Trwa ładowanie...

Funkcjonale szafki - sprawdzone rozwiązania

Funkcjonale szafki - sprawdzone rozwiązaniaŹródło: shutterstock
d3zc3at
d3zc3at

Któż z nas nie miał kiedyś problemu z przechowywaniem naczyń w kuchni? Miski, durszlaki, sitka czy wszelkie blendery i tostery, łącznie zajmują sporo miejsca. By mieć do nich łatwy dostęp i wszystko było na swoim miejscu, warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach. Na szczęście oferta producentów mebli kuchennych jest bardzo bogata, więc jest w czym wybierać.

Najpopularniejsze zestawy mebli kuchennych opierają się na trzech podstawowych konstrukcjach: szafki dolne, szafki górne oraz tzw. układy specjalne – zaliczamy do nich wszelkie szuflady, oparte na nowoczesnych uzbrojeniach – zawiasach, prowadnicach oraz systemy cargo czy specjalne kosze, niezastąpione przy tzw. szafkach trudno dostępnych np. narożnych.

Szafki dolne

Obecnie nie stosuje się już w nich tradycyjnych półek, ze względu na niską funkcjonalność. By wyciągnąć daną rzecz z tylnej części półki, po pierwsze trzeba się schylić, po drugie wyjąć wszystkie rzeczy, które są usytuowane od frontu. To jest bardzo uciążliwe. Dlatego w dolnych układach szafek proponuje się raczej konstrukcje wysuwane – najczęściej różnej wielkości szuflady. Służą one do przechowywania zarówno sztućców, zastawy stołowej jak i garnków. Nowoczesne systemy prowadnic, sprawiają, że nawet najbardziej obciążona szuflada nie przysporzy nam problemów podczas wysuwania.

Szafki górne

Najczęstszym błędem w tej grupie szafek jest montowanie ich na niewłaściwej wysokości. Sprawia to, że górne półki w tej grupie szafek nie są w zasadzie dostępne. Oczywiście można je wykorzystać na rzadko używane sprzęty czy zapas produktów spożywczych, ale jeśli jest taka możliwość warto ułatwić sobie do nich dostęp. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu obniżenie szafek. Wtedy istnieje jednak ryzyko, że podczas pracy przy blacie, będziemy uderzać głową w górne szafki. Rozwiązaniem jest tutaj wysunięcie nieco do przodu dolnego ciągu szafek albo przynajmniej samego blatu. Kolejnym niedopatrzeniem w aranżacjach kuchennych jest niewykorzystanie górnej powierzchni nad szafkami. Zwykle pozostaje tam wolna przestrzeń, która staje się tylko siedliskiem kurzu. Ostatnim trendem jest dlatego zabudowywanie tej przestrzeni i wykorzystanie na najmniej używane przedmioty, wzorem starych pawlaczy.

Szafki do zadań specjalnych

Wszyscy wiemy, że w kuchni warto wykorzystać każdy niezagospodarowany kąt – i tak rodzą się wąskie słupki przy lodówce, czy słynące ze swej niedogodności szafki narożne. Aby mogły być one należycie wykorzystane, koniecznym jest zastosowanie w nich specjalnych koszy i tzw. systemów cargo. Ich szczególna konstrukcja sprawia, że w szafkach trudno dostępnych (np. wąskich czy nisko położonych) nie musimy grzebać czy wyjmować wszystkich przedmiotów, za każdym razem gdy czegoś szukamy. Te nowoczesne rozwiązania, o których mowa, sprawiają, że za jednym ruchem cała zawartość szafki wysuwa się (wyjeżdża) na zewnątrz. Dzięki temu możemy bez problemu odnaleźć szukany przedmiot. Choć są to dosyć drogie propozycje, nie sposób odmówić im samych zalet. W takich szafkach warto trzymać sprzęty rzadziej używane jak małe AGD – blender, sokowirówkę czy toster, zapas produktów spożywczych – mleka, wody, jak również naczynia wyjmowane sporadycznie, na szczególne okazje.

d3zc3at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zc3at

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj