Trwa ładowanie...
26-06-2020 13:50

Farba ceramiczna – poznaj jej właściwości i zastosowanie we wnętrzach

Trwała, łatwa w aplikacji, odporna na szorowanie i mycie, a do tego gwarantująca doskonałe krycie różnych rodzajów powierzchni. Farba ceramiczna, bo o niej mowa, cieszy się coraz większą popularnością zarówno w prywatnych wnętrzach, jak i gabinetach, salonach, szkołach, restauracjach i hotelach. Jakie są najważniejsze właściwości farb ceramicznych? Do jakich pomieszczeń w domu warto jej używać? Jak wygląda aplikacja takiej farby? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Farba ceramiczna – poznaj jej właściwości i zastosowanie we wnętrzachŹródło: Materiały prasowe
d1whjgq
d1whjgq
Materiał Partnera: Homebook.pl

Co to jest farba ceramiczna?

Farby ceramiczne zaliczane są do nowoczesnych emulsji do malowania. Pierwsze preparaty pojawiły się na początku 2000 r. i od tej pory są chętnie wybieranymi farbami do malowania publicznych i prywatnych wnętrz. Ich innowacyjna formuła składa się z mieszanki kopolimerów akrylowych, substancji konserwujących, wody oraz pigmentów ceramicznych, dzięki którym farba tworzy zwartą i nasyconą kolorem powłokę. Wszelkie zabrudzenia, kurz czy nieprzyjemne zapachy nie wnikają w ściany, które zachowują w ten sposób nienaganny wygląd przez wiele lat.

Właściwości i zalety farb ceramicznych

Jakie cechy wyróżniają emulsje lateksowe z ceramicznymi pigmentami? Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, farby te tworzą wysoce wytrzymałą i odporną na zabrudzenia powłokę, która nie wchłania kurzu ani zapachów. Oznacza to również zmniejszone ryzyko rozwoju pleśni na ścianach, a także osiadania niewidocznych dla oka drobnoustrojów prowadzących m.in. do alergii.

Farby ceramiczne odznaczają się nie tylko gładką i matową strukturą, ale również intensywnym i mocno napigmentowanym kolorem, który nie blaknie z upływem czasu. Dzięki nałożeniu plamoodpornej emulsji ceramicznej możemy śmiało przemywać i szorować ściany, używając do tego środków chemicznych: detergentów czy preparatów odkażających na bazie alkoholu bez ryzyka uszkodzenia powłoki.

d1whjgq

Warto wspomnieć również o samym nanoszeniu takiej farby na ścianę. Aplikacja jest wyjątkowo prosta, ponieważ farby ceramiczne wyróżniają się dobrą przyczepnością oraz stopniem krycia. Dzięki zwartej strukturze szybko wiąże się z podłożem i nie tworzy nieestetycznych smug oraz zacieków. Mocne napigmentowanie sprawia, że farba ceramiczna jest wysoce wydajna – dwie cienkie warstwy wystarczą, aby równomiernie pokryć całą powierzchnię kolorem.

Jak malować farbą ceramiczną? Krótka instrukcja

Przed rozpoczęciem malowania ścian należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być suche oraz oczyszczone z tłuszczu, kurzu i innych zabrudzeń (np. wodą z dodatkiem mydła malarskiego). Wszystkie nierówności – stare tynki, łuszczące się powłoki, dziury i wgniecenia – powinny być usunięte bądź wyrównane. W przypadku starych i zaniedbanych ścian koniecznie będzie wcześniejsze wygładzenie powierzchni za pomocą masy szpachlowej. Kruszące i mocno pylące się powierzchnie (można to sprawdzić po przejechaniu dłonią) należy przed malowaniem zabezpieczyć środkiem gruntującym, dzięki któremu ściana stanie się bardziej przyczepna i łatwiejsza do malowania.

Farbę ceramiczną możemy nakładać na ścianę przy użyciu uniwersalnych narzędzi malarskich: klasycznego wałka bądź szerokiego pędzla o miękkim włosiu. W przypadku dużych pomieszczeń warto zdecydować się na metodę natryskową, dzięki której błyskawicznie pokryjemy większe powierzchnie w krótkim czasie. Kolejną warstwę nakładamy, kierując się zaleceniami producenta – szybkoschnące farby ceramiczne pozwalają na ponowne malowanie w odstępie 2-3 godzin. Mimo że emulsje ceramiczne zapewniają gładką i nieskazitelną powłokę, to w trakcie aplikacji pamiętajmy o równomiernej ilości nakładanego preparatu oraz o jednakowym kierunku rozprowadzania farby wałkiem.

Ściany należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, że farby ceramiczne wszystkie swoje właściwości opisane w powyższych akapitach osiągają mniej więcej po czterech tygodniach. Do tego czasu należy zachować ostrożność w użytkowaniu pomieszczenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d1whjgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1whjgq