Fotel z podnóżkiem. Ulga dla nóg i kręgosłupa

Historia pokazuje, że podnóżek jest obecny we wnętrzach od wieków. Dziś występuje w wielu formach, a i funkcji ma coraz więcej. Podpowiadamy, jak wybrać podnóżek, który przyniesie ulgę stopom, a jednocześnie stanie się ozdobą pokoju.

Fotel z podnóżkiem. Ulga dla nóg i kręgosłupa
Źródło zdjęć: © IKEA

20.10.2016 10:13

Historia pokazuje, że podnóżek jest obecny we wnętrzach od wieków. Dziś występuje w wielu formach, a i funkcji ma coraz więcej. Podpowiadamy, jak wybrać podnóżek, który przyniesie ulgę stopom, a jednocześnie stanie się ozdobą pokoju.

Podnóżek pojawił się na dworach królewskich, aby dodać możnowładcom splendoru. Nie wypadało, aby dotykali stopami podłogi, po której chadzał byle kto. Znajdziemy je na portretach księżnych i lordów, zawsze zdobione, wyściełane, czasem inkrustowane. W pałacach oraz szlacheckich domach były nieodzownym dodatkiem do fotela. Również dzisiaj możemy nabyć taki zestaw wypoczynkowy. Czy jednak nadal jest nam potrzebny i czy sprawdza się tylko w salonie?

Po co nam podnóżek?

Stosowanie podnóżka nie ma dziś nic wspólnego z manią wielkości. Uniesienie nóg podczas siedzenia jest podyktowane potrzebą komfortu i względami zdrowotnymi, ponieważ pozwala uniknąć bólu kręgosłupa i nóg. Wystarczy zrobić prosty test, by przekonać się, że lekko uniesione stopy poprawiają naszą pozycję i dają odczuwalną ulgę. Dzieje się tak, ponieważ układ kostny i mięśniowy zostają odciążone. Dotyczy to nie tylko kończyn dolnych, ale również odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlatego też wygodnie nam się siedzi w samolocie, gdy fotel przed nami ma podpórkę na nogi, przyjemnie odpoczywamy w gabinecie fryzjerskim, jeśli pod lustrem można wesprzeć nogi na podnóżku, ale też lepiej się je, jeżeli stół w jadalni ma stelaż wzmocniony środkową belką, usytuowaną tuż nad posadzką. Choć nawet niewielkie uniesienie stóp daje ulgę, poprawna postawa osoby siedzącej to taka, gdy kolana zgięte są pod kątem 90 stopni. Takiego podnóżka właśnie powinniśmy szukać.

Podnóżek pasujący do wnętrza

Stylowo będzie wyglądał podnóżek dopasowany do pozostałych mebli w pokoju. Jeśli ma on trafić do salonu, dobrze jest zdecydować się na wyrób o podobnej tapicerce. Producenci oferują zarówno modele nowoczesne, jak i nawiązujące do klasycznych form. Bez trudu dostaniesz podnóżek w stylu skandynawskim, o minimalistycznej stylistyce i naturalnych materiałach wykończeniowych oraz konstrukcyjnych. Popularne są też podnóżki industrialne, wykonane z surowców wtórnych.

Podnóżek nie musi być być wcale w identycznym stylu, jeśli tylko pozwala na to twoja wyobraźnia i aranżacja wnętrza łączące różne style. Wyjątkowo ozdobne i ożywiające wystrój są modne podnóżki w stylu retro, folkowym i boho. Wyróżniają je obłe kształty i atrakcyjne kolory. Podnóżki retro będą jednobarwne, folkowe o wyraźnym wzorze, a te w stylu boho to istna feeria barw.

Wielofunkcyjność

Aby unieść stopy, wystarczy tak naprawdę jakakolwiek podpórka. Jeżeli jednak będziesz używać podnóżka w salonie, w którym chodzisz boso, warto wybrać mebel wyściełany, miękki, o przyjemnej w dotyku tapicerce. W niedużych mieszkaniach przyda się z kolei podnóżek ze schowkiem, w którym pomieścisz potrzebne drobiazgi.

Podnóżek potrzebny jest także pod biurkiem, dlatego też w domowym gabinecie przyda się wersja biurowa o powierzchni gumowanej lub wykończonej tworzywem sztucznym. Aby lepiej wypoczywać w pozycji siedzącej można kupić podnóżek z wypustkami służącymi do masażu stóp. Wygodne są podpórki o regulowanej wysokości i kącie nachylenia (optymalne ustawienie to takie, gdy palce są nieco wyżej, a pięta niżej). Znajdziesz też podnóżki na kółkach, z ruchomą platformą pozwalającą na wykonywanie ruchów w stawach skokowych, co przynosi ulgę zmęczonym nogom. Taki sprzęt poprawia krążenie kończyn dolnych i naturalnie wywołuje chęć wykonywania prostych ćwiczeń podczas długotrwałego siedzenia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)