Gratka dla filatelistów i fanów designu. Polskie wzornictwo przemysłowe na znaczkach pocztowych
Na znaczkach wypuszczonych przez Pocztę Polską zobaczymy ikony wzornictwa przemysłowego! Przedstawiają m.in. „Dziewczynę siedzącą” zaprojektowaną przez Henryka Jędrasiaka oraz fotografię fotela RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego.
21.02.2019 13:45
Filateliści oraz fani designu na pewno nie pozostaną obojętni na taką okazję. Poczta Polska jak widać o nich nie zapomina i wypuściła serię znaczków pocztowych oraz koperty przedstawiające m.in. dwa ważne projekty w historii polskiego wzornictwa przemysłowego.
Dziewczyna siedząca
Projekt autorstwa Henryka Jędrasiaka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych figurek. Powstała w drugiej połowie XX w. (1958 r.) dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Sprzedawana jest z resztą przez nią cały czas. Przypomina ona znane dzieła Henry'ego Moore'a. Podkreślono tu ubiór postaci – szeroka i jednobarwna spódnica oraz biała bluzka z dekoltem "w łódkę". Fryzura jest również charakterystycznym elementem, bo postać jest uczesana w "koński ogon". Dziewczyna siedzi podpierając się lewą ręką, a prawą ma opartą na nodze. Nadaje to niezwykłej lekkości formie.
Fotel RM 58
Projekty Romana Modzelewskiego wyprzedzały epokę, zwany jest także polskim Charlesem Eamesem. Fotel RM 58 to ikona designu, która docenił sam Le Corbusier (chciał nawet rozpocząć produkcję fotela we Francji!). Modzelewski był prekursorem stosowania laminatu poliestrowo-szklanego. Projekt fotela musiał poczekać na swój moment. Jakub Sobiepanek - absolwent warszawskiej ASP - w założonej przez siebie firmie Vzór postanowił produkować reedycje historycznych modeli (2012 r.). Decyzja okazała się słuszna, bo fotel prezentowany był w Victoria & Albert Museum w Londynie na wystawie „Cold War Modern: Design. 1845-1970”. Słynna architekt Zaha Hadid wybrała RM 58 do ekspozycji poświęconej wzornictwu XX w. Fotel stanął obok projektów m.in. Jaimego Hayona, George’a Nelsona, Alvara Aalto czy Eero Aarnio.
Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym i wraz z kopertami są w sprzedaży całorocznej. Format znaczków: 40,5 x 40,5 mm. Arkusz, który jest w sprzedaży zawiera 4 sztuki znaczków.