Grill w ogrodzie – ale jaki!
22.06.2017 | aktual.: 26.06.2017 11:04
Wraz z pierwszymi ciepłymi weekendami w Polakach budzi się ochota na uruchomienie grilla w ogrodzie. Nic dziwnego – grillowanie to nie tylko sposób na smaczne przekąski na świeżym powietrzu, ale też okazja do nadrobienia towarzyskich zaległości. Aby goście czuli się swobodnie, należy wcześniej odpowiednio zaaranżować miejsce spotkań.
Jeśli nasz dom i ogród są utrzymane w klasycznym stylu, miejsce biesiad na świeżym powietrzu powinno być dopasowane do panującego wokół porządku i symetrii. W sąsiedztwie idealnie przystrzyżonych żywopłotów i rabat o równych liniach lub idealnie wypielęgnowanego trawnika doskonale prezentują się meble drewniane, żeliwne i metalowe, a także z technorattanu. Do klasyki pasuje nawierzchnia kamienna. Taką aranżację uzupełniamy grillem ogrodowym, wykonanym np. z cegły klinkierowej lub efektownym okrągłym paleniskiem z kamienia w kolorze nawierzchni. Dość wysoką cenę materiału wynagrodzi nam jego trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i kapryśną polską pogodę.
Na czasie
Ogród przy domu w stylu nowoczesnym prezentuje prostotę i elegancję. Tu rządzi minimalizm w towarzystwie takich form, jak kule czy sześciany. Ważną rolę odgrywają idealnie wypielęgnowane rabaty. Miejsce na posiłki pod chmurką wyposażamy w meble o prostych kształtach. Jeżeli decydujemy się na postawienie grilla ogrodowego, możemy wykorzystać bloczki z betonu komórkowego. Nawierzchnię tworzymy z betonowej kostki lub betonowych płyt, układając je w minimalistyczne alejki. Dobrym rozwiązaniem są też ryflowane deski. Nie obawiajmy się metalu, szkła, a nawet plastiku – prostota tych materiałów pozwala na idealne dopełnienie nowoczesnej aranżacji ogrodu. Pożądane są akcenty w intensywnych kolorach.
To też cię zaciekawi. Ten patent na wnętrza przebija wszytko!
W swojskim klimacie
Jeśli naszą posesję i jej otoczenie charakteryzuje styl rustykalny, to podczas aranżacji miejsca na rodzinne grillowanie wróćmy do wspomnień z dzieciństwa, czyli do ogrodów naszych babć. Wśród naturalnej zieleni i rozrzuconych rabatek pełnych malw, nasturcji, niezapominajek i słoneczników dobrze będą wyglądać drewniane meble, nawet te znalezione na strychu. Oczywiście jeśli są w dobrym stanie.
Nie musimy też specjalnie dbać o stylistyczną spójność, ma być swojsko i sielsko. Do wyłożenia ścieżek wykorzystajmy kamień, żwir i cegłę. Rustykalny styl podkreśli grill z kostki granitowej lub innego kamienia. Tego samego materiału możemy użyć do budowy paleniska. Kiełbaski z ogniska w rodzinnym gronie w ogrodzie pełnym wspomnień na pewno będą doskonale smakować!
To też cię zaciekawi. Ten patent na wnętrza przebija wszystko!
Romantycznie i stylowo
Styl romantyczny kojarzy się ze starymi angielskimi ogrodami, w których panuje prostota oraz sielska, a zarazem tajemnicza atmosfera. Zioła, pachnące kwiaty (w tym róże), dzikie bluszcze rozpięte na trejażach, kamienne rzeźby, żeliwne furtki – oto jego wyróżniki. Urządzając kącik jadalniany, wybierajmy postarzane wyposażenie. Sprawdzają się proste drewniane meble. Stosujmy też inne naturalne materiały – metal czy kamień. Możemy też sięgnąć po cegłę z recyklingu. Nieregularną linię trawnika połączmy z kamiennymi lub betonowymi płytami. Do zbudowania grilla ogrodowego najlepiej sprawdzi się kamień. Palenisko z tego samego materiału będzie dla niego doskonałą alternatywą – nie ma nic bardziej romantycznego niż wieczór spędzony przy ognisku! Warto też zadbać o dodatkowe oświetlenie, np. w postaci sznura drobnych lampek.
To też cię zaciekawi. Ten patent na wnętrza przebija wszystko!
Wschodnia magia
Do nowoczesnego budownictwa pasuje ogród japoński. Królują w nim rośliny iglaste, magnolie, warto też zasadzić klon palmowy. Aranżacja wymaga sporo pracy, ale i zachowania umiaru.
Dlatego wybierzmy jeden charakterystyczny element, wokół którego będziemy budować naszą przystań. Może to być grill lub nowoczesne palenisko. Obok ustawmy proste, minimalistyczne ławy. Głazy i kamienne nasypy mogą symbolizować skały. Pasuje do nich rozsypany żwir pełniący funkcję nawierzchni, ale miejsce spotkań może też wyznaczać drewniany podest. Proste oświetlenie dopełni efektu.