Garażowa wyprzedaż mebli, czyli oddaj to, co zbędne w aranżacji wnętrz

Garażowa wyprzedaż mebli, czyli oddaj to, co zbędne w aranżacji wnętrz

Jeśli w mieszkaniu ciągle brakuje ci miejsca, zastanów się, czy w twoich wnętrzach nie ma zbędnych mebli. Może jest to przestawiany z kąta w kąt stolik, a może mało praktyczna toaletka? Czasem warto się czegoś pozbyć, by w efekcie zyskać cenną przestrzeń.

Jeśli w mieszkaniu ciągle brakuje ci miejsca, zastanów się, czy w twoich wnętrzach nie ma zbędnych mebli. Może jest to przestawiany z kąta w kąt stolik, a może mało praktyczna toaletka? Czasem warto się czegoś pozbyć, by w efekcie zyskać cenną przestrzeń.
Sugerując się znajomym układem w aranżacji wnętrz, często stawia się stoliki kawowe po obu stronach sofy lub przed nią. Zwykle kończy się to jednak tak, że meble te stają się składowiskiem różnych, mało istotnych drobiazgów. Tymczasem praktycznie powinny służyć tylko temu, by ustawić tam lampę lub odłożyć na chwilę filiżankę z herbatą. W tym celu z powodzeniem wystarczą drewniane podłokietniki na poręczach sofy. Jako oświetlenie do czytania sprawdzą się natomiast naścienne reflektorki lub lampa podłogowa na wysięgniku. Funkcjonalność pozostanie ta sama, a oszczędność przestrzeni będzie znaczna.

1 / 6

Ekspozycja za szkłem

Obraz
© projekt: Superpozycja Architekci, foto: Przemek Skóra/www.goodshot.pl

Przeszklone witryny zmuszają do tego, aby ustawiać na nich tylko atrakcyjne przedmioty. Czasem wyszukuje się bibeloty na siłę, by czymś zapełnić przestrzeń za szybką. Tymczasem część dekoracji mogłaby znaleźć inną lokalizację w mieszkaniu (lub w ogóle z niego zniknąć), a w miejscu niepraktycznych mebli mogłyby stanąć regały z pełnymi frontami, zapewniające w aranżacji wnętrz dodatkową przestrzeń do przechowywania zwykłych rzeczy.

2 / 6

Wspólne biesiady

Obraz
© projekt: Meblościanka Studio, foto: MAWA FOTOGRAFIA

W większości domów duży stół jest potrzebny tylko kilka razy w roku na czas rodzinnych imprez. Tymczasem zajmuje on dużo miejsca, a przeciętnej rodzinie na co dzień wystarczyłby mniejszy, np. czteroosobowy. Jeśli nie masz w domu osobno wydzielonej jadalni, lepiej zainwestuj w mniej okazały stół rozkładany. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup dwóch niewielkich, identycznych stołów, z których drugi może stanąć w innym pomieszczeniu, pełniąc tam np. funkcję biurka czy blatu do pracy. Na potrzebę towarzyskich spotkań takie meble łatwo jest przenieść i złączyć w salonie. Zamiast ciężkich, tapicerowanych krzeseł lepiej natomiast wybrać lekkie, dobrze wyprofilowane, dające się łatwo sztaplować i przechowywać.

3 / 6

W sypialni

Obraz
© SW studio

Trudno pogodzić małą sypialnię z chęcią posiadania komfortowego, szerokiego łóżka... o ile uważasz za konieczne ustawienie po jego obu stronach stolików nocnych. Te zajmujące niemało miejsca meble z powodzeniem można zastąpić półką nad zagłówkiem. Nie może ona tylko znaleźć się zbyt wysoko nad głową - wystarczy tyle, by siedząc pod kołdrą, swobodnie sięgnąć do niej ręką. Będzie to wygodna przestrzeń, by odłożyć piloty do telewizora lub książkę. Na półce czy ścianie można zamontować reflektorki lub ledowe lampki. A jeśli lubisz jeść lub popijać herbatę w łóżku, spraw sobie składany, niekłopotliwy w przechowywaniu stolik śniadaniowy.

4 / 6

Jadalnia w kuchni

Obraz
© ADD DESIGN

Stół wciśnięty w kuchenne aranżacje to dla wielu znajomy widok. Takie meble nawet w kuchniach otwartych na salon często niepotrzebnie zajmują zbyt wiele miejsca. Zamiast nich lepiej zaplanować węższy barek z hokerami. Przy jego blacie z powodzeniem będzie można wypić kawę, zjeść obiad, przejrzeć poranną gazetę, a także wykonać prawie wszystkie kuchenne czynności na siedząco.

5 / 6

Przechowywanie ubrań

Obraz
© razoo-architekci

Przepastne szafy z półkami to wbrew pozorom mało komfortowe rozwiązanie. I chociaż takie meble zwykle prezentują się dobrze i mieszczą dużo rzeczy, znacznie utrudniają do nich dostęp. Trzymanie ubrań w dwóch rzędach nie jest na co dzień komfortowe, zwłaszcza że mało kto ma posegregowane jeansy, T-shirty czy bluzy sezonowo, większość ubrań jest całoroczna. Zamiast głębokiej szafy z półkami lepiej wybrać węższą z drążkiem i wieszakami, na których ulubione ciuszki są zawsze łatwo dostępne i się nie gniotą. W przypadku głębszych mebli sprawdzą się szuflady i wysuwane drążki prostopadłe do tylnej ściany szafy.

6 / 6

Elegancka toaletka

Obraz
© Martaperska.pl

Toaletka? Tak, pod warunkiem że masz na nią dużo miejsca w sypialni lub salonie kąpielowym i zagwarantujesz wokół niej dobre oświetlenie. Jeśli jednak wnętrze nie spełnia takich wymagań, lepiej wybij ją sobie z głowy. Praktyczniejsza będzie odpowiednio zaaranżowana przestrzeń na blacie w łazience, gdzie wykonasz równie perfekcyjny makijaż, nie zajmując przy tym dodatkowego miejsca. Prawda jest taka, że przechowywanie podręcznych kosmetyków nie wymaga wstawiania dodatkowych mebli.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)