec nakłada się tynk dekoracyjny – radzi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej.
Przeważnie sami jesteśmy w stanie określić, jakich prac będzie wymagało odnowienie mieszkania, oszacować czas naprawy, określić, czy dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a także czy na pewno możemy samodzielnie wykonać remont. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii fachowca, który oceni stan ścian i sporządzi kosztorys napraw.
Stara tapeta
Często spotykaną pozostałością po dawnych mieszkańcach są tapety. Niektóre są w całkiem dobrym stanie, jednak wcale nie oznacza to, że musisz je zostawiać tylko dlatego, że jeszcze trzymają się ściany.
Po zerwaniu tapet, a przed przystąpieniem do prac renowacyjnych oczyść ścianę z pozostałości kleju. Możesz wykorzystać do tego ciepłą wodę z mydłem lub letnią wodę z płynem do naczyń. Dopiero tak oczyszczona ściana nadaje się do dalszej obróbki.
Lamperie, czyli farby olejne
Lamperie, dawniej popularne, najczęściej spotykane w budynkach oświatowych (szkoły, urzędy), w prywatnych mieszkaniach głównie w kuchniach, łazienkach, przedpokojach, korytarzach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w czyszczeniu. Lata świetności tego wynalazku dawno minęły, zastąpione przez bardziej estetyczne i praktyczne środki, możesz więc z nich zrezygnować bez zbędnego sentymentu. Trzeba jednak pamiętać, że warstwy farby olejnej są szczególnie trudne do usunięcia. Żeby się ich pozbyć, trzeba wszystkie warstwy zeskrobać aż do tynku. Jednym z pewniejszych, jednak żmudnych sposobów jest zdzieranie jej za pomocą szpachelki, dlatego jeśli musisz to robić ręcznie, to lepiej na niewielkich partiach. Przy większych powierzchniach mogą pomóc specjalne preparaty zmiękczające i złuszczające, które są dość drogie, szkodliwe (chemiczne opary), ale co najważniejsze – skuteczne. Stosując je, załóż ochronny, jednorazowy kombinezon, rękawiczki, okulary oraz maskę.
Trzeba liczyć się z tym, że usuwanie lamperii może negatywnie wpłynąć na kondycję ścian (przy użyciu szpachelki łatwo o uszkodzenia), dlatego najprawdopodobniej cała powierzchnia będzie wymagała gruntowania i zaszpachlowania nierówności.
Nierówne ściany z farbą
To, co na pewno zastaniesz w mieszkaniu, to stare farby. Ich warstwy mogą się łuszczyć lub być po prostu brudne – z plamami, śladami po działaniach dzieci, zaciekami. Jeśli mieszkały w nim wcześniej osoby palące, pomieszczenia z całą pewnością przeszły zapachem tytoniu. Tak czy inaczej – farby kwalifikują się do usunięcia. Wystarczy zwilżyć je ciepłą wodą, a następnie użyć szpachelki. Po usunięciu wszystkich warstw sprawdź poziom ścian za pomocą poziomicy. Wszelkie nierówności i krzywizny wyrównaj za pomocą masy szpachlowej.
Kafelki
Podobnie rzecz ma się z kafelkami w kuchni i w łazience. Najprawdopodobniej będą one popękane, zmatowiałe, ze starym, mało atrakcyjnym dekorem. Jeśli chcesz całkowicie odnowić pomieszczenie, powinieneś w całości skuć kafelki, fugi oraz klej za pomocą młotka i przebijaka, łomu budowlanego lub młotowiertarki z odpowiednią końcówką. Młotowiertarka daje najszybszy efekt, jednak z tych trzech sposobów jest najbardziej kosztowna. Zakup takiego sprzętu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Pamiętaj, żeby narzędzia ustawiać możliwie jak najbardziej równolegle do powierzchni – ograniczysz zniszczenia ścian, a co za tym idzie – oszczędzisz sobie części prac naprawczych. Po tak gruntownym remoncie możesz mieć pewność, że ściany nowego mieszkania będą przygotowane na nowe ozdoby. Możesz pozwolić sobie na klasyczne elementy, jak nowe kafelki i tapety, lub wykorzystać modne panele 3D bądź tynki mozaikowe z ciekawymi fakturami. Co do ich wyboru ogranicza cię jedynie wyobraźnia.