Trwa ładowanie...

Fundament grzewczy, czyli ogrzewanie domu i fundament w jednym

Fundament grzewczy to nic innego jak połączenie konstrukcji nośnej budynku oraz instalacji grzewczej. Płytowy fundament grzewczy został opatentowany już około 30 lat temu w Szwecji, w Polsce jednak na dużą skalę stosowany jest nieco krócej. Sprytne połączenie płyty fundamentowej z zatopionym w niej systemem rur grzewczych zapewnia domowi optymalne parametry techniczne, a mieszkańcom - pełen komfort cieplny.

Fundament grzewczy, czyli ogrzewanie domu i fundament w jednymŹródło: Legalett
d4ak2gs
d4ak2gs

Fundament grzewczy to nic innego jak połączenie konstrukcji nośnej budynku oraz instalacji grzewczej. Płytowy fundament grzewczy został opatentowany już około 30 lat temu w Szwecji, w Polsce jednak na dużą skalę stosowany jest nieco krócej. Sprytne połączenie płyty fundamentowej z zatopionym w niej systemem rur grzewczych zapewnia domowi optymalne parametry techniczne, a mieszkańcom - pełen komfort cieplny.

Fundament grzewczy stanowi swoisty akumulator ciepła, oddając je w zależności od potrzeb. Dodatkowo dzięki ogrzewaniu sama konstrukcja płyty fundamentowej jest skutecznie chroniona przed wilgocią. Każdy fundament domu projektowany jest indywidualnie i dopasowany do konstrukcji budynku (rodzaju ścian, materiałów itp.), a także do istniejących na danym terenie warunków gruntowych. Projektanci fundamentowej płyty grzewczej biorą również pod uwagę indywidualne preferencje inwestora co do zamierzonego komfortu cieplnego oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.

Konstrukcja fundamentu grzewczego

Podstawowym elementem konstrukcyjnym fundamentu grzewczego jest płyta fundamentowa wylana z betonu klasy C-16 (C-20) zbrojona stalowymi prętami. Płyta izolowana jest od strony gruntu twardym styropianem o grubości minimum 20 cm ułożonym na żwirowej podsypce o miąższości co najmniej 30 cm. Dodatkowo stosuje się opaskę wokół płyty, ustawiając elementy ze styropianu o grubości 17 cm – pełnią one funkcję szalunku traconego.

Nieodzownym elementem fundamentu grzewczego jest także drenaż opaskowy, bez którego płyta grzewcza nie będzie w pełni wydajna. Na płycie układa się indywidualnie zaprojektowaną sieć rur z polipropylenu o średnicy fi 50, w których będzie krążyło ciepłe powietrze. Ułożone rury zatapia się w betonie.

Uniwersalność fundamentu grzewczego

Fundament grzewczy to dobre rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, jak i w budynkach o przeznaczeniu handlowym czy usługowym. Płyta fundamentowa gwarantuje rozkład naprężeń na dużą powierzchnię, dlatego dobrze się sprawdza w przypadku gruntów o słabej nośności oraz skłonnych do osiadania. System grzewczej płyty fundamentowej polecany jest na terenach objętych szkodami górniczymi oraz w miejscach występowania niestabilnych gruntów lub wysokiego poziomu wody gruntowej.

d4ak2gs

Zalety fundamentowej płyty grzewczej

Oprócz jednej istotnej wady, którą jest wysoki koszt wykonania fundamentu oraz towarzyszącego mu drenażu, fundamentowa płyta grzewcza ma wiele niezaprzeczalnych zalet:

  • Czas wykonania. Płyta fundamentowa oraz instalacja grzewcza powstają w zaledwie 4-7 dni.
  • Dowolne źródło ciepła. Powietrze w przewodach może być ogrzewane przez piec olejowy, gazowy, pompę ciepła, kominek, a także dzięki wykorzystaniu ogrzewania z elektrociepłowni.
  • Bezawaryjność. W rurach w zamkniętym obiegu krąży powietrze, dzięki czemu mamy do czynienia z minimalnym ryzykiem awarii. Powietrze nie stwarza bowiem ryzyka powstawaniu przecieków lub przemarzania, jak w przypadku wody, która jest nośnikiem ciepła w tradycyjnych instalacjach. Ponadto system Legalett nie wymaga przeglądów ani cyklicznego serwisowania.W przypadku awarii dostęp do urządzenia jest łatwy i ewentualna naprawa nie stwarza większych problemów;
  • Niskie koszty eksploatacji. Zdolności akumulacyjne płyty grzewczej pozwalają na blisko 20-procentowe oszczędności w stosunku do tradycyjnego systemu. Nie ma również strat ciepła wynikających z przesyłania.
  • Komfort. Ogrzewanie w płycie fundamentowej zapewnia optymalny dla człowieka rozkład temperatury – najwyższa (około 22-24 stopni C) na poziomie stóp, nieco niższa zaś w wyższych partiach.
  • Bez alergii. Zamknięty obieg powietrza w fundamencie grzewczym sprawia, iż alergeny nie są roznoszone, a ryzyko powstawania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni jest znikome.
  • Więcej miejsca. Dzięki fundamentowi grzewczemu zyskuje się dodatkową wolną przestrzeń pod oknami, która przy tradycyjnym ogrzewaniu domu musiałaby być wykorzystana jako miejsce na grzejniki.
  • Oszczędności. System może być dostarczony wraz z nagrzewnicą elektryczną (agregatem) - w takim przypadku nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowego źródła ciepła. Agregat elektryczny stanowi integralną część systemu - jest schowany w płycie fundamentowej (brak kotłowni, komina itp.). System wykorzystuje zasilanie w taniej taryfie nocnej, dzięki czemu daje możliwość znacznych oszczędności i stosunkowo taniego ogrzewania domu.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz montaż systemu grzewczego, szukasz dostawcy materiałów lub wykonawcy, wypełnij krótki formularz, a firmy obsługujące twój rejon same zgłoszą się do ciebie.

d4ak2gs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak2gs