Fototapety. Kicz czy ciekawa dekoracja?

Fototapety. Kicz czy ciekawa dekoracja?
Źródło zdjęć: © shutterstock

24.06.2013 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze nie tak dawno symbol PRL-owskich, nowobogackich wnętrz, dziś znów wracają na (nomen omen) salony. Ale nie tylko tam będą dobrze wyglądać. Fototapety, bo o nich mowa sprawdzą się także w przedpokoju, sypialni, a nawet kuchni.

O ich walory estetyczne spierają się projektanci. Niektórzy traktują je jako standardowy element dekoracyjny, inni jako zwykły kicz i tandetę. To pewnie za sprawą królujących w poprzedniej epoce widoczków z lazurem morza i palmą. Jedno jest pewne: fototapety nadają wnętrzu specyficznego charakteru i trzeba mieć odwagę, a przede wszystkim wyczucie smaku, by idealnie zaaranżować wnętrze z udziałem tak potężnego elementu dekoracyjnego.

Jaką rolę w aranżacji mieszkania spełniają fototapety?

Choć za sprawą fototapety można diametralnie zmienić charakter wnętrza, bardzo łatwo jest popełnić aranżacyjny błąd. Fototapeta musi być idealnie dopasowana do wnętrza: jego kubatury, oświetlenia i wystroju. Warto pamiętać o właściwościach jakie mają fototapety:

  • dodają przestrzeni:są idealne do pomieszczeń wąskich jak przedpokój czy kuchnia w starym budownictwie. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego wzoru, na którym ta przestrzeń jest uchwycona;
  • tworzą specyficzny klimat:podkreślają charakter wnętrza i nadają mu charakter;
  • zastępują wszystkie inne dekoracje: w pomieszczeniu, w którym jest fototapeta, należy zachować dekoracyjny minimalizm. Fototapeta jest centralnym i wysuwającym się na plan pierwszy dekorem – przy czym sama też musi być dobrana ze smakiem i umiarem.

Eksponowanie fototapety

Jeżeli rozważamy położenie fototapety, warto się zastanowić jaki ma ona mieć charakter i jakie jest jej miejsce w pomieszczeniu. Fototapeta, choć zawsze się wyróżnia, może pełnić rolę tła – punktu zaczepienia dla reszty pomieszczenia, może być zwyczajnym dekorem, ale też może stanowić prawie że element architektury. Aby fototapeta nie została odebrana jako kicz, musimy we wstępnym projekcie określić jej funkcję, a potem do tej koncepcji dopasować całość aranżacji.

Wybór ściany na fototapetę

To wszystko zależy od koncepcji wnętrza. Z reguły wybiera się największą (centralną) ścianę w pomieszczeniu. Jednak jeśli chcemy tylko osiągnąć efekt dekoru, śmiało możemy wybrać ścianę boczną. Idealna na fototapetę będzie ściana przeciwległa do drzwi. Wtedy będziemy widzieć ją po wejściu do pomieszczenia. Raczej nie wybierajmy ścian na przeciwko okna - odbijające się światło będzie psuło widok fototapety.

Na co zwrócić uwagę wybierając fototapetę

Kupując fototapetę, przede wszystkich zwracamy uwagę na jej walor dekoracyjny. Nie wolno jednak nam zapominać o jej praktycznym zastosowaniu i tym, jak sprawdzi się ona w danym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy położyć tapetę na dużej powierzchni, to wybierzmy raczej mniej krzykliwe wzory, by nie męczyły oka. Pamiętajmy też, by ocenić i uwzględnić odległość z jakiej będzie się patrzyło na fototapetę. Jeśli zajmuje ona duży obszar, musi być zapewniona odpowiednia odległość, aby ogarnąć całość wzrokiem. Jeżeli jest bliska, lepiej żeby poszczególne dekory nie były dużych rozmiarów. Wybierając fototapetę do kuchni (niezwykle modny trend), wybierzmy fototapetę z laminowaną powierzchnią lub wręcz specjalne szkło laminowane, na którym jest wzór.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w układaniu fototapety, lepiej sprawę powierzyć fachowcom. Źle położona fototapeta, może całkiem popsuć efekt i stać się rzeczywiście kiczowatym elementem wystroju.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (18)