Trwa ładowanie...

Fenomen fototapet. Nietuzinkowy pomysł na ścianę

Złote czasy fototapet to lata 80. i 90. XX wieku. Wtedy zdobiły ściany niemal każdego domu. Ze względu na specyficzną grafikę fototapety rozweselały szare lata schyłku PRL-u i początków galopującego kapitalizmu. Do niedawna jednak kojarzyły nam się z kiczem i minioną epoką. Dziś przeżywają swój renesans, są modne i dlatego warto poznać ich zalety i wydobyć drzemiący w nich potencjał. Fototapety to doskonały pomysł na ścianę!

Fenomen fototapet. Nietuzinkowy pomysł na ścianęŹródło: Shutterstock
d2u6o4f
d2u6o4f
Złote czasy fototapet to lata 80. i 90. XX wieku. Wtedy zdobiły ściany niemal każdego domu. Ze względu na specyficzną grafikę fototapety rozweselały szare lata schyłku PRL-u i początków galopującego kapitalizmu. Do niedawna jednak kojarzyły nam się z kiczem i minioną epoką. Dziś przeżywają swój renesans, są modne i dlatego warto poznać ich zalety i wydobyć drzemiący w nich potencjał. Fototapety to doskonały pomysł na ścianę!

Trudne początki fototapety

Wielu z nas pamięta jeszcze polską szarą rzeczywistość czasów transformacji ustrojowej. Wielu również bez zająknięcia się powie, że był to szczególny czas, bo oto wszyscy byli tacy sami i dzień był podobny do dnia. To właśnie w tej epoce pojawiły się fototapety, zrodzone z potrzeby ucieczki przed szarzyzną, zdobienia wielu elementów codzienności. Okazały się one remedium i sposobem na zaczarowanie nieprzyjaznej rzeczywistości.

Pierwsze fototapety nie były dziełami sztuki wzorniczej, bo wszyscy chyba pamiętamy utrzymane w cukierkowych kolorach widoki, przesycone zielenią zdjęcia lasów i idylliczne łąki. Bardzo szybko ten pomysł na ścianę zaczął być kojarzony z kiczem i złym gustem. Toteż pierwsze fototapety - o wątpliwych walorach artystycznych - zaczęły niknąć ze ścian w drugiej połowie lat 90-tych.

Jakiś czas temu fototapety powróciły do łask, i to w wielkim stylu. Wiele zasług w ich „reaktywacji” należy przypisać właścicielom loftów, którzy postanowili dać im drugą szansę i niejako je odczarować. Należy jednak wspomnieć również o modzie na PRL (oczywiście taki w lepszym wydaniu, designerski i bez zaplecza politycznego), która bardzo pomogła fototapetom.

d2u6o4f

Nowoczesny design fototapet

Szybko się okazało, że nowoczesne fototapety nadają wnętrzu wyjątkowy, indywidualny charakter. Dzięki nim można zaspokoić potrzebę wyróżnienia się i oryginalności. Bazując na tym, designerzy tworzą fototapety o różnym przeznaczeniu – istnieją już przecież kategorie: „Do gabinetu weterynaryjnego”, „Dla stomatologów” i wiele więcej.

Najpopularniejszą tematyką w tych dekoracjach ścian jest jednak architektura. Szczególnie ta rozpoznawalna, najlepsza i kojarząca się tylko z jednym miejscem na świecie. Coraz częściej wybieramy również widoki wielkich miast – na topie nadal jest Paryż, Londyn, Nowy Jork, ale również Jerozolima i… Moskwa.

Nie tylko fotografie przestrzeni miejskiej są chętnie wybierana jako pomysł na ścianę. Twórcy fototapet czerpią przecież inspiracje zewsząd i dlatego współczesne rozwiązania tego typu to paleta możliwości i pomysły zaczerpnięte m.in. z filmu, komiksu, popkultury, historii i natury. Fototapety mogą zaskoczyć niecodziennym połączeniem i źródłem inspiracji. Jakiś czas temu ukazała się nietuzinkowa seria, której twórcy inspirowali się gwiazdami muzyki pop i postawili na połączenie neonów z pastelami. Efektem jest legendarna już kolekcja Musicology (pixers.pl)
.

Swój wielki comeback przeżywają również fototapety imitujące drewno, ceglane mury i inne tego typu powierzchnie. Te aranżacje to przecież dla nas - Polaków - niekwestionowany symbol lat 90. Dzisiaj te motywy wracają w zupełnie nowej aranżacji.

d2u6o4f

Zalety fototapet

Fenomen fototapet tkwi w ich zaletach i prostocie użytkowania. Tego typu rozwiązania są niezwykle trwałe, bo dzięki wykonaniu ich z wysokiej klasy materiałów są odporne na wiele czynników: mechanicznych, tłuszcz, promieniowanie UV. Fototapety nie bledną i przez cały czas użytkowania zachowują nasycone barwy. Są również odporne na zabrudzenia – co jest szczególnie ważne w kontekście fototapet do pokoju dziecięcego. Współczesne fototapety są też bardzo odporne na wilgoć, dzięki czemu sprawdzą się w kuchni i łazience.

Ale te dekoracje ściany to przede wszystkim walory estetyczne. Dzięki nim szybko i tanio możemy ożywić wnętrze i uczynić je niepowtarzalnym. A ponieważ na rynku są tysiące wzorów, każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Największy wybór fototapet oferują sklepy internetowe. Dzięki nim możemy nabyć wysokojakościowe produkty, zostać profesjonalnie obsłużeni i wybierać spośród bogactwa motywów i rozmiarów. Godnym polecenia serwisem oferującym fototapety i niezwykle ciekawe rozwiązania do dekoracji ścian jest pixers.pl.

d2u6o4f

Dzisiejsze fototapety to naprawdę wielość rozwiązań, sporo serwisów oferuje przecież wydrukowanie zdjęć w najwyższej możliwej rozdzielczości i jakości. Dzięki temu możemy przystroić ścianę dowolnie wybranym, niepowtarzalnym motywem.

Fototapety - marzenia na ścianie

Przy okazji popularności kina 3D wiele się mówiło o tym, że dwa wymiary to już przeżytek. Pogląd ten nie ominął również wzornictwa fototapet, dlatego niezwykle popularne są motywy trójwymiarowe. Dzięki nim możemy stworzyć niesamowite wrażenie w pomieszczeniach, nadać im przestrzenność i nietuzinkowy wyraz.

Projektanci wnętrz mówią o tym, że często do mieszkań wybieramy motywy, które się nam dobrze kojarzą, pozytywnie nastrajają lub są ilustracją… marzeń. Dzięki nim otoczenie staje się zindywidualizowane, kształtowane przez nas i „oswojone”.

d2u6o4f

Szczególnie nasi milusińscy zwracają uwagę na przyjazność otoczenia. Producenci fototapet przygotowali dla nich całą gamę rozwiązań, dzięki którym ściany pokoi dziecięcych mogą być dosłownie dekorowane marzeniami.

Fototapety po wielu latach wracają do łask – z ciekawszym designem, lepszą jakością i w nowych odsłonach. Dzisiejsze fototapety to już nie sposób na szarą rzeczywistość, ale na indywidualizowanie przestrzeni i zaakcentowanie pewnych treści. Możemy je naklejać na ściany, podłogi, meble i wszędzie tam, gdzie tylko nam się zamarzy. Jeśli chodzi zaś o motywy, to ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, bo przecież fototapety to ściany zdobione marzeniami.

Materiał powstał przy współpracy z Pixers.pl

d2u6o4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u6o4f