Fotel bujany - mebel prawdziwie wypoczynkowy

Fotel bujany - mebel prawdziwie wypoczynkowy

15.01.2014 12:30

Fotele bujane kojarzone są przez wielu z elementem wyposażenia przynależnym raczej babciom i dziadkom. Ten mebel wypoczynkowy ma korzenie w XVIII-wiecznej wiktoriańskiej Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale z powodzeniem odnajduje się także w XXI wieku. Poznaj możliwości fotela bujanego!

Fotel bujany może być z powodzeniem używany nie tylko przez osoby starsze, dla których stanowi ważny element wyposażenia mieszkania. W tym fotelu najbardziej lubią spędzać wolny czas, w nim oglądać telewizję czy czytać książki. Miarowe bujanie się w fotelu nie tylko uspokaja i dystansuje do rzeczywistości. Często też fotel bujany ułatwia zasypianie i popołudniowe drzemki. I to nie tylko osobom starszym. Łatwość zasypiania jest właśnie tym elementem, na który zwracają uwagę młodzi rodzice, gdy decydują się na zakup takiego mebla wypoczynkowego.
Autor: Katarzyna Piojda
Źródło: regiodom.pl

1 / 5

Fotel bujany - mebel wypoczynkowy na XXI wiek!

Obraz
© IKEA

Gdy rodzice zasiadają z maluszkami w fotelu i bujają się miarowo, malutkim dzieciom ułatwia to spokojne trawienie i zasypianie. Dla rodzica to też ogromne ułatwienie - zamiast nosić i kołysać malca w nieskończoność, lepiej wygodnie usiąść w takim fotelu i pobujać się z dzieckiem. Młodzi rodzice często szukają takiego bujanego fotela, który pozwoli zapaść się w nim, a jednocześnie ma oparcie dla nóg - to ważne, gdy trzyma się dziecko w ramionach. Latem można wystawić fotel na balkon i zamiast trzymać dziecko w wózku, razem z nim się pobujać.

2 / 5

Fotel bujany - mebel wypoczynkowy na XXI wiek!

Obraz
© Taliesin/Moguefile.com

Bujane fotele nie są szczególnie drogie. Używane, w dobrym stanie, można kupić za 100-150 złotych. Za droższe, ciężkie fotele bujane wykonane z giętego drewna zapłacić będzie trzeba jednak nawet 2 tys. zł. Średnia półka, najbardziej popularna, to fotele z wikliny bądź coraz popularniejszego rattanu. Kosztują kilkaset złotych. Najdroższe mogą być designerskie modele stosowane w nowoczesnych wnętrzach. Mają one jednak inne zadania niż tradycyjne fotele bujane. Są raczej elementem nowoczesnego wystroju, a ich walory użytkowe i wygoda stosowania schodzą na dalszy plan.

3 / 5

Fotel bujany - mebel wypoczynkowy na XXI wiek!

Obraz
© Kelly Hoppen

Zupełnie innym rodzajem bujanego fotela są meble wypoczynkowe, które zamiast na płozach bujają się na... suficie, do którego są przytwierdzane. O ile masz w domu solidny strop, możesz powiesić taki fotel w dowolnym miejscu mieszkania, a latem wywieźć na przykład na działkę czy do domku letniskowego i zainstalować w ogrodzie, by tam cieszył domowników. Największe dostępne na rynku fotele bujane tego rodzaju przypominają bardziej małe hamaki. Są jednak bardzo komfortowe, bezpieczne i lekkie, przez co można przenosić je w wybrane miejsce bez obaw, że mebel nie zmieści się do samochodu. Tego rodzaju modele są tańsze niż tradycyjne - kosztują maksymalnie kilkaset złotych i to już z kompletem poduszek zwiększających komfort użytkowania.

4 / 5

Fotel bujany - mebel wypoczynkowy na XXI wiek!

Obraz
© 1stdibs.com

Warto zwrócić uwagę na to, by krzesło było wysokie albo miało zagłówek, tak by w czasie bujania głowa nie była narażona na przeciążenia, tylko opierała się na poduszce. Meble rattanowe i wiklinowe często mają nie tylko opcję bujania, ale są jednocześnie obrotowe, co zwiększa funkcjonalność takiego mebla wypoczynkowego.

5 / 5

Fotel bujany - mebel wypoczynkowy na XXI wiek!

Obraz
© Homeimprovementbasics.com

Istotne jest również wykonanie płóz fotela bujanego. Powinny być one masywne i dobrze przytwierdzone do mebla. Wtedy nie będzie problemu z ich skrzypieniem i trzeszczeniem. Na wszelki wypadek płozy fotela bujanego można podbić miękkim materiałem, na przykład filcem, by fotel nie rysował delikatnej powierzchni i żeby mniej hałasował.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)