Trwa ładowanie...
garaż

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku? Porównujemy koszty

Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym a wpisanym w bryłę domu nie jest prosty. Oba rozwiązania mają wady oraz zalety. O budowie konkretnego typu garażu powinny decydować warunki na działce. Równie istotne będą koszty całego przedsięwzięcia. Ile kosztuje budowa garażu w obu przypadkach?

Share
Garaż wolnostojący czy w bryle budynku? Porównujemy koszty
Źródło: Shutterstock
d1zp9jv
Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym a wpisanym w bryłę domu nie jest prosty. Oba rozwiązania mają wady oraz zalety. O budowie konkretnego typu garażu powinny decydować warunki na działce. Równie istotne będą koszty całego przedsięwzięcia. Ile kosztuje budowa garażu w obu przypadkach?

Zalety i wady garażu wpisanego w bryłę budynku

Największą zaletą garażu wpisanego w bryłę budynku jest oszczędność miejsca na działce. To szczególnie istotne w przypadku niewielkich parceli. Czasem garaż w bryle budynku jest po prostu koniecznością wynikającą z braku wolnej przestrzeni użytkowej. Budowa domu z garażem zyskała dużą popularność. Za tego typu rozwiązaniem przemawia kilka czynników. Garaż buduje się wraz z domem, co pozwala na pewne oszczędności. Ponadto, do samochodu dostaniemy się suchą stopą nawet podczas deszczu czy śnieżycy. Co więcej, nie trzeba go wówczas ogrzewać. Ciepło i tak przedostanie się do niego przez ściany budynku.

d1zp9jv

Sprawdź też: <a href="http://dom.wp.pl/brama-garazowa-automatyczna-czy-reczna-6098125294658689a">Brama automatyczna czy ręczna? Wady i zalety obu rozwiązań</a>

Garaż w bryle może być wpisany w poziom parteru, co jest najbardziej opłacalne pod względem kosztów ogrzewania. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest ograniczenie powierzchni użytkowej domu. Dlatego niektórzy decydują się na budowę garażu w dodatkowym podpiwniczeniu. Niestety konieczność wykonania dodatkowych wykopów i rozprowadzenia izolacji przeciwwilgociowej podniesie koszt inwestycji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ocenić warunki glebowe i wykonać kosztorys inwestorski. Jeśli planujesz budowę domu na terenach gliniastych lub podmokłych, wykonanie podpiwniczenia garażowego wygeneruje dodatkowe wydatki.

Niezależnie od specyfiki garażu wpisanego w bryłę domu trzeba pamiętać o wykonaniu wydajnej wentylacji i oddzieleniu strefy garażowej. W przeciwnym wypadku pojawi się ryzyko, że spaliny będą się dostawać do wnętrza domu. Jest to uciążliwość, która przemawia za budową garażu wolnostojącego.

Garaż wolnostojący – za i przeciw

Garaż wolnostojący nie zmniejsza powierzchni domu. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większych działek. Spaliny z samochodu wydostają się na zewnątrz i nie zanieczyszczają powietrza w budynku. Dodatkowym atutem jest zapewnienie większego komfortu domownikom, którzy nie będą słyszeć hałasu silnika ani głośnych napraw. Garaż wolnostojący można wybudować nawet w większej odległości od domu. Jest to szczególnie korzystne na dużych działkach. Niestety takie rozwiązanie ma także swoje wady. Garaż wolnostojący wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego lub zgłoszenia budowy (dotyczy budynków o powierzchni do 35 m2). Budowa w oparciu o pozwolenie wygeneruje dodatkowe koszty, np. wydatki na wynagrodzenie kierownika budowy. Dodatkowym obciążeniem będzie też zakup projektu budowlanego.

Ile kosztuje garaż wolnostojący?

Obliczyliśmy, ile kosztuje budowa garażu murowanego o powierzchni 30 m2 (powierzchnia ta uwzględnia przyległe pomieszczenie gospodarcze). Przy użyciu materiałów ze średniej półki cenowej i zatrudnieniu niedrogich fachowców łączny koszt takiej inwestycji wyniesie ok. 43 tys. zł. Poszczególne wydatki prezentują się następująco:

Konstrukcja garażu:

  • Fundamenty – usuwamy humus, wykonujemy standardowe ławy fundamentowe, ściany fundamentowe z bloczka betonowego, izolację termiczną, płytę chudego betonu oraz podbudowę z podsypki piaskowej. Za całość prac zapłacimy ok. 7,8 tys. zł (wraz z robocizną).
  • Ściany nośne – całkowita powierzchnia ścian nośnych wynosi 45 m2. Do prac wykorzystujemy bloczki ceramiczne. Całość prac powinna zamknąć się w kwocie 4 tys. zł.
  • Ściany działowe – koszt wymurowania ścian działowych z bloczków ceramicznych nie powinien przekroczyć 1,3 tys. zł.
  • Strop – wykonanie stropu drewnianego pochłonie 8,2 tys. zł.
d1zp9jv

Za konstrukcję garażu trzeba więc zapłacić ok. 21 tys. zł.

