DekoracjeFioletem zima się zaczyna... Czy kolor roku 2018 pasuje do wnętrz?

Fioletem zima się zaczyna... Czy kolor roku 2018 pasuje do wnętrz?

Fioletem zima się zaczyna... Czy kolor roku 2018 pasuje do wnętrz?
Źródło zdjęć: © BoConcept

20.12.2017 | aktual.: 20.12.2017 13:35

Instytut Pantone ogłosił Kolor Roku 2018. W najbliższym czasie królować ma głęboki i odważny fiolet. Jak prezentuje się na meblach i w dodatkach dostępnych w polskich sklepach? Do czego pasuje i z czym można go łączyć?

Instytut Pantone jest jedną z najbardziej opiniotwórczych instytucji, wyznaczającą obowiązujące trendy w dziedzinie kolorystyki. Na te wskazania z niecierpliwością czeka całe środowisko stylistów, architektów wnętrz, grafików, projektantów mody, a także przedstawicieli szeroko pojętego świata sztuki.
Kolor mijającego roku – greenery – można było odnaleźć głównie w dodatkach do wnętrz. Przebiły się ciemniejsze odcienie zieleni. Szmaragd i butelkowa zieleń przełamały biało-szary dyktat kolorystyczny. Teraz pora na ultra violet.

1 / 5

Świat w pigułce (kolorystycznej)

Obraz
© KOMA

Kolor Roku wybierany jest od niemal 20 lat podczas zamkniętych obrad. Barwa ma odzwierciedlać bieżące trendy – modowe, architektoniczne, jak i te powiązane ze stylem życia. Zainteresowania jurorów skupiają się na wielu, odmiennych kategoriach: przemyśle rozrywkowym, produkcji filmowej, podróżach, dziełach sztuki, modzie, różnych dziedzinach projektowania, popularnych miejscach, zmianach stylu życia oraz warunkach społeczno-ekonomicznych.

Wybór koloru determinują też nowe technologie, materiały, tekstury, a także inne procesy, wpływające na percepcję. Mowa tu o platformach mediów społecznościowych, a nawet spektakularnych wydarzeniach sportowych, które oglądają miliony.

2 / 5

Dla odważnych i kreatywnych

Obraz
© Noti

Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute mówi, że fiolet (konkretnie: Ultra Violet 18-388) to kolor przyszłości, który toruje drogę do tego, co dopiero nadejdzie.

"Żyjemy w czasach przełomu, które wymagają kreatywności, innowacyjności i wyobraźni. Na poziomie metafizyki barw, fiolet ma wyzwolić tkwiący w nas potencjał i podnieść świadomość na wyższy intelektualny i duchowy poziom. Symbolizuje eksperymenty i dysharmonię, ma pobudzać jednostki do przekraczania granic poprzez tworzenie nowatorskich rozwiązań" – tłumaczy Eiseman.

3 / 5

Fiolet w praktyce

Obraz
© BoConcept

- Fiolet nie jest prostym kolorem i wymaga doświadczenia oraz umiejętnego użycia barw dopełniających - podkreśla Małgosia Tyczyńska, architekt wnętrz z firmy Progetto.
We wnętrzach można go potraktować w sposób ekspresyjny zestawiając z ciepłymi kolorami, detalami i ekscentrycznymi przedmiotami. Z drugiej strony dobrze jest połączyć fiolet ze stonowanymi szarościami czy pastelowymi różami. Uzyskasz w ten sposób eleganckie, powściągliwe, nowoczesne wnętrze.

W psychologii barw fiolet oznacza najwyższą jakość, bogactwo, luksus. Rzadko występuje w naturze, dlatego kojarzony jest z czymś wyjątkowym, nadnaturalnym. W uzasadnieniu Instytutu Pantone podkreślane jest skojarzenie z nieskończonością świata - fiolet ma symbolizować tajemnice kosmosu.

4 / 5

Wyrafinowane detale

Obraz
© Pantone

Na fioletowych ścianach doskonale prezentują się dzieła sztuki. Kolor ten w wyrafinowany sposób pozwala też wyodrębnić jasne detale mebli - na zasadzie kontrastu.

"Barwa roku 2018 odwołuje się do naszej ukrytej potrzeby oryginalności i pomaga stworzyć niepowtarzalną atmosferę, oddającą charakter i osobowość. Ultra Violet sprawdza się w każdym wnętrzu zarówno eleganckim, tradycyjnym czy eklektycznym" – zapewniają eksperci z Pantone.

5 / 5

Love Symbol

Obraz
© Philips

Co ciekawe, fiolet został doceniony przez Pantone już drugi raz w tym roku. W sierpniu firma wprowadziła na rynek kolor "Love Symbol #2” jako hołd wobec Prince'a - artysty, który zmarł w ubiegłym roku. Dedykowany muzykowi odcień podobno został zainspirowany charakterystycznym fortepianem gwiazdora i stanowi oczywiste nawiązanie do utworu "Purple Rain”.

Cały 2018 r. należy zatem do ultra violet. To on określi wygląd ulic, ubrań, domów, samochodów, prezentów, a w końcu bożonarodzeniowych drzewek. Pora się z nim oswoić.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)