Gdzie najlepiej ustawić wiatrak stojący? 7 podpowiedzi, jak korzystać z wentylatora
27.05.2024 14:40, aktual.: 03.06.2024 09:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiatrak stojący to niedroga, łatwa w obsłudze i bezmontażowa alternatywa dla klimatyzatorów. Chociaż jego wydajność jest mniejsza, jest kilka sposobów na zwiększenie efektywności chłodzenia. Warto sprawdzić, jak ustawić wiatrak stojący, by w pełni cieszyć się jego możliwościami.
1. Optymalny przepływ powietrza, czyli najlepsza lokalizacja wiatraka stojącego
Nie jest łatwo dobrze ustawić wentylator w taki sposób, aby z jednej strony nie przeszkadzał, a z drugiej zapewniał efektywne chłodzenie przez cały czas. To, o czym należy pamiętać w pierwszej kolejności, to zapewnienie optymalnej cyrkulacji. Ze względu na to, że urządzenie wciąga powietrze z tyłu, wiatrak stojący nie powinien znajdować się zbyt blisko ściany lub w rogu pomieszczenia. Najlepiej postawić go blisko okna lub korytarza. Jeśli jest tylko taka możliwość, warto go umieścić pośrodku pokoju, pomiędzy oknem a otwartymi drzwiami. To nie tylko zwiększy wydajność, ale również spowoduje, że ciepłe powietrze będzie wypychane na zewnątrz.
2. Uporządkowana, pusta przestrzeń wokół wiatraka
Nie bez powodu wentylator najlepiej ustawić pośrodku pomieszczenia – elementy wyposażenia, takie jak meble, półki czy firanki mogą zmniejszyć jego skuteczność. Szczególnie w upalne dni warto upewnić się, czy wokół urządzenia nie ma rzeczy, które mogłyby uniemożliwić wymianę powietrza.
Czasami dobrze jest delikatnie przemeblować pokój na sezon letni, aby zapewnić sobie komfortowe warunki i… niższe rachunki, ponieważ dobrze ustawiony wiatrak może działać na mniejszej mocy lub przez krótszy czas.
3. Zamknięte okna
Często można spotkać się z teorią, że otwieranie okien i ustawianie wentylatora tyłem do nich sprawia, że wymiana powietrza jest szybsza i skuteczniejsza, a tym samym komfort termiczny wyższy. Jest to jednak powszechny błąd. Jeśli na zewnątrz panuje upał i okna zostaną otwarte, to wiatrak spowoduje jedynie, że gorące powietrze będzie "wtłaczane" do środka. Co prawda intensywny strumień powietrza może dawać poczucie chłodu, ale jest ono chwilowe.
Otwieranie okien przy działającym wentylatorze ma sens jedynie w sytuacji, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w pomieszczeniu, jednak wtedy zwykle nie ma potrzeby korzystania z tego urządzenia.
4. Korzystanie z trybu omiatającego pomieszczenie
Wiatraki stojące, w zależności od wybranego trybu, mogą działać w sposób ruchomy lub nieruchomy. W pierwszym przypadku nieustannie obracają się o kilkadziesiąt stopni w jedną i w drugą stronę, omiatając pomieszczenie. Zdecydowanie zaleca się korzystanie z tej opcji, ponieważ dzięki temu można równomiernie rozprowadzać powietrze po całym pokoju, co prowadzi do obniżenia temperatury.
Popularnym błędem jest natomiast ustawianie wentylatora prosto na siebie i blokowanie trybu omiatającego. Skierowany bezpośrednio ruch powietrza może spowodować, że na skórze pojawi się uczucie chłodu. Będzie ono jednak mylące i szybko zniknie. Ponadto w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt zdrowe, ponieważ może doprowadzić do wysuszenia skóry.
5. Używanie dwóch lub więcej urządzeń
Jeśli pomieszczenie jest duże, to nawet wiatrak o najwyższej dostępnej mocy silnika może okazać się niewystarczający. Wtedy rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch niedużych, mobilnych wentylatorów, które zagwarantują znacznie lepszy przepływ powietrza.
W tym przypadku trzeba dobrze ustawić oba urządzenia. Jedno z nich może być zlokalizowane przy oknie, a drugie przy drzwiach, skierowane do środka pokoju. Najlepiej, aby każde z nich pracowało w trybie omiatającym pomieszczenie.
6. Wietrzenie pomieszczenia
Gdy na dworze panuje upał, jedną z ostatnich rzeczy, na jaką ma się ochotę, jest wpuszczanie do pomieszczenia gorącego powietrza z zewnątrz. Jednak regularne wietrzenie pokoju może pozytywnie wpłynąć na ogólną sprawność wentylatorów. W takiej sytuacji wystarczy zaledwie kilka minut, aczkolwiek warto otworzyć wszystkie okna w całym mieszkaniu czy biurze, by zapewnić przewiew powietrza.
Wietrzenie najlepiej przeprowadzić rano i potem powtarzać je jeszcze kilka razy, unikając jedynie pory, w której słońce najmocniej świeci, wpadając bezpośrednio do pomieszczenia. Na ten czas można wyłączyć wiatrak, aby nie pobierał prądu na marne.
7. Czyszczenie wentylatorów
Na łopatkach wentylatorów może osadzać się kurz, który nie dość, że po włączeniu urządzenia będzie rozprowadzać się po całym pokoju, to jeszcze może zmniejszyć wydajność wiatraka. Dlatego warto regularnie czyścić łopatki, np. podczas cotygodniowych porządków. W tym celu należy je przetrzeć szmatką zmoczoną w wodzie z delikatnym detergentem. Nie trzeba ich demontować, wystarczy odchylić przednią część obudowy, by dostać się do środka.
Jak korzystać z wentylatora, by zwiększyć wydajność urządzenia?
Mobilny wentylator to skuteczny sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Aby poprawić jego wydajność, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przed włączeniem urządzenia, a także później kilka razy w ciągu dnia, można wywietrzyć mieszkanie czy biuro. Jednak, gdy wiatrak działa, okna niech pozostaną zamknięte. Nie powinno się ustawiać wentylatora w rogu lub tyłem do ściany. Najlepiej, jeśli znajduje się na środku pokoju lub przy oknie. Gdy pomieszczenie jest duże, a moc urządzenia niewystarczająca, można użyć dwóch wentylatorów. Oprócz tego zaleca się regularnie usuwać kurz z łopatek.