Trwa ładowanie...

Garaż wolno stojący, wbudowany w bryłę czy dostawiony do boku domu?

Budowa domu – zwłaszcza oddalonego od środków komunikacji publicznej – pociąga za sobą konieczność posiadania samochodu. Najchętniej jako jego schronienie wybieramy garaż. Może być on połączony z domem lub usytuowany osobno. Jakie rozwiązanie wybrać?

Garaż wolno stojący, wbudowany w bryłę czy dostawiony do boku domu?Źródło: Pracownia Domy z Wizją
d44oqav
d44oqav

Budowa domu – zwłaszcza oddalonego od środków komunikacji publicznej – pociąga za sobą konieczność posiadania samochodu. Najchętniej jako jego schronienie wybieramy garaż. Może być on połączony z domem lub usytuowany osobno. Jakie rozwiązanie wybrać?

O tym, czy garaż ma być połączony z budynkiem mieszkalnym, decyduje przede wszystkim wielkość działki. Osobny budynek garażu wymaga dużej działki - gdy jest on połączony z domem, oszczędza miejsce na posesji. Niebagatelny wpływ na wybór rozwiązania ma również nasz styl życia. Jeżeli masz małe dzieci czy korzystasz z samochodu wielokrotnie w ciągu dnia lub wracasz do domu późno, wygodniejszym rozwiązaniem będzie garaż wpisany w bryłę budynku lub dostawiony do niej. Decydując się na tego typu rozwiązanie, zwróć uwagę, by duża brama garażowa była zrównoważona rozbudowaną strefą wejścia – to pozwoli utrzymać harmonię elewacji wejściowej. Właścicieli kilku samochodów i motocykli nie zadowoli jedno- lub dwustanowiskowy garaż wbudowany w bryłę domu. Odpowiednim rozwiązaniem dla nich będzie duży kilkustanowiskowy garaż mieszczący się w niezależnym budynku, który jednocześnie pełni funkcję amatorskiego warsztatu samochodowego, a także „domku ogrodnika”.

Garaż z boku domu

**

**

d44oqav

Dostawianie garażu do boku domu to dzisiaj najczęściej stosowane rozwiązanie. Za jego stosowaniem przemawia ekonomia – jest ono tańsze, gdyż oszczędza powierzchnię działki. Pozwala także obniżyć koszty budowy domu – jedna ze ścian garażu łączy go z częścią mieszkalną, mają też wspólne instalacje. Chociaż jest on ściśle powiązany z częścią mieszkalną, to jednak jego bryła jest wyodrębniona i podporządkowana budynkowi głównemu – niższa i mniej okazała. Garaż nie musi być tak wysoki jak pomieszczenia, w których na stałe przebywają ludzie – wystarczy, by miał on wysokość 2,2 m, dlatego można nad nim zaprojektować pomieszczenie mieszkalne. Będzie on jednak na poziomie nieco niższym niż pomieszczenia drugiej kondygnacji, gdyż strop nad garażem zostanie również niżej położony. Gdy część garażowa przekryta jest dachem płaskim, warto nad nim zaprojektować taras. Połączenie garażu z częścią mieszkalną wymaga także zaprojektowania odpowiedniej strefy buforowej, tak by stworzyć barierę dla spalin i chłodu napływającego
do wnętrza domu z garażu. Taka funkcję może pełnić kotłownia lub szatnia. By przez garaż nie uciekało ciepło z wnętrza domu, należy też zadbać o zamontowanie enrgooszczędnej bramy garażowej, która będzie droższa od modelu bez właściwości termoizolacyjnych.

Garaż wbudowany w bryłę domu

Wpisanie garażu w bryłę budynku mieszkalnego jest wyróżnikiem nowoczesnej architektury. Garaż jest wówczas integralnym elementem budynku, przekrytym tym samym dachem co część mieszkalna. Jego usytuowanie na poziomie parteru wymaga jednak dość szerokiej działki, gdyż wiąże się z horyzontalnym ułożeniem bryły domu. Najczęściej są to budynki zaprojektowane na planie wydłużonego prostokąta, bliskie architekturze pawilonowej oraz budynkom industrialnym przekrytych dachami płaskimi, pulpitowymi lub dwuspadowymi. W tego typu rozwiązaniach garaż i strefa mieszkalna mają wspólny strop. Wtedy nad garażem można zaplanować sypialnię lub łazienkę będącą elementem strefy nocnej, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Niewielka działka położona w gęstej zabudowie miejskiej może wymusić zaprojektowanie garażu na poziomie piwnicy. Takie jego położenie również nie oddziałuje na kształt bryły budynku, jednak wpływa na znaczne podwyższenie kosztów budowy domu. Wymusza również odpowiednie ukształtowanie i wykonanie zjazdu do garażu. Usytuowanie garażu w bryle domu - niezależnie, czy na poziomie parteru, czy też w piwnicy - wymaga spójnego połączenia estetycznego z częścią mieszkalną. Warto więc, by front bramy garażowej nawiązywał kolorystyką, rodzajem materiału lub układem graficznym do pokrycia dachu, materiałów elewacyjnych czy też stolarki okiennej i drzwiowej. Ze względów teromoizolacyjnych konieczne jest także, by każda wspólna z częścią mieszkalną przegroda miała takie same parametry cieplne jak ściany i stropy w głównej bryle budynku.

d44oqav

Garaż wolno stojący

**

**

Chociaż jego forma architektoniczna w znacznie mniejszym stopniu jest podporządkowana stylowi domu, to jednak powinien on nawiązywać do budynku mieszkalnego. Wolno stojący garaż to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku wyboru projekt domu czerpiącego z tradycyjnych wzorców bliskich choćby architekturze dworkowej. Warto tak zaplanować jego usytuowanie, by droga do domu nie była zbyt długa – wówczas przeniesienie zakupów czy poruszanie się między domem a garażem przy niesprzyjającej aurze nie będzie kłopotliwe.

Gdy garaż jest w pobliżu domu, łatwiej też doprowadzić do niego instalacje. Ponieważ nie musi on mieć okien, można go usytuować nawet w odległości 3 m od posesji sąsiada. Garaż wolno stojący pozwala też na rozłożenie kosztów budowy domu – w przeciwieństwie do garaży połączonych z budynkiem mieszkalnym nie trzeba go budować i wykańczać jednocześnie.

d44oqav
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44oqav