Dach

Przy założeniu, że dach ma prostą, dwuspadową konstrukcję, za wykonanie więźby, poszycie z membrany oraz blachodachówkę zapłacisz niecałe 7,9 tys. zł (wraz z robocizną). Do kosztów trzeba także doliczyć rynny z PCV, które będą dodatkowym wydatkiem rzędu 1 tys. zł. Wykonanie konstrukcji dachowej nie powinno przekroczyć kwoty 9 tys. zł.

Koszty stolarki zewnętrznej

W garażu oraz przyległych do niego pomieszczeniach gospodarczych znajdą się plastikowe okna o łącznej powierzchni 6 m2. Zapłacimy za nie ok. 2,5 tys. zł. Zakup oraz montaż drzwi stalowych zamknie się w kwocie 2,3 tys. zł. Ostatnim wydatkiem związanym ze stolarką będzie brama rozwieralna. Średni koszt zakupu i montażu to 1,5 tys. zł. Stolarka do garażu kosztuje łącznie ok. 6,3 tys. zł.

Wykończenie wnętrza

W zakres prac wchodzi wykonanie posadzki (koszt rzędu 1,8 tys. zł), nałożenie tynku cementowo-wapiennego (3,3 tys. zł) oraz rozciągnięcie instalacji elektrycznej. Montaż 15 punktów elektrycznych będzie kosztować ok. 1,5 tys. zł. Za podstawowe wykończenie trzeba zapłacić 6,6 tys. zł.

d1zp9jv

Łączny koszt budowy garażu wolnostojącego z pomieszczeniami gospodarczymi o powierzchni 30 m2 wyniósł niespełna 43 tys. zł. Budowa przeprowadzona przy użyciu najtańszych materiałów zredukowałaby wydatki do 36 tys. zł.

To cię też zainteresuje: <a href="http://dom.wp.pl/piekne-bramy-garazowe-trudno-oderwac-wzrok-6098152969106561g">Brama garażowa nie musi być brzydka! Od tych trudno oderwać wzrok!</a>

Pewne oszczędności można również poczynić na kosztach robocizny. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy. Po wypełnieniu formularza otrzymujesz oferty od lokalnych firm i sam decydujesz, czy i którą z nich wybrać.

Pamiętaj też, że do kosztów całkowitych należy doliczyć projekt budowlany (średnio ok. 1,5 tys. zł).

Na czym zaoszczędzisz podczas budowy garażu wpisanego w bryłę budynku?

Zarówno fundamenty, jak i ściany garażu w bryle domu będą nieco tańsze (w przeliczeniu na metr kwadratowy). Dodatkowe oszczędności wynikają z braku konieczności budowy zadaszenia. Nad garażem znajduje się strop pierwszego piętra. Rozciągnięcie instalacji elektrycznej także będzie nieco tańsze. Warto je wykonać przy okazji budowy domu, co pozwoli na wynegocjowanie lepszej stawki z wykonawcą.

d1zp9jv

Cena stolarki i wykończenia wnętrza garażu jest porównywalna. Podczas budowy garażu w bryle budynku nie trzeba kupować dodatkowego projektu, w portfelu zostanie zatem kolejne 1,5 tys. zł. Jedynym dodatkowym wydatkiem jest wykonanie szachtów wentylacyjnych, nie jest to jednak zbyt duża kwota. Za dołączenie dodatkowej wentylacji zapłacisz do 1 tys. zł.

Do precyzyjnego określenia kosztów budowy garażu w bryle budynku potrzebna jest analiza projektu budowlanego. To jedyny sposób na dokładne oszacowanie skali wydatków. Jednak analizując orientacyjne stawki, można przyjąć, że taka inwestycja stanie się wydatkiem rzędu 800-1000 zł/m2. Zatem za wybudowanie prostego garażu o powierzchni 30 m2 przyszłoby ci zapłacić ok. 24-30 tys. zł. Jest to o ponad jedną trzecią mniej niż w przypadku garażu wolnostojącego. Można więc śmiało założyć, że garaż wpisany w bryłę domu jest opcją bardziej ekonomiczną.

d1zp9jv

Podziel się opinią

Share
d1zp9jv
d1zp9jv