Gorąco? Przydałby się wiatrak. Podpowiadamy, które urządzenie warto wybrać
Zadaniem wentylatora jest wprowadzenie powietrza w ruch. Mieszkanie, biuro lub warsztat, które mocno się nagrzewają, stają się niemal piekarnikiem, a długotrwałe przebywanie w mocno przegrzanych pomieszczeniach może być szkodliwe dla zdrowia. Które urządzenie przyniesie nam ulgę?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Wentylator, cyrkulator, klimator – czym się różnią?
Wentylator to najszersza kategoria, która oznacza urządzenia, które powodują powstanie orzeźwiającego wiatru za pomocą ruchomych skrzydeł.
Zadaniem cyrkulatora jest doprowadzić do cyrkulacji, czyli równomiernego rozprowadzenia i ciągłego ruchu powietrza w pomieszczeniu. Nie wpływa bezpośrednio na temperaturę, ale dzięki przemieszczaniu się powietrza w całym pokoju nie odczuwamy wysokiej temperatury tak mocno. Taki efekt daje automatyczna oscylacja, czyli funkcja pozwalająca na obracanie się wentylatora na boki. Dzięki temu wentylator zapewnia równomierne chłodzenie na większej powierzchni.
Klimator jest podobnym urządzeniem, ale ze zbiornikiem na wodę, która w połączeniu z wiatrakiem lub wiatrakami daje orzeźwiającą bryzę. W tym przypadku warto wiedzieć, że przyjemny chłód dodatkowo podnosi wilgotność w danym pomieszczeniu. Jeśli występował tam problem np. z pleśnią pojawiającą się na ścianach, ten rodzaj chłodzenia nie będzie odpowiedni. Nasz komfort w upalny dzień znacząco się podniesie.
Tradycyjny czy kolumnowy?
Tradycyjny wentylator to znany wszystkim wiatrak, którego metalowe lub plastikowe śmigła chłodzą punktowo. Idealne do niewielkich pomieszczeń, np. na biurko do pracy. Ich cena jest atrakcyjna, a chłodzenie możemy stopniować. Bez problemu postawisz go w dowolnym miejscu. Niedrogie modele, które kosztują poniżej 100 złotych, przyniosą ulgę w upalny dzień.
Najwyżej oceniane wentylatory są ciche, wydajne, niewielkie i mają dodatkowe opcje. Sterowanie pilotem i funkcja nawilżania powietrza to jedne z najbardziej przydatnych w czasie upałów. Droższe, ale mocniejsze są wentylatory kolumnowe. To kilka mniejszych wiatraków umieszczonych pionowo jeden nad drugim, dzięki czemu siła chłodzenia jest wyższa, a sam wentylator zajmuje mniej miejsca. Czy wielkość wiatraka ma znaczenie w wydajności wentylatora? Niekoniecznie, bo odpowiednia moc urządzenia w tym przypadku jest ważniejsza, a dodatkową zaletą jest dekoracyjny aspekt — to urządzenia o eleganckim, smukły wyglądzie.
Prawdziwy tajfun we własnym salonie?
Funkcja timera pozwala zaprogramować wentylatory tak, aby wyłączyły się po określony czasie np. w nocy. Najskuteczniejszym sposobem na ulgę latem daje wydajna i zadbana klimatyzacja. Jeśli nie mamy możliwości lub środków, aby zdecydować się na tę inwestycję, wystarczy skuteczny wentylator. Zaawansowane modele to prawdziwa ozdoba salonu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.