Fundamenty - najczęstsze błędy przy kładzeniu, porady praktyczne
Fundamenty, choć niewidoczne, stanowią bardzo ważną część budynku. To na nich będzie się opierała cała konstrukcja. Błędy przy ich wykonaniu mogą nieść poważne negatywne skutki dla całego budynku, są też bardzo trudne do naprawienia.
Błędy dotyczące fundamentów mogą zdarzyć się na każdym etapie budowy: przy rozpoznaniu warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, w projekcie domu a także podczas samych prac budowlanych.
25.03.2013 11:57
Błędy przy rozpoznaniu warunków gruntowo-wodnych
Fundamenty powinny zostać zaprojektowane odpowiednio do warunków gruntowych i wodnych panujących na działce. Warunki te w dużej mierze decydują o tym ile zapłacimy za roboty ziemne i fundamentowe. Im trudniejsze warunki tym prace będą droższe. Do trudnych warunków możemy zaliczyć np. wysoki poziom wód gruntowych (już ok. 0,5m poniżej poziomu terenu lub mniej), spoiste podłoże (gliny i piaski gliniaste) lub podłoże z przewarstwieniami.
Oprócz naturalnych uwarunkowań terenu może się okazać, że na działce znajdują się zapomniane stare fundamenty, fragmenty starej kanalizacji, lub zasypane śmieci.
Nie dowiemy się tego wszystkiego bez badania gruntu.
Geotechnik wykonuje przeważnie kilka odwiertów i na ich podstawie przygotowuje opis warunków na działce oraz wydaje zalecenia. Przy trudnym terenie niezbędne mogą się okazać dokładniejsze badania i analizy geologiczne.
Brak prawidłowych i rzetelnych badań gruntowo-wodnych może spowodować duży wzrost kosztów inwestycji w przyszłości, gdy w trakcie budowy okaże się np., że zbudowaliśmy nieodpowiednie fundamenty lub użyliśmy nieodpowiednich materiałów budowlanych, źle dobranych do poziomu wody lub rodzaju podłoża.
Błędy w projekcie
Nawet najbardziej rzetelne badania gruntu na nic się zdadzą, o ile ich wyniki nie zostaną uwzględnione w projekcie domu. Po drugie projekt fundamentów powinien uwzględniać zarówno wielkość domu i rodzaj materiałów użytych do zbudowania jego bryły (ciężar) oraz stopień skomplikowania budynku.
Jeżeli projektant nie zna zbyt dobrze, zwłaszcza nowych technologii budowlanych dostępnych na rynku, może wybrać niekoniecznie najlepszą możliwość dotycząc wielu aspektów m.in. fundamentów dla danego projektu. Może się wtedy okazać, że fundamenty zbudowane wg błędnego projektu okażą się za słabe albo za cienkie i nie będą chroniły konstrukcji domu przed pękaniem i zawilgoceniem.
Pamiętajmy więc, że dokładny i porządnie wykonany projekt, który dokładnie uwzględnia badania gruntu i zawiera wszystkie niezbędne rysunki i detale budowlane a także wyraźnie określa rodzaj i parametry materiałów budowlanych, może uchronić nas przed kosztownymi naprawami w (nawet niedalekiej) przyszłości.
Błędy podczas prac budowlanych
Dobry projekt nie jest gwarancją budowlanego sukcesu. Na etapie prac budowlanych może zdarzyć się szereg błędów i zaniedbań, które negatywnie wpłyną na jakość fundamentów. Wiadomo, z fachowcami różnie bywa. Niektórzy z nich to oczywiście prawdziwi profesjonaliści, zaangażowani w powierzone zadanie, inni – bardziej niż jakość wykonywanej pracy cenią sobie ilość, a na tym cierpi inwestor. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet błędy w wymiarach fundamentów i kątach między ścianami.
Warto więc zatrudniać sprawdzone ekipy budowlane, z tak zwanego „polecenia”.
Dobra ekipa, biorąca odpowiedzialność za swoją pracę będzie starała się unikać błędów wykonawczych, naprawi przypadkowe uszkodzenia itp.
Drugi błąd przy budowie domu to nadmierna oszczędność. A jest ona szczególnie niebezpieczna przy budowie fundamentów. Zastosowanie niewłaściwych (tańszych) materiałów, niezgodnych z projektem, może wiązać się w przyszłości z poważnymi kosztami usuwania skutków np. zwilgocenia budynku, pękających ścian itp.
Warte zapamiętania:
Prace renowacyjne i naprawcze, zwłaszcza dotyczące fundamentów, są przeważnie bardziej kosztowne i dużo trudniejsze od prac związanych z budowaniem od podstaw. Dlatego też nie powinno się oszczędzać na pracach fundamentowych.