Grill węglowy na rodzinne spotkania. Zalety i wady tradycyjnych modeli
Sezon grillowy już wkrótce. Jeśli marzy ci się pachnąca kiełbaska lub grillowane warzywa, zastanów się nad wyborem sprzętu. Może tradycyjny grill na węgiel?
18.04.2018 | aktual.: 18.04.2018 14:37
Miłe chwile w gronie bliskich
Grill węglowy to najpopularniejszy typ urządzenia do przyrządzania podpiekanych i podwędzanych potraw, które są przygotowywane na świeżym powietrzu. Od lat grill towarzyszy rodzinnym spotkaniom. Najtańszy, jednorazowy grill to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, ale wybór tych urządzeń jest teraz znacznie większy. Ich zdecydowaną zaletą jest szeroki wybór różnych modeli i niedroga eksploatacja.
Dużą popularnością cieszą się małe grille węglowe z pokrywami, czyli "beczułki". Kiedy kończymy korzystać z takiego grilla, wystarczy go ostudzić, zamknąć całość pokrywą, zapakować do bagażnika i oczyścić z popiołu i tłuszczu dopiero w domu.
Grill węglowy na lata
Odpowiedni grill nie tylko pomoże przyrządzić smaczny posiłek, ale też przyozdobi taras lub działkę. Grill węglowy wykonuje się z aluminium pokrytego emalią porcelanową lub ze stali, co gwarantuje jego trwałość, a ruszt powstaje z żeliwa lub ze stali nierdzewnej. Jeśli planujesz zakup węglowego grilla na dłużej — postaw na trwałość i koniecznie sprawdź przed zakupem, czy konkretny model jest odporny na korozję.
Ulubione grille na weekendowe imprezy
Pierwsze grille były wykonywane domowymi metodami, np. z przepołowionej boi morskiej z dospawanymi nóżkami. Teraz najlepsze grille można w zależności od potrzeb dobrać do indywidualnych potrzeb. Regulowane nóżki lub model stołowy w konkretnym kolorze – kreatywność projektantów nie zna granic.
Funkcjonalne półki i uchwyty zapewnią porządek przy stanowisku do grillowania.
Stabilny trójnóg sprawi, że nawet niewielki i lekki grill będzie stabilny.
Grill węglowy – co warto wiedzieć
Ze względu na wydzielany dym ten rodzaj grilla nie jest używany w pomieszczeniach, a za korzystanie z niego na balkonie w bloku można otrzymać mandat. Również grillowanie w parku jest zabronione, bo dym może przeszkadzać osobom w naszym bliskim otoczeniu.
Kolejną z kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze grilla węglowego jest kontakt jedzenia z dymem oraz resztkami tłuszczu, które szybko przypalają się na ruszcie. Choć gorący dym wytapia nadmiar tłuszczu i grillowane potrawy uchodzą za zdrowe, to przyrządzanie ich na dymie z węgla niewiadomego pochodzenia lub stosowanie nieodpowiednich podpałek może być niebezpieczne. Aby do naszego jedzenia nie przywarł tłuszcz z poprzedniej partii grillowanej potrawy, należy korzystać ze specjalnych tacek i starannie czyścić grill po każdym użyciu. Usuwanie węgla i popiołu połączonych z przypalonym tłuszczem może być uciążliwe, jednak smak potraw grillowanych w tradycyjny sposób jest wyjątkowy.