Fundamenty - jak wybrać dobrą ekipę budowlaną
Nawet najlepszy projekt domu znaczy niewiele w sytuacji gdy nie mamy jako wykonawców dobrej i sprawdzonej ekipy budowlanej.
Najlepszym okresem do rozpoczęcia poszukiwań zespołu fachowców jest… zima.
25.03.2013 11:07
Możemy w tym czasie zapoznać się ofertami dostępnymi na rynku, porównać port folio jeśli ktoś posiada stronę internetową, czy też rozpocząć pierwsze spotkania czy rezerwowanie terminów w nadchodzącym sezonie.
Podstawowym kryterium doboru jest pewność że wybrany zespół zakończy prace w terminie i wykona je zgodnie z projektem i arkanami sztuki budowlanej.
Referencje
Zapytaj o referencje z poprzednich budów, najchętniej pisemne. Zapytaj o numery telefonów do poprzednich inwestorów którzy mogliby wystawić referencje choćby tą drogą.
Pytanie o referencje - często wystarcza.
Jeśli zauważysz że lider zespołu na tak zadane pytanie zaczyna wymigiwać się od odpowiedzi, możesz przypuszczać najgorsze. Możesz oczywiście otrzymać informację „dotychczas nie zbieraliśmy referencji”, co zmniejsza wartość rynkową oferty danej ekipy .
Najlepszą referencją, jest osobiste obejrzenie budowli przy których pracowała dana ekipa, szczególnie- jeśli jeszcze przy niej pracują.
Jeśli zdołasz odwiedzić zespół w pracy, na placu budowy, zobaczysz „na żywo” w jaki sposób działają, jak sprawnie idzie praca, czy utrzymują porządek, czy nie robią zbyt wielu przerw.
Zawsze dobry pomysłem jest rozpuszczenie wieści o poszukiwaniach wśród znajomych i rodziny i poproszenie o polecenie najlepszych fachowców. Praktyka pokazuje że zazwyczaj te kontakt okazują się przysłowiowym „strzałem w 10-tkę”
Certyfikaty
Niektórzy producenci wydają certyfikaty firmom budowlanym używających ich produktów i technologii.
Dokument ten zaświadcza znajomość materiału budowlanego , oraz sposobów jego użycia na budowie. Daje również pewność iż w razie problemów z ekipą, możemy poinformować o nich firmę wydającą dokument. Certyfikat na dany produkt jest szczególnie ważny w przypadku gdy nasz dom … będzie z niego wykonany.
Kosztorys - sprawdzenie kompetencji
Próbny kosztorys, czy „ślepy kosztorys” , jest sposobem na sprawdzenie rzetelności i fachowości wykonawcy. Jest to dokument który powinien zawierać wykaz robót budowlanych wraz z zastosowanymi materiałami, oraz wykaz robót instalacyjnych, ale bez podawania cen.
Koszty, są elementem który wpisują jedynie finaliści wyborów inwestora – 2-3 najlepsze w pierwszej ocenie ekipy, których ceny inwestor chce ze sobą porównać.
Pamiętajmy że najniższa cena nie oznacza najlepszej jakości – a czasem jedynie chęć wygrania zlecenia, którego dalsze wykonanie będzie pasmem udręk.
Umowa - czy i jak ją zawierać?
Ustalanie warunków formalnych to kolejny etap oceny rzetelności i profesjonalizmu firmy. Stąd też jeszcze na tym etapie, nadal powinniśmy mieć min 2 potencjalnych kontrahentów do wyboru.
Podpisanie umowy zapewnia komfort obu stronom gwarantując terminy i jakość, ale również wynagrodzenie. Dobrze przygotowana umowa powinna zawierać pełny zakres wykonywanych prac oraz ich finalną cenę wraz z informacją czy będzie ona indeksowana np.: o inflację lub tez inne czynniki. Umowa musi posiadać termin wykonania prac podzielony na poszczególne etapy po których następuje ich odbiór przez inwestora- i najchętniej uiszczenie opłaty częściowej należności.
Warto dodatkowo zadbać o wpisanie do umowy listy i ilości koniecznych do zapewnienia materiałów, oraz przypisanie osoby odpowiedzialnej za ich pozyskanie – inwestora, lub ekipy wykonawczej.
Finalnymi elementem do zapisania w umowie są warunki zdania dziennika budowy oraz zasady zawierania umów z podwykonawcami.
Elementem którego nie wolno pominąć są zasady zrywania umowy wraz z terminami jej wypowiedzenia, a nierzadko również z zapisanymi karami umownymi.
Jeśli ekipa budowlana podpisując umowę zgodzi się w szczególności na te ostatnie, możemy być pewni że dobrze trafiliśmy.