Gazowe kotły kondensacyjne – Czy warto je montować?

Od nowoczesnych budynków wymaga się przede wszystkim energooszczędności i komfortu. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednio dobrane źródło ciepła. Wysokim wymaganiom mogą sprostać dobrej klasy gazowe kotły kondensacyjne.

Gazowe kotły kondensacyjne – Czy warto je montować?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.10.2018 | aktual.: 29.10.2018 12:16

Drugie co do wielkości (po żywności i napojach) wydatki w domowym budżecie polskich gospodarstw pochłaniają nośniki energii i ogrzewania – jak wynika z danych GUS, jest to nawet 19,5% wszystkich miesięcznych wydatków w przeliczeniu na jedną osobę. Już ta statystyka pokazuje, jak istotne dla domu jest dobranie odpowiedniego ogrzewania. Przemawiają za tym nie tylko kwestie finansowe, ale również aspekt związany z komfortem. Sposób produkcji ciepła rozprowadzanego do grzejników i ciepłej wody dostarczanej do kranów powinien być jednocześnie energooszczędny i niezawodny; musi też zapewniać komfort użytkowania. Do wygodnego ogrzewania wody można wykorzystać na przykład gazowy kocioł kondensacyjny i zasobnik c.w.u.

Jak działa gazowy kocioł kondensacyjny?

Aby zrozumieć zalety gazowego kotła kondensacyjnego, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak działa takie urządzenie – to właśnie sposób funkcjonowania wpływa na jego wysoką wydajność i energooszczędność. Istotą kotłów kondensacyjnych jest to, że potrafią schładzać spaliny nawet do 30°C, co pozwala im wykorzystywać energię ze spalania gazu zdecydowanie skuteczniej niż robią to tradycyjne kotły. W tych ostatnich duża część ciepła jest tracona i emitowana do atmosfery przez komin. Natomiast kotły kondensacyjne – dzięki znacznemu obniżeniu temperatury spalin – doprowadzają do skraplania (kondensacji) pary wodnej zawartej w tych spalinach. To powoduje oddawanie ciepła, a zatem pojawia się dodatkowa energia, którą można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i do uzyskiwania c.w.u.

Zalety gazowych kotłów kondensacyjnych

Z przedstawionego wyżej sposobu działania gazowego kotła kondensacyjnego wynika największa zaleta gazowego ogrzewania – bardzo wysoka, niemal stuprocentowa sprawność. To oznacza, że energia spalania gazu prawie w całości jest wykorzystywana do ogrzewania wody i domu. Dzięki temu do ogrzania tej samej ilości wody potrzeba zatem mniej energii niż w przypadku innych kotłów. To z kolei przekłada się na wysoką energooszczędność (niższe są koszty ogrzewania) i znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego niż generują inne typy kotłów. Gazowy kocioł kondensacyjny pozwala odzyskać około 11% energii, co przekłada się na zmniejszenie zużycia gazu nawet o 20% rocznie. W rezultacie czteroosobowa rodzina, mieszkająca w domu o powierzchni 120 mkw. może zaoszczędzić na opłatach za gaz około 560 zł rocznie.

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym jest właściwie bezobsługowe – wszystkim steruje zaawansowana automatyka. Poza tym w domu nie ma nieprzyjemnego zapachu lub zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw stałych. Montując zatem tego rodzaju kocioł, mieszkańcy zapewniają sobie wysoki komfort użytkowania. To ważna kwestia, ponieważ dziś lokatorzy szukają często nie tylko taniego, ale także wygodnego systemu ogrzewania. Tymczasem gazowy kocioł kondensacyjny zapewnia właśnie połączenie oszczędności (wysoka sprawność pozwala ograniczyć zużycie gazu) i komfortu (obsługa takiego pieca jest wygodna). Na te cechy kotłów zwraca uwagę i dobrze je pokazuje ostatnia kampania jednego z liderów rynku grzewczego – firmy Ariston. Mowa tu o kampanii „Comfort Challenge”, w której trzech specjalistów z różnych krajów wyjeżdża na wyspę Disko na Grenlandii, gdzie powstaje dom z prefabrykatów dla naukowców pracujących w tamtejszej stacji badawczej. Panują tam bardzo niesprzyjające warunki – niska temperatura, częste zamiecie śnieżne i brak słońca przez 2 miesiące w roku. Ze względu na to, że zasoby gazu, wody i prądu są tam małe, zostaje wybrany do zamontowania właśnie gazowy kocioł kondensacyjny, którym można łatwo sterować za pomocą aplikacji w smartfonie. Taki kocioł nie tylko ogrzewa, ale daje także poczucie komfortu. Przesłaniem tej kampanii są słowa, które wypowiada na końcu jeden ze specjalistów wysłanych przez Ariston: „Komfort to nasze wyzwanie, któremu musimy sprostać”. Żadne wyzwanie nie jest niemożliwe i to właśnie potwierdza nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny.

Obraz
© Materiały prasowe

Gazowe kotły kondensacyjne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Warto teraz przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie można znaleźć na rynku gazowych kotłów kondensacyjnych. W dobrze zaopatrzonych sklepach jest zwykle do wyboru bardzo wiele modeli tych urządzeń. Niektórzy producenci proponują kotły niezwykle zaawansowane i wyposażone w najnowocześniejszą technologię (np. Ariston Alteas One Net). Są to nierzadko bardzo eleganckie modele o niebanalnym wzornictwie, które można bez problemu zamontować na przykład w nowoczesnej łazience.

Wysokiej jakości gazowe kotły kondensacyjne posiadają najczęściej bardzo dobrej jakości wymienniki ciepła ze stali nierdzewnej, a w nich duże sekcje przepływowe. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ wszystko to wpływa na wysoki współczynnik przenikania ciepła. Warto przy okazji zwrócić również uwagę na to, by obudowa kotła była solidna i wytrzymała. Doskonale sprawdza się eleganckie, odporne na zarysowania szkło hartowane. Dobre kotły potrafią sprostać także potrzebom najbardziej wymagających użytkowników i zapewnić im wygodę. Przykładem może być konieczność szybkiego podgrzania wody, w czym pomocne są specjalne funkcje (np. opcja Comfort w kotłach Ariston). W takim przypadku wymiennik jest stale gorący i gotowy w każdej chwili podgrzać przepływającą wodę.

Nowoczesne modele gazowych kotłów kondensacyjnych często są wyposażone również w łatwe i intuicyjne sterowanie. Producenci nierzadko wyposażają je w duże panele dotykowe, a nawet w moduły Wi-Fi. Dzięki tym ostatnim można łatwo sterować kotłem za pomocą aplikacji w smartfonie i z dowolnego miejsca zarządzać temperaturą w domu. Do tego niektóre aplikacje pozwalają również monitorować zużycie energii, co ułatwia efektywne planowanie jej wykorzystania. Nie bez znaczenia jest także długość gwarancji. Niektórzy producenci (np. wspomniany już Ariston) oferują nawet 8 lat ochrony.

Gazowy kocioł kondensacyjny może być bardzo dobrą alternatywą dla innych sposobów ogrzewania domu i c.w.u., chociażby ze względu na oszczędność zużycia gazu. Jednak wybór takiego kotła nie powinien być dziełem przypadku, ale decyzją przemyślaną, poprzedzona analizą zapotrzebowania na ciepło.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)