Grill ogrodowy - jak wykonać go samodzielnie

Grill ogrodowy coraz częściej staje się obowiązkowym wyposażeniem ogrodu. Najpopularniejsze są nadal urządzenia przenośne, ale coraz chętniej właściciele ogrodów budują grille stałe.

Grill ogrodowy murowany jest stałym elementem wyposażenia ogrodu, dlatego przed rozpoczęciem jego budowy należy dobrze zastanowić się na lokalizacją. Wybierając miejsce na grill w ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię ogrodu, otoczenie domu, łatwość dojścia z domu, ukształtowanie terenu działki, odległość od granic działki. Jeśli miejsce do grillowania urządzimy blisko domu, ułatwi to transport produktów z kuchni. Jeśli zaś zaplanujemy miejsce na grill w głębi ogrodu, to więcej czasu potrzeba będzie na doniesienie produktów oraz naczyń. Miejsce na grillowanie powinno być możliwie najbardziej oddalone od sąsiednich działek, aby jak najmniej przeszkadzać sąsiadom.

Grill ogrodowy - jak wykonać go samodzielnie
Źródło zdjęć: © shutterstock

15.04.2013 08:50

Miejsce lokalizacji ogrodowego grilla powinno być osłonięte od wiatru. Jeśli w ogrodzie nie ma takiego zakątka osłoniętymi rosnącymi już roślinami, to można to osiągnąć montując wokół miejsca do grillowania drewniane pergole, obsadzając je szybko rosnącymi pnączami. Do tego celu nadaje się znakomicie rdestówka Auberta (charakteryzuje się dużym przyrostem rocznym pędów) czy winorośl (dodatkowa zaletą tej rośliny są smaczne owoce).

Grill ogrodowy murowany powinien być tak zaprojektowany, aby pasował do architektury domu oraz stylu ogrodu. Należy też zastanowić się nad wyborem materiałów, z których grill zostanie zbudowany. Rozmiary grilla ogrodowego powinny być dopasowane do innych elementów wyposażenia ogrodu, aby grill nie stał się dominującym punktem w ogrodzie. Na budowę ogrodowego grilla murowanego nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Nie jest konieczne także zgłoszenie budowy grilla, jeśli nie jest on częścią budowli o powierzchni powyżej 25 m2 (na przykład dużej altany)

Grill ogrodowy murowany powinien być zbudowany na płycie fundamentowej o grubości około 20 cm, ułożonej na warstwie ubitego żwiru o grubości około 30 cm. Jego ścianki powinny być zbudowane z materiałów z jednej strony mrozoodpornych (grill pozostaje na zewnątrz cały rok), a z drugiej odpornych na wysoką temperaturę, która powstaje podczas grillowania. Dodatkowo materiały te powinny być łatwe do czyszczenia. Ruszt oraz palenisko grilla powinny być wykonane z materiału nierdzewnego – te elementy można kupić gotowe w sklepach budowlanych.

Budując grill warto pomyśleć o wykonaniu bezpośrednio obok niego blatu do przygotowywania potraw oraz komory na węgiel drzewny czy brykiety i podpałkę. Do murowania grilla najlepiej użyć zaprawy gotowej. Warto podczas prac budowlanych od razu zmywać ewentualne zabrudzenia zaprawą, ponieważ po zaschnięciu trudno będzie je usunąć i wpłynie to na estetykę budowli. Ruszt mocuje się na wysokości około 80 cm. Na takiej samej wysokości powinien być blat roboczy. Ruszt grilla osadza się w specjalnie pozostawionej szczelinie między cegłami ścianki albo bolcach wmurowanych w ściankę. Powierzchnię wokół grilla murowanego warto utwardzić, aby zrobić miejsce dla mebli ogrodowych. Z pierwszym użyciem nowo wybudowanego grilla trzeba poczekać około dwóch tygodni, aby zaprawa wyschła.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)