Gorący temat: sauna. Aranżacja domowego spa
Sauna - wymarzone miejsce relaksu zwłaszcza w chłodne dni. Jednak sauna saunie nierówna. Jaką wybrać? Popularna sauna fińska ma wiele konkurentek. Czy aranżacja domowego spa jest skomplikowana i kosztowna?
06.12.2013 15:50
Sauna - wymarzone miejsce relaksu zwłaszcza w chłodne dni. Jednak sauna saunie nierówna. Jaką wybrać? Popularna sauna fińska ma wiele konkurentek. Czy aranżacja domowego spa jest skomplikowana i kosztowna?
Dobroczynne działanie sauny potwierdzi każdy Fin. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, który powie, czy możemy korzystać z sauny i z jakiej. To może być pierwsza wskazówka, jeśli chodzi o zakup urządzenia do domowego spa. Wiele zależy też od indywidualnych upodobań. Niektórzy czują dobroczynną moc, przestępując próg urządzenia, w którym panuje 100°C, inni uwielbiają buchające parą seanse, po których skóra jest cudownie nawilżona.
Relacja temperatury i wilgotności to główne kryterium określające rodzaj sauny. Popularnie stosowana jest zasada, zgodnie z którą jednostkowa suma temperatury (mierzona w stopniach Celsjusza) oraz wilgotności (podawanej w procentach) nie powinna przekraczać wartości 110.
Sauna fińska
Temperatura w saunie fińskiej wynosi zwykle 75-100°C, a poziom wilgotności jest niewysoki (ok. 10%). Takie warunki uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami, których nie polewa się wodą (przeciwnie jest w saunie mokrej). Rzadziej niż piec stosuje się palenisko na drewno, gdyż jest bardziej kłopotliwe w obsłudze.
Sauna mokra
Kilkunastominutowy seans w saunie mokrej zaczyna się zwykle od temperatury 50°C i stopniowo ją zwiększa (maks. do 90°C). Wilgotność powietrza, cyklicznie podnosząca się po polaniu kamieni, nie przekracza 40%.
Sauna parowa
Sauna parowa nagrzewa się do 45-60°C. Wysoką wilgotność – na podobnym poziome jednostkowym co temperaturę – uzyskuje się dzięki specjalnym generatorom pary. Mogą to być osobne urządzenia lub wbudowane w piece – te drugie mają często pojemniki na olejki i zioła, dzięki czemu nasycają aromatyczną parą kabinę domowego spa. Instalując piec dwufunkcyjny, można korzystać ze wszystkich rodzajów sauny: suchej, mokrej, parowej i parowo-ziołowej.
Sauna infrared
Obecnie coraz częściej są wybierane sauny z ceramicznymi promiennikami podczerwieni. Stosunkowo niewysoka temperatura osiąga tam 40-65°C, a wilgotność nie przekracza 25%.
Montaż sauny
Saunę idealnie byłoby zaplanować już na etapie wyboru projektu domu czy mieszkania, można to jednak zrobić także w istniejącym budynku. O ile saunę typu infrared można podłączyć do gniazdka sieciowego, a przeznaczone na nią pomieszczenie nie wymaga specjalnych przygotowań, w przypadku sauny fińskiej wymagania związane z instalacją domowego spa są większe.
Montaż można wykonać samodzielnie lub zlecić go wyspecjalizowanej firmie. Trwa on zwykle jeden dzień. Najważniejsza jest odpowiednia instalacja elektryczna (jednofazowa lub trójfazowa) do pieca i generatora pary. Dodatkowo zamontowane w kabinie sauny urządzenia elektryczne (lampki, zegary, czujniki czy głośniki dla amatorów muzycznych seansów) powinny mieć oddzielny obwód. Tego typu prace należy powierzyć uprawnionemu elektrykowi.
Sposób zasilania pieców i ich wymagania określają producenci i należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych. Piece samoczynnie zraszające kamienie wodą wymagają jej doprowadzenia, podobnie jak generatory pary. W saunach parowych i mokrych konieczność stanowi odpływ kanalizacyjny w podłodze.
Pomieszczenie, które przeznaczymy na saunę, musi być odpowiednio wentylowane. Niezakłócony obieg powietrza w kabinie zapewniają jego wlot (umieszcza się go na ściance pod piecem) oraz, umiejscowiony możliwie najdalej od niego i wysoko, wylot (np. w suficie). Należy też pamiętać o zachowaniu kilkucentymetrowego odstępu między kabiną sauny a ścianami pomieszczenia oraz o zabezpieczeniu jej od spodu przed wilgocią, np. poprzez osadzenie jej na aluminiowych profilach.
Sauna fińska czy infrared: która tańsza?
Decydując się na tradycyjną saunę fińską, należy przygotować się na koszt rzędu 6000-8000 zł (oczywiście są też dostępne bardzo luksusowe i droższe kabiny, np. łączące funkcje sauny i natrysku). Sauna infrared o podobnym standardzie jest dwukrotnie tańsza.
Użytkowanie w obu przypadkach nie jest kosztowne. Piec elektryczny – przyjmując standardowy wymiar kabiny 200 x 200 cm – podczas nagrzewania i kąpieli pochłania ok. 4 kWh energii (średni koszt 1 kWh w 2013 roku to 0,58 zł). Im mniejsza kabina, a zatem – moc pieca – tym tańsza kąpiel. Pamiętajmy też, że koszt seansu, dzieli się na liczbę osób jednocześnie zażywających kąpieli w saunie.