Faktury na ścianach wewnętrznych
25.03.2013 16:06
Oryginalne wnętrze – modne ściany fakturowane
Wnętrze, w którym każda ze ścian wykończona jest fakturą, nie potrzebuje wielu dodatków. W zależności od naszego wyobrażenia może przywoływać skojarzenia z nowoczesnym lub klasycznym stylem. Elegancki, śmiały rezultat uzyskamy pokrywając fakturą tylko jedną ze ścian pomieszczenia. To jej powierzchnia będzie grała we wnętrzu główną rolę, dlatego warto zdecydować się na aranżację, która najkorzystniej ją wyeksponuje. Najlepiej wybrać tę ścianę, która jako pierwsza rzuca się w oczy przy wejściu do pokoju, a przy tym nie ma w niej otworów takich jak okna czy drzwi. Jeśli jesteśmy odważni, zdecydujmy się na kontrastujący z pozostałymi ścianami kolor – dzięki temu jeszcze bardziej będzie skupiała na sobie uwagę. Pamiętaj, że kolory na powierzchni fakturowanej są zwykle postrzegane jako intensywniejsze niż na gładkiej.
Efekty ściany fakturowanej
Na rynku dostępne są gotowe do użycia tynki, które mogą posłużyć do pokrycia ścian nieregularną fakturą. Dekoracyjne tynki mozaikowe mają wiele wersji kolorystycznych i nadają się także do zadań specjalnych. Jako produkty gotowe do użycia, wystarczy je wymieszać, a następnie nałożyć na powierzchnię ściany, wygładzić i od razu cieszyć się uzyskaną kolorową warstwą. Delikatny efekt można uzyskać poprzez pocieranie powierzchni za pomocą ściereczki. Taka faktura, w zależności od użytej barwy, sprawi, że wnętrze będzie przytulne, albo stanie się surowe. Ścianę możemy także fakturować pacą zębatą, za pomocą której uzyskamy wzór wielu równoległych linii. Koliste wzory ocieplą pomieszczenie, z kolei poziome lub pionowe mogą je optycznie poszerzyć lub podwyższyć. Tak zwana sztruksowa ściana sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Do fakturowania posłużyć mogą nam nawet palce, którymi wyrzeźbimy pożądane kształty, a także różne ozdobne przedmioty, które możemy zatopić w ścianie.
Jakie trendy?
Np. faktury drewna, kamienia i cegły należą do najbardziej przyjaznych. Atutem drewna, kamienia czy cegły jest naturalne pochodzenie i trwałość. Atrakcyjnie wyglądają ściany wykończone onyksem czy trawertynem. Modne stały się także okładziny z łupka czy wapieni i piaskowców. Również bardzo ciekawym środkiem w kreowaniu ciepłego wnętrza jest wykończenie ścian materiałami o fakturze tkaniny. Obecnie zamiast kosztownych tkanin stosuje się mięsiste tapety tekstylne, z włókna szklanego czy flizelinowe. Bardzo efektowne są tapety tekstylne, o warstwie wierzchniej wykonanej z naturalnej tkaniny, np. lnu czy jedwabiu trwale połączonej z podłożem winylowym. Modne są również wnętrza industrialne dlatego zaczęto nadawać ścianom fakturę surowego betonu.