Fundament przed zimą - jak o niego zadbać?

Od wytrzymałości fundamentów będzie zależeć trwałość całej konstrukcji domu. Jeżeli tuż przed zimą zakończono prace na poziomie gruntu, ten etap budowy domu trzeba porządnie zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak zimą uchronić fundament przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Fundament przed zimą - jak o niego zadbać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

17.08.2016 13:11

Od wytrzymałości fundamentów będzie zależeć trwałość całej konstrukcji domu. Jeżeli tuż przed zimą zakończono prace na poziomie gruntu, ten etap budowy domu trzeba porządnie zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak zimą uchronić fundament przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Mróz źle wpływa nie tylko na strukturę gruntu, ale również na jakość wzniesionych fundamentów. Dlatego przed nadchodzącą zimą musimy zadbać, aby niska temperatura nie zmarnowała tego, co dotychczas zrobiliśmy na budowie.

Ochrona fundamentów domu - zanim zaczniesz budowę

Aby uniknąć problemów z przemarzaniem gruntu, najlepiej jest dokładnie oszacować czas, jaki trzeba poświęcić na zamknięcie stanu zerowego. Jeśli z wyliczeń wynika, iż tego etapu budowy domu nie da się ukończyć przed przymrozkami, lepiej zrezygnować z wszelkich robót budowlanych i poczekać z nimi do wiosny.

Ochrona wykopu pod fundament

Jeśli zostały już wykonane wykopy pod fundament, pod żadnym pozorem nie można ich zostawić bez ochrony na pastwę zimy. Mróz mniej lub bardziej - w zależności od rodzaju gruntu - osłabia i rozluźnia jego strukturę, co z kolei ma zgubny wpływ na fundamenty domu. Rozluźniony grunt wiosną trzeba byłoby usuwać lub zagęszczać, co przysporzyłoby dodatkowych kosztów.

W takiej sytuacji dno wykopu pod fundament należy wyłożyć słomianymi matami lub płytami styropianowymi, a następnie przysypać cienką warstwą ziemi. Jest to konieczne zwłaszcza w tych miejscach, gdzie posadowiony będzie fundament.

Ochrona ław fundamentowych

Gotowe fundamenty domu zimą są zagrożone ryzykiem powstawania tak zwanych wysadzin i spękań, które mogą je osłabić, a nawet spowodować uszkodzenia fundamentu. Największe prawdopodobieństwa wysadzin niosą ze sobą grunty spoiste - w czasie mrozu zamarza nawet zawarta w nich woda. Problem ten nie dotyczy gruntów piaszczystych, w których woda zalega na znacznej głębokości. Fundament domu wykonany w gruntach spoistych należy zatem starannie zabezpieczyć.

Jeśli dom ma być niepodpiwniczony, najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie przed zimą izolacji przeciwwilgociowej, na przykład z masy hydroizolacyjnej, oraz ocieplenia z polistyrenu ekstrudowanego i zasypanie fundamentów. Jeśli dom ma być podpiwniczony, mechaniczne działanie zamarzającego gruntu w wyniku ewentualnego zasypania wykopu od strony zewnętrznej byłoby zgubne dla fundamentu. W tym przypadku zaizolować termicznie należy jedynie ławy fundamentu, układając na nich płyty styropianowe oraz przykrywając je cienką warstwą gruntu. Ochrona podłogi na gruncie

Jeżeli na zimę musimy zostawić gotową płytę fundamentową, należy ją zabezpieczyć przed długotrwałymi mrozami. Tutaj również przydadzą się maty słomiane albo płyty styropianowe. Na wierzchu warto też ułożyć folię budowlaną, a na niej, w odstępie co kilkadziesiąt centymetrów, dociążające folię cegły lub kamienie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
budowa domufundamentyfundamenty domu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)