Trwa ładowanie...

Garderoba, spiżarnia, schowek - o funkcjach pomieszczeń użytkowych

Garderoba, spiżarnia, schowek - o funkcjach pomieszczeń użytkowychŹródło: shutterstock.com
d16rke7
d16rke7

Jeżeli mamy więcej przestrzeni użytkowej, możemy wygospodarować kilka oddzielnych pomieszczeń, które będą służyły do przechowywania różnego rodzaju rzeczy. W praktyce zdarza się czasem, że garderoba pełni również funkcję schowka, a spiżarnia często staje się składowiskiem różnorakich sprzętów. Tymczasem każde z tych pomieszczeń ma swoje przeznaczenie i – jeżeli mamy ku temu warunki, warto nie łączyć ich funkcji na jednej przestrzeni użytkowej.

Garderoba jest miejscem przechowywania odzieży, często służy nam również do ubierania i przebierania się. Ze względu na dedykowane wyposażenie, nie jest wskazane przechowywanie tam innych rzeczy, które - wstawione do niej, zabierają wiele z miejsca, które mogłoby być wykorzystane na drążki, półki itp. Czasem jednak – w sytuacji braku innych, lepszych pomieszczeń, również tam przechowujemy drabinki, odkurzacze, czasem nawet większe sprzęty. Garderoba powinna być miejscem czystym, niemal sterylnym, w którym panuje porządek i nic niepotrzebnego nie poniewiera się po podłodze – chodzimy w niej czasem boso, zakładamy ubrania wyjściowe, okolicznościowe i musimy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Wszystkie pozostałe przedmioty powinny znajdować się we właściwych sobie miejscach.

Na temat przeznaczenia spiżarni nie ma co spekulować, ten magazynek żywności przewijał się nawet w bajkach. Zazwyczaj można sobie pozwolić na jego urządzenie w domach, zdarza się również – choć rzadko, w mieszkaniach. Wtedy czasem jego funkcję pełni wydzielona część piwnicy. Oczywiście najlepiej, by była ona ulokowana właśnie w miejscu o temperaturze niższej, niż w mieszkaniu, czyli dobrze nadaje się wspomniana piwnica, pomieszczenia zlokalizowane na poziomach 0 czy -1, w okolicach garażu itp. Powinny być dobrze wentylowane, a także raczej zacienione, co ma znaczenie przy przechowywani żywności. Nierzadko w spiżarni znajduje się lodówka czy zamrażarka, nieco mebli – głównie szafek i regałów. Mając możliwość urządzenia spiżarni, możemy czuć się prawdziwymi wybrańcami losu – dzięki temu możemy znacznie odchudzić zawartość szafek kuchennych, a nawet zmniejszyć rozmiary samej zabudowy.

Schowek może być uniwersalnym magazynkiem na najróżniejsze przedmioty. Może posiadać formę zwykłej szafy, jednakże z przeznaczeniem innym niż ubraniowe. Uzyskać go można poprzez zabudowanie najmniejszej nawet wnęki, czasem wystarczy samo jej oblistwowanie i zawieszenie frontów na zawiasach przykręconych do tych listew. Po zamocowaniu kilku półek mamy już szafkę magazynową na drobne sprzęty domowe typu odkurzacz, deska do pracowania, żelazko, drabinka itp., jak również różnorakie narzędzia. Czasem funkcję schowka pełni oddzielny moduł w większej szafie.

Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią, możemy wygospodarować niezależne pomieszczenie z przeznaczeniem na schowek. Jest to opcja najbardziej komfortowa. Da się wtedy pomieścić szereg różnorakich akcesoriów bez obawy, że każdy nasz ruch spowoduje przewracanie się wszystkiego dokoła. Również warto w tym wypadku pomyśleć o jakichś regałach, np. do samodzielnego montażu wg określonych potrzeb, które zazwyczaj mają bardzo dużą nośność. Ustawimy na nich naprawdę dużo rzeczy, zaś większe – typu drabinka, narty, możemy umieścić w różnych wnękach bądź zwyczajnie oprzeć o ścianę. W tego rodzaju pomieszczeniach sprawdzają się również mocowane do sufitu organizery na przechowywanie zwłaszcza gabarytowych, lecz niezbyt ciężkich przedmiotów.

d16rke7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16rke7