Feng shui w ogrodzie. Wprowadzamy mądrość Dalekiego Wschodu do zielonego zakątka
03.07.2018 | aktual.: 04.07.2018 16:21
Nie musimy wyznawać wszystkich zasad feng shui, by docenić zalety pięknego i harmonijnie urządzonego ogrodu. Oto kilka najważniejszych założeń dalekowschodniego sposobu aranżacji, które pomogą nam zorganizować wyjątkową przestrzeń wokół domu.
Dla ludzi pochodzących z Dalekiego Wschodu uczucie harmonii w życiu ma często znaczenie większe niż finansowy i zawodowy sukces. Dlatego podczas budowy domu, a także organizacji terenów dookoła niego, w Chinach przywiązywano szczególną wagę do zgodności lokum ze środowiskiem naturalnym. Nie chodziło jednak o ekologię w europejskim znaczeniu tego słowa. Używając języka uproszczeń, Chińczycy wierzą, że przez cały świat przepływa energia. Sposób, w jaki urządzimy ogród, ma wpływ na to, czy zaprosimy tę energię na teren posesji, czy też ulegnie ona zaburzeniu.
No dobrze, powiedzmy, że mocno stąpamy po ziemi. Musimy mimo to przyznać, że zdarzają się miejsca, gdzie po prostu źle się przebywa. Tak samo są ogrody, które wywołują wrażenie chaosu, przesytu albo jakiegoś bliżej nieokreślonego braku. Z kolei inne wydają się doskonale zaplanowane i miło się w nich przebywa. Jak osiągnąć taki efekt? Mędrcy Dalekiego Wschodu dają nam kilka cennych wskazówek, które warto wziąć po uwagę już na etapie projektowania ogrodu. Zasady feng shui (chin. wiatr i woda) sprawdzają się w tam tak samo jak we wnętrzu domu.
Fot. E-fengshui.com
Wschód czy zachód?
Nie możemy uchwycić pozytywnej energii. Tak samo jak nie możemy zobaczyć wiatru albo uchwycić wody – dwóch żywiołów, na które składa się nazwa feng shui. Można ją jednak zaprosić do ogrodu, sięgając po siatkę bagua wykorzystującą wszystkie kierunki świata. Każdy z nich odpowiadał, zdaniem przodków, konkretnej dziedzinie naszego życia. Był również ściśle powiązany ze swoim elementem, tudzież żywiołem.
Woda na północy
Według siatki bagua północ to kierunek, który reprezentuje naszą karierę. Żywiołem północy jest woda, dlatego w ogrodzie ten kierunek to świetne miejsce na ozdoby wodne, np. oczko lub kamienne. Unikajmy tu elementów drewnianych, które zablokują energię.
Sława na południu
Po stronie południowej znajdziemy naszą sławę i reputację. Żywiołem południa jest ogień, którego blask możemy wzmocnić drewnianymi ozdobami, to także świetne miejsce na grilla. Po tej stronie ogrodu unikajmy nadmiaru ziemi, która osłabia ogień.
Kącik zabaw na zachodzie
Zachód to bardzo ważny kierunek dla ludzi rodzinnych – symbolizuje bowiem dzieci oraz kreatywność. Jest to kierunek elementu metalowego, który z kolei nie za dobrze współgra z wodą. To dobre miejsce dla placu zabaw oraz maty do jogi.
Roślinność na wschodzie
Wschód to kluczowy kierunek w ogrodzie, symbolizujący zdrowie. Odpowiednio pielęgnowane w tym miejscu jest ono coraz mocniejsze, podobnie jak drzewa, które czują się tu dobrze. Od strony wschodniej posadźmy dużo roślinności oraz kwiatów.
Bogactwo na południowym wschodzie
Kto nie chciałby być bogaty! Kierunek południowy wschód według sitaki bagua symbolizuje dobrobyt i utożsamiany jest z delikatnym drewnem. Zaprośmy bogactwo do ogródka przy pomocy fontanny albo złotych ozdób.
Miłość na południowym zachodzie
Nawet wszystkie bogactwa świata tracą smak, gdy nie mamy kogoś, kogo możemy obdarzyć uczuciem. Kierunek południowo-zachodni odnosi się właśnie do miłości romantycznej. Rządzi tutaj drewno, więc możemy postawić na przykład meble ogrodowe bądź urządzić zewnątrzną jadalnię.
Towarzysko na północnym zachodzie
Północny zachód w ogrodzie urzadzonym zgodnie z feng shui to zakątek pełen aktywności. Odpowiada za pomocnych ludzi oraz podróże, nada się więc idealnie na kącik spotkań z gośćmi. Ponieważ elementem tego kierunku jest metal, nie przesadzajmy z wodą.
Rozwój duchowy na północnym wschodzie
Północny wschód to miejsce edukacji oraz rozwoju duchowego. Domena ziemi. Idealny punkt dla ogródka zen albo ławeczki do czytania.