Trwa ładowanie...

Gont bitumiczny – dachowy kameleon

Jest dostępny w dużym wyborze wzorów i łatwo imituje inne materiały. Dlatego tak łatwo go dopasować do budynków o różnym charakterze. Gont bitumiczny na dachu wdzięcznie dopasowuje się do każdego typu elewacji.

Gont bitumiczny – dachowy kameleonŹródło: Shutterstock
dlj937m
dlj937m

Jest dostępny w dużym wyborze wzorów i łatwo imituje inne materiały. Dlatego tak łatwo go dopasować do budynków o różnym charakterze. Gont bitumiczny na dachu wdzięcznie dopasowuje się do każdego typu elewacji.

Chętnie przywdziewają go budynki murowane, tynkowane i drewniane. Czasem przypomina karpiówkę albo tradycyjny gont drewniany, czasem łupek, dachówki ceramiczne czy nawet blachę cynkowo-tytanową. Gont bitumiczny ma wiele wcieleń, a przy tym też inne zalety, które decydują o jego popularności. Tani, lekki i elastyczny jest łatwy w montażu.

Elastyczność form

Walory gontu bitumicznego doceniają ci, którzy wykładali nim dach o skomplikowanym kształcie. Doskonale sprawdza się on bowiem na trudnych, pełnych załamań powierzchniach z obniżeniami czy lukarnami. Układanie gontu bitumicznego nie daje też dużych strat materiału (można go dociąć w dowolnym miejscu). Ponadto sam montaż jest łatwy i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Stożkowate wieżyczki czy faliste spojenia powierzchni dachu nie są wyzwaniem – gont zawsze wygląda jak szyty na miarę.

Na małe i duże spadki

Kąt nachylenia powierzchni nie stanowi problemu w przypadku gontu bitumicznego – sprawdzi się on zarówno na stromym, jak i prawie płaskim dachu. Przy małym spadku, np. 15°, nie warto jednak kłaść pokrycia o wyrazistym deseniu, ponieważ nie będzie on dobrze widoczny sprzed domu. W tym przypadku na ogół wystarczy zainwestować jeszcze mniej w papę termozgrzewalną. Gont bitumiczny może zdobić zarówno dom, jak i znajdującą się przy nim wiatę lub altanę. Jest bowiem lekki i nie wymaga więźby o dużej nośności.

Powierzchnie i kształty

Gont bitumiczny jest zwykle wykończony posypką mineralną lub ceramiczną. Nowoczesne rodzaje tego typu materiałów dachowych pokrywa się także folią miedzianą czy cynkowo-tytanową. Gont bitumiczny jest dostępny w pasach wykrajanych na wzór prostokątów, trapezów czy łusek. Gama wzorów jest jednak znacznie bogatsza. To pokrycie występuje w wersjach jednobarwnych, głównie w naturalnych kolorach, a także cieniowanych oraz imitujących tradycyjne materiały.

dlj937m

Nowoczesna architektura

Jak każde pokrycie dachu, także gont bitumiczny trzeba dopasować do charakteru domu. W przypadku budynku o nowoczesnej stylistyce najlepiej wybrać pokrycie o jednolitej fakturze, eksponując co najwyżej miejsca łączeń. Idealny będzie też gont bitumiczny o miedzianym połysku, przypominający blachę. Wskazane są brązy i szarości, dopuszczalne niebieskości. Warto wybierać spośród prostych, geometrycznych kształtów płytek o dość dużych wymiarach.

Tradycyjne budownictwo

Wyrazisty wzór pokrycia i wysoki, strzelisty dach to idealny duet dla domów o starodawnym charakterze, gdzie masywne w wyglądzie pokrycie dodaje całości majestatu. Tu dobrze sprawdzają się odcienie czerwieni i zieleni. Gont bitumiczny doskonale radzi sobie z załamaniami powierzchni, gładko otulając je wybraną fakturą. W stylu dworkowym gont bitumiczny polecany jest jednak tylko wtedy, gdy elewacja nie jest zbyt bogato dekorowana – w takim zestawieniu może on bowiem wypaść zbyt skromnie, a nawet tandetnie. Styl rustykalny kocha cieniowane odmiany gontu bitumicznego, przechodzące od brązu w żółcienie, kojarzące się z dachami wyblakłymi na słońcu.

Ostatnie szlify

Wymarzona faktura i kolor dachu wymagają odpowiedniego wykończenia. W przypadku gontu bitumicznego producenci oferują wiele pomocnych w tym celu dodatków. Przykładowo: elementy do wykańczania koszy dachowych są zwykle pozbawione dekoracyjnych tłoczeń czy cieniowania. Jednak identyczny kolor – jak w przypadku wybranego gontu bitumicznego – sprawia, że nie rzucają się w oczy. Pasy okapowe są polecane do montowania na poszycie, które może wystawać spod pierwszego rzędu płytek gontowych na dachu. Gotowe elementy na wymiar mogą też służyć maskowaniu wywietrzników. Warto więc dopytać o rozszerzoną ofertę akcesoriów dla uzyskania zadowalających efektów.

Szukasz dostawcy materiałów lub ekipy do położenia dachówki? Wypełnij krótki formularz, a firmy z twojego rejonu same złożą ci oferty.

dlj937m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlj937m